Panovníci a osobnosti

vládcovia, významné osobnosti a rody

hore

Návrat na zoznam panovníkov


Rikolf II. de Tarkő

Rikolf II. de Tarkő

Tarkői

(★ ?, ? - ♰ 1360-61, ?)


Rikolf II. vynikol predovšetkým ako vojak.

Informácie

V bitke pri Rozhanovciach v roku 1312 spolu so svojimi bratmi Kokošom, Jánom a Henrikom bojoval po boku kráľa Karola Róberta proti Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Za odmenu dostal od kráľa veľké majetky. Jeho brat Henrich sa stal šarišským županom.V roku 1314 sa Henrich vzoprel kráľovskému rozkazu a nechcel vydať hrad Tobol do rúk kráľovského vojska. Kráľ Karol Róbert dal hrad dobyť a Henrika uväzniť.
V rodu 1320 Rikolf II. bojoval na čele veľkého vojska v Poľsku, kde pomáhal potlačiť povstanie proti kráľovi Lokietkovi, čo mu vynieslo ďalšie donácie a najmä rozsiahle lesy až k poľským hraniciam. V tom čase mu patrilo 26 dedín. v roku 1325 dostal právo meča jus gladii. Mal 12 synov a takmer všetci zastávali vysoké svetské a cirkevné úrady. Rikolf II. zomrel r. 1360 a je pochovaný v lipinskom kostole.

Vnuci Rikolfa II. Ladislav a Ján dostali od kráľa Vladislava I. do daru skoro celý Liptov. Ako to už býva, že s jedlom rastie apetít, začali zbojníčiť, páchať lúpeže a násilnosti. Kráľovský správca Ján Huňady ich z Liptova vyhnal a ich sídlo, Liptovskú Maru v roku 1447 zbúral. Obidvaja nespratínci sa potom uchýlili na Kamenický hrad, kde zvádzali boje s českými husitmi. Husiti v tom čase mali v rukách skoro celý Šariš a v roku 1456 dobyli aj Kamenický hrad. Rod Tarczay nemal z návratu svojich príbuzných z Liptova veľkú radosť, lebo pri novej deľbe majetku vznikli veľké spory a hádky, ktoré trvali skoro sedem rokov.

Zdroj: sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, en.wikipedia.org, ďalšie voľne dostupné zdroje