hrad Tibava

Zvyšky hrádku na vápencovom bralnatom vrchu nad severným koncom obce Podhoroď, asi 15 km severovýchodne od Sobraniec.

Počasie Podhoroď

hore

Podhoroď, Košický kraj, 377 m n.m.

N48° 49' 18.39",  E22° 18' 13.17"


Tybauara, castrum Tyba, Tiba, Podhoroď

Prístup a okolie

Zvyšky múrov hradu Tibava sa nachádzajú nad obcou Podhoroď. Do obce Podhoroď sa dostaneme z hlavnej cesty E50 (Košice - Užhorod) za Sobrancami - v obci Tibava odbočíme na cestu č. 566, ktorá vedie cez Choňkovce, Podhoroď až na Ubľu. Hneď ako opustíme obec Podhoroď, vpravo už nájdeme informačnú tabuľu o hrade a tu na trávnatej ploche môžeme aj zaparkovať. Odtiaľto sa vyberieme popri tabuli strmo hore. Výstup je relatívne strmý, ale krátky, netrvá viac ako 5-6 minút.

Ďalšou možnosťou je prístup z obce popri miestnom cintoríne. Popri kostole odbočíme z hlavnej cesty na vedľajšiu a keď minieme cintorín, odbočíme doľava. Táto cesta je o čosi dlhšia a náročnejšia.

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Hrádok mal oválnu dispozíciu a jeho súčasťou bola valcovitá veža, z ktorej sa zachovali náznaky klenby a kamenného schodiska a tiež aj zvyšky plášťa. Ku kamennej hradbe bol pristavaný palác. Nádvorie ohraničuje múr, ktorého zostatky dosahujú v základe i 2,5m. Brána do nádvoria sa pravdepodobne nachádzala v skokovitom rozšírení pri severnom nároží paláca.

Prvý systematický archeologický výskum na hrade začal v r.2018. Počas prieskumu boli v areáli hradu objavené keramické fragmenty z 13. – 14. storočia.

Pôdorys - hrad Tibava


hrad Tibava - pôdorys

Legenda k pôdorysu

1 - valcovitá veža, 2 - palác, 3 - nádvorie, 4 - hradná brána


Fotogaléria

2018

 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie


K tomuto objektu nie sú dostupné historické fotografie. Viete o nejakej? Napíšte nám

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Tibava

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hrádok vznikol pravdepodobne na prelome 13.-14.storočia a jeho zakladateľmi mohli byť šľachtici z tibavského panstva. Jestvujú o ňom len dve spoľahlivé zmienky, jedna z r.1337 a druhá z r.1345. Preto je pravdepodobné, že existoval už v 20. alebo 30. rokoch 14.storočia.

Využívali ho podľa všetkého ako pevnosť na stráženie miestnej cesty a aj ako prechodné obytné útočište. Hrad často menil svojich majiteľov. Vlastnili ho Vumayovci, Zobráncziovci, Bánffyovci, Pongráczovci, Lacskayovci a grófska rodina Sztárayovcov.

Podľa niektorých zdrojov bol hrad zničený pri konfliktoch Omodeja z rodu Abovcov, prípadne Petényovho syna Petra. Omodejov odboj však skončil porážkou pri Rozhanovciach v r.1312 a Petényov odpor potlačil kráľ Karol Róbert až v r.1321, preto bol hrad pravdepodobne zničený v rámci druhého vojenského zásahu. V listine z r.1337 sa už spomína ako opustený (castrum desertum Tybauara vacatum) a v roku 1715 bol úplne zničený.

Pôvodní majitelia už hrad neobnovili a dali postaviť nový hrad neďaleko pri osade Choňkovce. Existuje totiž listina z 24. augusta 1418, vydaná panovníkom Žigmundom Luxemburským, ktorá spomína castrum Tyba ako opäť aktívny. Predpokladá sa, že to sa už jednalo o spomínaný novopostavený hrad v chotári dnešnej obce Choňkovce. To je zároveň aj posledná zmienka o sídle vetvy Tibavských. Z doterajších archeologických výskumov tiež vyplýva, že hrádok nad Podhoroďou je starší ako ten v chotári Choňkoviec.


Povesti a legendy

Povráva sa

Skromné ruiny hradu Tibava, ktorý kedysi stál nad Podhoroďou, boli v starých časoch svedkami tragickej lásky. Imrich Michalovský, starnúci pán hradu, si priviedol mladú a krásnu manželku. Ako to býva v takýchto situáciách pravidlom, žiarlil na ňu a nedôveroval jej a tak keď mu oznámila, že nosí pod srdcom jeho dieťa, neuveril jej. Podozrieval ju, že má milého a rozhodol sa, že ju zamuruje. Navyše ju prichytil pri pokuse o útek a to už bol presvedčený o jej vine. Žena ho síce uprosila, aby ju ešte pustil do kostola na Veľký Piatok. Napriek jej modlitbám dokonal Imrich dielo žiarlivosti. Svoju mladú ženu, ktorá ho ľúbila, zabil. Zomrela v jeho náručí a posledné slová, ktoré počula, boli: „Tu máš, beštia!“


Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín. Zrúcaniny Východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003 WEB: www.terraincognita.sk/sk/tibavsky-hrad, www.geocaching.com, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Tibava


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu