Zbrane v stredoveku

hore
Baranidlo

Baranidlo

Stredoveké baranidlo bolo zvyčajne pripevnené na rámovej konštrukcii s kolesami, ktoré boli upravené tak, aby uniesli hmotnosť samotného baranidla, takže muži sa mohli sústrediť na jeho rozhojdanie. Konštrukcia bola často vybavená nástavbou pokrytou namočenou kožou, ktorá chránila baranidlo a jeho obsluhu pred lukostrelcami či inými taktikami používanými na obranu hradieb. Niektoré baranidlá dosahovali skutočne veľké rozmery, záviselo to od toho, kde ich bolo potrebné použiť.


Grécky oheň

Grécky oheň

Už v siedmom storočí vynašli Byzantínci zápalnú zbraň, ktorú využívali v námorných bitkách. Bola mimoriadne efektívna, nakoľko horela aj na hladine vody. Jej výroba bola prísne utajená a historici dodnes nevedia, z čoho presne sa grécky oheň skladal. Podmienkou jeho použitia boli samozrejme správne poveternostné podmienky, pretože sa neraz stávalo, že strelec omylom zapálil vlastnú loď. Grécky oheň sa stal inšpiráciou pre vznik moderného plameňometu.


Halapartňa

Halapartňa

Halapartňa je bodná a sečná zbraň vyvinutá v 14. a 15. storočí z kopije. V bitkách ju používala pechota, pretože pre svoju dĺžku bola pre jazdcov nepraktická. Na rozdiel od sekery mala dlhé porisko, až do dvoch metrov. To umožňovalo zasadiť prvý úder protivníkovi. Mala širokú čepeľ na prerážanie plátov brnenia, na jej opačnom konci boli hroty, ktoré boli určené na zhadzovanie jazdca z koňa a zakončená bola dlhým hrotom. Jej porisko bolo niekedy okuté, čím sa stala ešte odolnejšou. Na boj s ňou boli potrebné určité bojové zručnosti, preto ňou boli vyzbrojení len skúsení kopijníci. Jej výhodou bola pomerne lacná výroba a v boji bola všestrannou a účinnou zbraňou, hlavne proti jazdcom.


Kanón

Kanón

Kanón je veľká strelná zbraň s trúbkovitou hlavňou, určená k streľbe ťažkých projektilov na značné diaľky. Názov je odvodený z latinského slova canna – trubka. Stali sa predzvesťou širšieho využívania pušného prachu a tiež nového spôsobu boja.


Katapult

Katapult

je typ stroja používaný ako zbraň na vystreľovanie kameňov alebo iných vecí, ktoré by mohli spôsobiť škodu. Katapulty používajú závažia a páky, aby vrhali kamene alebo iné predmety do vzduchu. Často boli umiestnené na vyvýšenom mieste alebo na hradných vežiach na umožnenie strieľania na väčšiu vzdialenosť. Boli tiež používané na vystreľovanie kameňov na rozbitie hradných múrov.


Kuša

Kuša

Jej výhoda oproti lukom spočívala v tom, že radoví vojaci sa z nej naučili pomerne presne strieľať už po krátkom výcviku. Navyše mali projektily vystrelené zo silnejších kuší dostatočnú razanciu na to, aby prerazili aj silnú rytiersku zbroj. Po tom, ako sa tetiva natiahne k spúšti, vloží sa do drážky rámu strela, zvyčajne nazývaná šípka. Stisnutím spúšte sa tetiva uvoľní a sila zloženého lučiska vystrelí šípku vysokou počiatočnou rýchlosťou, ktorá stačí na prerazenie krúžkového brnenia na vzdialenosť 100 metrov.


Luk

Luk

Luk je strelná zbraň. Skladá sa z pružného lučišťa, najčastejšie dreveného, a nepružnej tetivy. Strieľajú sa z neho šípy, najčastejšie drevené, ktoré môžu mať na jednom konci operenie, kvôli vylepšeniu letových vlastnotí a na druhom kovový hrot.


Meč

Meč

Najväčšou ikonou stredoveku je bezpochyby meč. Jednoručné meče sa síce používali už v staroveku, dlhý obojručný meč sa objavil až na stredovekých bojiskách. Vlastnili ho väčšinou rytieri, pretože jeho cena značne prevyšovala ceny sekier, oštepov či iných zbraní. S obojručným mečom je tiež bezpochyby spojené aj zakladanie šermiarskych škôl.


Pika

Kopija

je najstaršia bodná žrďová zbraň pre pechotu a jazdectvo. Spočiatku to bola drevená tyč (tzv. drevec, často viac než 2 m dlhý) so zašpicateným koncom (hrotom). Neskôr to bola dýka pripevnená na koniec drevenej tyče, kvôli zvýšenému účinku. Z tohoto štádia sa vyvinula na celý rad zbraní, vo všeobecnosti nazývaných tyčové. Vyvíjala sa podobne ako dýka: spočiatku s hrotmi z pazúrika, cez bronzové a železné až po hroty z ocele. Delenie Bodná - má výhody dané jej hmotnosťou a účinkom. Vrhacia - sústredená hmostnosť tyče pôsobí ako stabilizátor pre let hrotom vpred a súčasne zabezpečuje dobrú prieraznosť hrotu v cieli. Pika - používala sa ako zbraň na boj muža proti mužovi a ako obrana proti jazdectvu až do doby palných zbraní.


Remdik

Remdik

Zbraň vznikla na základe cepu, ktorí roľníci využívali na mlátenie obilia a neskôr ho v bojoch úspešne využili aj husiti. Bola to zbraň pozostávajúca z ostnatej gule na konci reťaze pripevnenej na druhom konci na rúčku. Výhoda remdiku spočívala v tom, že náraz hrotmi pobitej gule do nepriateľa sa neprenášal do rukoväte. Taktiež s ním bolo ľahšie zasiahnuť protivníka aj cez štít a vyradiť ho z boja. Jednoznačnou nevýhodou remdiku bolo naopak to, že boj s ním si vyžadoval dlhý výcvik a taktiež veľa priestoru, takže s ním nebolo možné bojovať v uzavretých formáciách.


Ribault

Ribault

Zbraň tiež známa pod názvom organové delo sa do dejín stredoveku zapísala naozaj hrozivo. Množstvo hlavní totiž do radov nepriateľa dokázalo vystreliť smrtiacu salvu ocele, ktorá zmietla všetko, čo jej stálo v ceste. V podstate môžeme povedať, že išlo o predchodcu dnešného guľometu.


Trebuchet

Trebuchet

Jednou z najhrozivejších obliehacích zbraní stredoveku bol jednoznačne trebuchet. Práve on sa vďaka závažiu na kratšej strane ramena stala náhradou za ručne naťahované katapulty, a o jeho slávu sa postarala aj sila, ktorou dokázal vrhať projektily. Išlo o vskutku revolučnú zbraň, ktorá slúžila na bojiskách aj dlho potom, ako nastala éra kanónov.