Stredoveká mučiareň

hore
skripec

Škripec

slúžil k znehybneniu a bolestivému napnutiu tela obete. Zvyčajne sa jednalo o vodorovnú, šikmú alebo zvislú konštrukciu s bubnovým valcom a lanom. Obeť bola uviazaná za ruky na jednej a za nohy na druhej strane, prípadne boli končatiny prichytené okovami. Pomalým, stupňovaným otáčaním bubna sa lano navíjalo, čím sa telo obete naťahovalo až kým nedošlo k vykĺbeniu končatín. Telo obete tak mohlo byť natiahnuté až o 30-50cm. Procesu naťahovania podliehali aj vnútorné orgány či svaly, dochádzalo k poškodeniu šliach, vnútorným krvácaniam a vykĺbeniam. V niektorých prípadoch lekári dokázali obetiam napraviť kĺby a bolo ich možné týmto spôsobom mučiť znovu. Smrť však v tomto prípade veľkú rolu nehrala, išlo hlavne o to, aby obeť zostala na žive a mohla svedčiť.


spanielska cizma

Španielska čižma

Tento druh nástroja bol určený na deformáciu dolných končatín. Hoci sa vyrábal v rôznych variantoch, v podstate vždy pozostával z dvoch zvyčajne kovových, ale aj drevených oddeliteľných častí, medzi ktoré sa vkladala noha obete. Tieto časti nástroja boli z vnútornej strany vybavené kovovými hrotmi a obe tieto časti sa pri mučení uťahovali skrutkami. Pri uťahovaní nástroj pôsobil čoraz väčším tlakom na nohu obete, pričom kovové hroty spôsobovali obrovskú bolesť. Neraz sa medzi jednu časť nástroja a nohu vrážali železné kliny, kde nebolo výnimkou ani rozdrvenie kostí končatín. Po takomto mučení sa už obeť často na vlastné nohy už nikdy nepostavila.


stiepac lebky

Štiepač lebky

Tento nástroj pozostáva z dvoch kovových polkruhov, ktoré z vnútornej strany obsahujú niekoľko ostrých hrotov. Polkruhy sú spojené dvoma skrutkami, ktorými sa polkruhy k sebe doťahujú. Pri nasadení tohto nástroja na lebku obete a následnom skrutkovaní sa kovové hroty zaboria do lebky. Potom sa však uchopili obe rukoväte nástroja a obeť takýmto spôsobom dvíhali do vzduchu, prípadne sa trhalo hlavou mučeného na všetky strany. Takéto zaobchádzanie malo za následok polámanie krčných stavcov a často aj oddelenie hornej časti lebky.


drtič hlavy

Drtič hlavy

Tento spôsob mučenia spočíval v tom, že sa čelusť obete položila na spodnú kovovú lištu a vrch hlavy tesne pod "čiapku", ktorá sa točením skrutky postupne posúvala nadol a spôsobovala tlak na hlavu obete. Ako prvé sa zdevastovali zuby a čelusť, pokiaľ sa s mučením neprestalo, došlo k pomliaždeniu celej lebky, tým aj poškodeniu mozgu, očí až po konečnú smrť obete.


golier utrpenia

Golier utrpenia

Golier bol vlastne železným kolesom, ktoré malo na vnútornom povrchu ostré hroty. Tento "presvedčovací" nástroj bol voľne pripevnený okolo krku trpiaceho. Vždy keď sa obeť pohla, krk bol prepichnutý ostrými bodcami. Po chvíli krk týraného opuchol a agóniu obete ukončilo udusenie.


stiepac kolien

Štiepač kolien

Nástroj pozostáva z dvoch drevených častí s kovovými hrotmi a dvoch skrutiek. Medzi drevené časti s hrotmi vložili koleno či lakeť obete a točením skrutiek sa drevené bloky k sebe približovali a kovové hroty okrem hroznej bolesti spôsobovali aj rozdrvenie kolenného či iného kĺbu.


zelezna panna

Železná panna

Železná panna patrí k ostrejším nástrojom útrpného práva. Ide o kovovú alebo drevenú konštrukciu, tesne obopínajúcu trup či celé telo mučeného. Na vnútorných stranách je konštrukcia vybavená ostrými kovovými hrotmi. Železné panny boli konštruované v dvoch typoch - prvý typ bol určený k dlhodobejšiemu pobytu mučeného, kde hroty neboli v priamom kontakte s telom. Stresujúcim bol práve pobyt v uzavretom priestore so zlou cirkuláciou vzduchu a tiež aj spánková deprivácia - v prípade, že obeť zaspala, sopadla na ostré hroty, takže musela neustále vzpriamene stáť. Tento typ sa tiež nazýval kabát a bol rozšírenejší ako druhý typ, ktorým bola tesná konštrukcia, kde hroty prenikali do tela obete pri uzatváraní nástroja. Tento spôsob mučenia spôsoboval vykrvácanie a smrť.


hak

Mučiaci hák

Obžalovaný bol napichnutý na kovový hák, prípadne sa mu tento hák vrazil priamo pod rebrá, pričom obeti spôsobil rozsiahle vnútorné zranenia. Potom sa hák vytiahol do výšky, kde začala pôsobiť aj váha obete, čím sa dotyčnému polámali aj jeho slabšie hrudné kosti. Obeť skôr či neskôr v dôsledku týchto rozsiahlych zranení umrela.


garotta

Garotta

Veľmi často používaný mučiaci nástroj v Španielsku. Odsúdenec sedí na lavici a je opretý o kôl. Na kôle je pripevnený železný kruh (obojok), ktorý zviera odsúdencov krk. Obojok bol pomaly uťahovaný veľkou skrutkou, až kým sa obeť neudusila.


vidlicka

Kacírska vidlička

Tento mučiaci nástroj sa skladal z koženého remienka a dvoch ramien zakončených ostrou vidličkou. Remienok sa obeti nasadil na krk, pričom jeden koniec vidličky sa zapichol pod bradu a druhý do hrudnej kosti. Obeť takto nemohla rozprávať, iba veľmi ťažko. V prípade únavy, keď mu hlava padla dopredu, alebo i pri najmenšom pohybe, utrpel dotyčný bolestivé zranenia.


kol

Narazenie na kôl

Jeden z najkrutejších trestov vôbec bol určený pre zajatcov, ktorí boli chytení so zbraňou v ruke. Zajatcov po chytení zobliekli donaha a násilne nastokli na tenké a špicaté koly, umiestnené pred pevnosťou, aby slúžili ako výstraha pred protivníkmi. Najhoršie pre nastoknutých zajatcov bolo to, že smrť niekedy prichádzala až po niekoľkých dňoch.


judasova stolicka

Judášova stolička / kolíska

Stolička, ktorá vyzerá ako pyramída je vybavená ostrým špicom na vrchole. Obeť bola na reťaziach vytiahnutá hore a spúšťaná na hrot pyramídy z rôznych výšok. Hrot pri takomto mučení vnikal do intímnych častí obete, čo bolo nie len neskutočne bolestivé, ale vo väčšine prípadov aj smrteľné.


uzda hadavych

Uzda hádavých

Tento nástroj bol určený výhradne na krotenie zlých, hádavých a tvrdohlavých žien v Anglicku v 17. a 18.storočí. Uzda (ohlávka) bola zložená zo železného náhubku a železného plátku, ktorý držal jazyk dole. K ohlávke sa často priväzoval povraz, ktorým mohla byť žena vláčená ako dobytok. Železný plátok bol pokrytý drobnými hrotmi natočenými smerom nadol. Pohnutie jazykom alebo trhnutie povrazom tak spôsobovali nesmiernu bolesť.


trhac prs

Trhač pŕs

Tento nástroj obsahoval štyri drápy, pomocou ktorého zohyzdňovali prsia či iné časti tela žien. Trestali ním hlavne ženy obvinené z kacírstva, rúhania, cudzoložstva či samovyvolaného potratu.


spanielsky osol

Španielsky osol

Podobný mučiaci nástroj ako Judášova kolíska, avšak tento nástroj mal podobu "osla", alebo aj "kozy". Ostrie sa tiahlo po celej šírke nástroja. Nahá obeť bola vysadená na vrchol a na nohy jej boli upevnené závažia. Pri skutočne veľkom zaťažení sa mohlo stať, že obeť bola rozpolená zdola nahor.


klada

Klada

Je lavica opatrená na koncoch sklápacími drevenými doskami s otvormi pre ruky a hlavu, prípadne aj nohy, do ktorých sa obeť uzavrie a následne sa bičuje, páli železom alebo dusí vodou nalievanou do hrdla.


strappado

Strappado

Nástroj, pomocou ktorého bola obeť vytiahnutá hore za ruky, ktoré mala zviazané za chrbtom. Pri tomto mučení dochádza k vykĺbeniu paže v ramenách vlastnou váhou.


drvic palcov

Drvič palcov

Jedná sa o upravený skrutkový lis, zložený z dvoch alebo troch plochých drevených či železných pásov, spojených sťahovacími skrutkami. Pre zvýšenie účinku boli vnútorné plochy ryhované a niekedy obsahovali aj ostré hroty. Tento nástroj sa používal prevažne k drveniu prstov. Pri drsnejších trestoch sa tento drvič nasadzoval na kĺby prstov, pri miernejších trestoch len na články prstov.


trhac jazyka

Trhač jazyka

Nástroj obľúbený najmä na trestanie kacírov a rúhačov. Obeti sa najprv násilím otvorili ústa a vložil sa mu do nich trhač. Po pevnom uchopení jazyka bola utiahnutá skrutka, aby sa zabránilo jeho vyšmyknutiu. Nasledovalo silné šklbnutie a dotyčná obeť už nikdy neprehovorila.


krokodílie noznice

Krokodílie nožnice

Tento veľmi bolestivý spôsob mučenia sa prevádzal hlavne na zajatých kráľovrahov v neskorej stredovekej Európe. Sú to v podstate železné kliešte s hemicylindrickou čepeľou, ktorá po uzatvorení tvorila dlhú úzku trubicu. Vnútro ostria lemovali ostré bodce, ktoré boli pred mučením nahriate. Nástroj bol potom upnutý na pohlavný orgán obete a ten bol následne vytrhnutý z tela obete. V niektorých prípadoch sa tento nástroj používal aj na prsty obete.


hruska

Hruška

Tento zaujímavý nástroj slúžil ako trest za rúhanie, kacírstvo, sodomiu, homosexualitu či obcovanie s diablom. Zasúval sa do úst (rúhačstvo, kacírstvo), vagíny alebo análneho otvoru. Otáčaním skrutkovice sa otvárali jednotlivé časti (listy) tohto nástroja. Jeho použitie spôsobilo roztiahnutie a niekedy aj roztrhnutie dutiny, do ktorej bol zasunutý, navyše bodce na jeho konci zmrzačili hrdlo, črevá alebo krčok maternice u žien, čo mnohokrát viedlo k bolestivej a pomalej smrti.


macacia labka

Mačacia labka

Jednoduchý nástroj, tiež zvaný aj ako španielsky šteklič, mal veľkosť asi ako mužská ruka. Táto "labka" bola pripevnená na dlhšej násade. Pomocou nej bolo možné povytŕhať kusy mäsa z akejkoľvek časti tela - tváre, chrbta, pŕs, bokov atď.


inkvizitorske kreslo

Inkvizítorské kreslo

Niekoľko desiatok ostrých hrdzavých hrotov sa zabodávalo to tela obete, ktorá v tomto kresle sedela po celú dobu nahá. Hroty vnikali do mäsa na rukách, nohách, ramenách, chrbte i zadnej časti tela. Pre väčšiu účinnosť mučenia sa na telo obete pokladali závažia, prípadne sa železné hroty nahrievali ohňom. Samotné sedenie na tomto kresle síce nebolo smrteľné, hoci obeť stratila dosť krvi, avšak obeť často zomierala neskôr na infekcie či otravu krvi.


koleso

Lámanie v kolese

Lámanie v kolese predstavuje jeden z najpríšernejších spôsobov mučenia a popravy vôbec. Až do začiatku 18. storočia to bol najbežnejší spôsob popravy. Lámanie končatín bolo vykonávané pomocou železných tyčí a palcátov, nie točením kolesa. Niekedy sa koleso vlastne ani nepoužilo, toto mučenie má niekoľko variácií. Pokiaľ hovoríme o lámaní v kolese, tak sa obeť priviazala k obvodu a kat za pomalého otáčania kolesa jej lámal kosti a kĺby údermi medzi jednotlivé trámy. Alternatívou bolo, keď bola obeď priviazaná ku kríži v tvare písmena “X” a po mučení sa na kolese len vystavila, niekedy bolo použité samotné koleso ako nástroj na lámanie končatín. Každopádne, priebeh exekúcie bol príšerne bolestivý, ale nie smrteľný. Údery boli vedené tak, aby človek čo najviac trpel, ale nezomrel. V prípade, že nedostal ranu z milosti (Fra: coups de grâce), mohol v agónii zomierať aj niekoľko dní. Rana z milosti bola obvykle vedená na hrudník a brucho odsúdeného, čo spôsobilo smrteľné zranenia. Následne sa polámané údy “vplietli” do lúčov na kolese a to bolo umiestnené na vysokú tyč, takže vtáci sa na niekedy ešte dožívajúcej obeti mohli pohostiť.


ponorna stolicka

Ponorná stolička

Tento spôsob mučenia využívali na potrestanie čarodejníc, rúhačov či hádavých žien a nečestných obchodníkov. Nástroj pozostáva z obyčajnej stoličky upevnenej na pevnej klade alebo drevenej tyči. Obeť bola na stoličke pripútaná a ponorená do rieky. Najskôr obeť ponárali na krátky čas, ale keď sa nepriznala, doba ponorenia sa dramaticky zvyšovala, v dôsledku čoho dochádzalo aj k smrti obete.


klietka

Klietka

Princíp tohto mučenia bol jednoduchý. Obeť sa násilím natlačila do železnej klietky a bola vydaná napospas drsným podmienkam. Ak bol odsúdenec obvinený z hrdelného zločinu, bola pre neho klietka doslova truhlou. Visela zo stromu alebo bola umiestnená na verejnom priestranstve. Kým človek vo vnútri pomaly umieral o hlade a vode, mohol si do neho ktokoľvek z okoloidúcich hodiť kameňom a na jeho mäse sa priživovali zvieratá.


otacaci bubon

Otáčací bubon

Mučiaci nástroj obľúbený najmä v Španielsku, používaný hlavne na vypočúvanie. Mučený si ľahol bruchom dolu na bubon plný krátkych ostrých hrotov. Hlavu mal pripevnenú v hornej časti, nohy pevne zviazané v spodnej. Telo obete bolo potom tlačené proti bubnu. Otáčaním bubna zažívala obeť hrozné bolesti, v mnohých prípadoch toto mučenie končilo aj smrťou.


potkany

Mučenie potkanmi

Táto metóda mučila aj človeka aj zviera súčasne, ale človek bol ten, ktorý obišiel najhoršie. Obeť bola úplne spútaná a znehybnená. Na jeho brucho položili dospelého potkana, ktorého na bruchu uzavreli do železnej klietky. Klietku rozžhavili ohňom, takže potkan v snahe utiecť od horúcich mreží klietky našiel jediný východ - smerom do brucha človeka. Toto spôsobilo obeti bolestivé muky, hlavne keď sa potkan prehrýzol až do vnútorností obete.


rozprasovac olova

Rozprašovač olova

Tento nástroj sa podobá na inštrument na rozprašovanie svätenej vody, avšak namiesto vody v ňom býval vriaci olej, vriaca voda alebo dokonca tekuté olovo či striebro. Táto tekutina sa potom rozprašovala po celom tele obete. Najhoršie dopadla obeť, keď mu do očí natieklo žeravé striebro.


pila

Píla

Snáď najstrašnejší spôsob mučenia s tak užitočným nástrojom ako je píla. Obeť bola uviazaná za členky s roztiahnutými nohami a vytiahnutá hore. Krv sa nahrnula do hlavy, čo spôsobovalo dlhší čas zostať pri vedomí. Pílou sa obeť zhora nadol nemilosrdne rozpolila a nebolo pochýb o okamžitej smrti obete.


Scavengerova dcera

Skevingtonova dcéra

Špeciálny nástroj, ktorý bol pravým opakom škripca - tento nástroj obeť "komprimoval". Hlava obete sa vložila do úzkeho kruhu na konci nástroja, ruky do menších poloblúkov a nohy do spodných obručí, kde sa uzamkli. Obeť tak bola úplne stočená do klbka s kolenami nahor a nemohla sa ani hýbať. Toto mučenie okrem iného spôsobilo aj krvácanie z nosa i uší.