kaštieľ Stropkov

Goticko-renesančný kaštieľ na miernej vyvýšenine v strede mesta Stropkov, postavený na mieste Stropkovského hradu

kaštieľ / 205 m


SK | EN


hore

Stropkov, Prešovský kraj

N49° 12' 06.20",  E21° 39' 13.24"


Ztropko, Stropko, Ztropkow, Ztropko, Stropkowe, Sztropkó

Prístup - kaštieľ Stropkov

Cez mesto Stropkov prechádza Hlavná ulica, z ktorej približne v centre mesta odbočíme na Zámockú ulicu. Pokračujeme po nej, popri kostolu sa ulica stáča doľava až ku kaštieľu, pred ktorým môžeme zaparkovať.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Interiér a exteriér

Pôvodný Stropkovský hrad pozostával z dvoch častí - vnútorného a vonkajšieho hradu. Vnútorný hrad bol jeho jadrom a pozostával z paláca, kaplnky, veže a nádvoria. Vonkajší hrad tvorilo vlastné polygonálne opevnenie, ktoré chránili delové bašty a priekopa. Z tohto areálu sa zachovala kaplnka a útočištná veža, ktoré dnes tvoria súčasť farského kostola. Na východ od kostola stojí bloková stavba kaštieľa, ktorá bola jednou zo stavieb hradu, prípadne bola postavená z materiálu rozrumeného areálu.

V rokoch 2006 – 2007 sa realizoval archeologický výskum v areáli budovy kaštieľa. V jeho exteriéri, v južnej časti areálu, sa narušil podzemný zaklenutý priestor, v ktorom sa nachádzalo množstvo keramiky a skla. Výskum sa postupne rozšíril južne a západne od kaštieľa, v r. 2007 tiež na oblasť vstupnej brány a východného hradobného múru. Dve výskumné sezóny archeologického výskumu poskytli prvé informácie o skutočnej pôdorysnej dispozícii tohto hradu.

V súčasnosti prebieha ďalšia etapa archeologického výskumu. V kaštieli sa nachádza múzeum.kaštieľ Stropkov - pôdorys

Pôdorys - kaštieľ Stropkov


Legenda k pôdorysu:
Náčrt pôdorysu z r.1767, kedže sa zachoval ako nie celkom úplný

Fotogaléria

2019

 • kaštieľ Stropkov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Stropkov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Stropkov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Stropkov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Stropkov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Stropkov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Stropkov-Interiér
 • kaštieľ Stropkov-Interiér
 • kaštieľ Stropkov-Interiér
 • kaštieľ Stropkov-Interiér
 • kaštieľ Stropkov-Infotabuľa o výskume hradu

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Stropkov-XV. storočie
 • kaštieľ Stropkov-náčrt hradu

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Stropkov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Stropkovský hrad sa prvýkrát spomína v donačných listinách kráľa Žigmunda Luxemburského z r.1408, no je zrejmé, že stál už počas obdobia Balickovcov v 14.storočí. Hrad tvoril šľachtický dom v blízkosti kostola. Tieto dva objekty boli obohnané kamenným alebo dreveným opevnením. Jeho majiteľmi bol spomínaný poľský šľachtický rod Balickovcov a neskôr rod Perényiovcov. Od roku 1569 sa majiteľmi panstva stali Pethõovci z Gerse, o ktorých je známe, že na hrade priamo aj sídlili, z čoho vyplývajú aj výrazné stavebné úpravy. Noví vlastníci si hrad prebudovali po svojom ako významné šľachtické sídlo. Neskôr v priebehu 16. storočia v čase tureckej hrozby pribudli aj obranné prvky. Po vymretí rodu Pethõovcov v r.1764 bol hrad ešte využívaný a obývaný.

V r.1814 však vypukol v kováčskej dielni požiar, ktorý zachvátil aj centrum mesta a poškodil aj hrad, ktorý začal postupne chátrať. Niektoré zdroje tvrdia, že hrad bol zbúraný po potlačení kuruckého povstania v roku 1711, avšak tento názor je chybný, keďže poznáme jeho pôdorys z roku 1767. Väčšina múrov bola po spomínanom požiari rozobraná na stavebný materiál miestnymi obyvateľmi. Do 20. storočia sa zachovala len jedna budova – súčasný kaštieľ. Ostatné časti hradu boli prezentované po archeologickom výskume (2006-07) ako nadzemné murivá. Objekt kaštieľa bol výrazne prestavaný v 17. a 18. a 20. storočí.

V roku 2006 prešiel kaštieľ obnovou, výraznými stavebnými úpravami bola snaha docieliť výzor kaštieľa zo 17.-18. storočia. V r.2017-2018 začala nová etapa archeologického výskumu hradu, keď sa odkúpili a asanovali rodinné domy, ktoré na mieste hradu stáli. V ich pivničných priestoroch sa čiastočne zachovala jedna z piatich hradných bášt (exteriér aj interiér). Túto baštu spájali hradby, ktoré sa tiahli od kaštieľa cez záhradu patriacu k domom a od bašty k miestu fontány k ďalšej bašte. Od r.2019 prebieha výskum severozápadnej bašty pod bývalými domami.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: www.stropkov.sk/stropkovsky-hrad-a-kastiel.html, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Stropkov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu