Panovníci a osobnosti

vládcovia, významné osobnosti a rody

hore

Návrat na zoznam panovníkov


Štefan Dobó

Štefan Dobó

Dobó István

(★ 1502, Serednie - ♰ 1572, Serednie)


legendárny vojvodca, organizátor a úspešný obchodník

Informácie

Počas tureckej expanzie sa István Dobó postavil na stranu Ferdinanda I., ktorý ho roku 1544 poveril najprv vyberaním desiatku Egerského biskupstva na opevňovanie Egerského hradu a neskôr, po počiatočných nižších funkciách, sa István Dobó stáva kapitánom hradu.

István Dobó sa preslávil v roku 1552, keď s posádkou okolo 1500 bojovníkov, poddaných a remeselníkov, medzi ktorými boli i ženy, po 38 dňovom neúprosnom boji ubránil hrad pred obrovskou, osemdesiattisícovou tureckú armádu Sultána Sulejmana I.

Známy dobový bard a hudobník Lantos Sebestyén Tinódi udalosti z bojov spísal a správa o hrdinskej obrane Egerského hradu sa čoskoro rozšírila po celej Európe. Egerské víťazstvo vyzdvihlo Istvána Dobóa na historické javisko Európy, kde ho nazývali Herkulom kresťanov. Štefan Dobó zomrel roku 1572 na hrade v Serednie. Pochovali ho v jeho rodisku, v presbytériu kostola v Ruskej.

Štefanov syn František dal neskôr nad jeho hrob zhotoviť sarkofág z červeného mramoru, ale pravdepodobne v časoch náboženských nepokojov v 17. storočí sarkofág rozobrali. V sobotu 28. júna 2008 sa v obci Ruská konala slávnosť uloženia telesných ostatkov baróna Istvána Dobóa a jeho manželky Sáry Sulyokovej de Lekcse do zreštaurovaného sarkofágu z červeného mramoru a to po neuveriteľných 400 rokoch od jeho zhotovenia.

István Dobó je pochovaný v obci Ruská v Kostole Povýšenia svätého Kríža, ktorého vznik sa datuje už v polovici 13. storočia.

Zdroj: sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, en.wikipedia.org, ďalšie voľne dostupné zdroje