Panovníci a osobnosti

vládcovia, významné osobnosti a rody

hore

Návrat na zoznam panovníkov


Árpád

Árpád

(★ 845, ? - ♰ 907, ?)
♔ 895 - 907

knieža, náčelník hlavného staromaďarského kmeňa – kmeňa Maďarov a zakladateľ dynastie Arpádovcov, ktorá vládla Uhorsku od čias Arpáda až do roku 1301

Informácie

Rodičia: Álmos, Enéh
Potomkovia: Liüntika,Tarkacsu, Jelek, Jutocsa, Zolta

Árpádovo meno je v dobových východofranských prameňoch úplne neznáme. V tom čase to bola jedna z veľmocí v Karpatskej kotline. Tieto zdroje, vrátane Annales Alamannici a Annales Eisnidlenses, spomínajú len ďalšieho maďarského náčelníka Kursána.Kristó a iní historici predpokladajú, že Árpád nahradil svojho otca v pozícii kende a Kursán bol gyula. Naproti tomu podľa rumunského Curta bol Árpád gyula a Kursán kende a Árpád zjednotil kniežací úrad až po tom, čo ho v roku 902 alebo 904 zabili Bavorovia.

Naproti tomu maďarské kroniky napísané o storočia neskôr, ako napríklad Gesta Hungarorum a Képes Krónika, zdôrazňujú Árpádovu úlohu pri zaujatí vlasti. Gesta Hungarorum vyzdvihuje Árpádovu štedrosť a statočnosť. Ďalej zdôrazňuje, že Tétény, vodca jedného z maďarských kmeňov, získal Sedmohradsko pre seba a svojich potomkov až potom, čo ho Árpád poveril dobytím.

Podľa Gesta Hungarorum, keď sa uhorské vojsko utáborilo pri Budafelhévíze, Rimania sa z Panónie stiahli. Na druhý deň vstúpil Árpád do mesta kráľa Attilu a uvidel paláce, niektoré nedotknuté, iné v ruinách. Maďari obdivovali veľkosť budov a ešte väčšiu radosť mali, keď ich bez boja obsadili. Celé dni oslavovali a mali hudobnú párty. Árpád prítomným rozdal panstvá.

Podľa Gesta Hungarorum Árpád povýšil náčelníkov a bojovníkov a svojho syna Zoltána urobil veľkovojvodom, kým ešte žil Spoľahlivosť tohto je však pochybná, rovnako ako zoznam veľkých princov, ktorý je tam popísaný. Nezahŕňa napríklad Fajsza, ktorý vládol, keď Konštantín, narodený v Bíbore, okolo roku 950 dokončil svoje dielo De Administrando Imperio.

Zdroje: Drahoslav Machala - Šľachtické rody, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, en.wikipedia.org, ďalšie voľne dostupné zdroje