hrad Tibava

Zvyšky hrádku na vápencovom bralnatom vrchu nad severným koncom obce Podhoroď, asi 15 km severovýchodne od Sobraniec.

zrúcanina hradu / 377 m


SK | EN


hore

Podhoroď, Košický kraj

N48° 49' 18.39",  E22° 18' 13.17"


Tybauara, castrum Tyba, Tiba, Podhoroď

Prístup - hrad Tibava

Zvyšky múrov hradu Tibava sa nachádzajú nad obcou Podhoroď. Do obce Podhoroď sa dostaneme z hlavnej cesty E50 (Košice - Užhorod) za Sobrancami - v obci Tibava odbočíme na cestu č. 566, ktorá vedie cez Choňkovce, Podhoroď až na Ubľu. Hneď ako opustíme obec Podhoroď, vpravo už nájdeme informačnú tabuľu o hrade a tu na trávnatej ploche môžeme aj zaparkovať. Odtiaľto sa vyberieme popri tabuli strmo hore.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Interiér a exteriér

Hrádok mal oválnu dispozíciu a jeho súčasťou bola valcovitá veža, z ktorej sa zachovali náznaky klenby a kamenného schodiska a tiež aj zvyšky plášťa. Ku kamennej hradbe bol pristavaný palác. Nádvorie ohraničuje múr, ktorého zostatky dosahujú v základe i 2,5m. Brána do nádvoria sa pravdepodobne nachádzala v skokovitom rozšírení pri severnom nároží paláca.

Prvý systematický archeologický výskum na hrade začal v r.2018. Počas prieskumu boli v areáli hradu objavené keramické fragmenty z 13. – 14. storočia.hrad Tibava - pôdorys

Pôdorys - hrad Tibava


Legenda k pôdorysu:
1 - valcovitá veža, 2 - palác, 3 - nádvorie, 4 - hradná brána

Fotogaléria

2018

 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt
 • hrad Tibava-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Tibava

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hrádok vznikol pravdepodobne na prelome 13.-14.storočia a jeho zakladateľmi mohli byť šľachtici z tibavského panstva. Jestvujú o ňom len dve spoľahlivé zmienky, jedna z r.1337 a druhá z r.1345. Preto je pravdepodobné, že existoval už v 20. alebo 30. rokoch 14.storočia.

Využívali ho podľa všetkého ako pevnosť na stráženie miestnej cesty a aj ako prechodné obytné útočište. Hrad často menil svojich majiteľov. Vlastnili ho Vumayovci, Zobráncziovci, Bánffyovci, Pongráczovci, Lacskayovci a grófska rodina Sztárayovcov.

Podľa niektorých zdrojov bol hrad zničený pri konfliktoch Omodeja z rodu Abovcov, prípadne Petényovho syna Petra. Omodejov odboj však skončil porážkou pri Rozhanovciach v r.1312 a Petényov odpor potlačil kráľ Karol Róbert až v r.1321, preto bol hrad pravdepodobne zničený v rámci druhého vojenského zásahu. V listine z r.1337 sa už spomína ako opustený (castrum desertum Tybauara vacatum) a v roku 1715 bol úplne zničený.

Pôvodní majitelia už hrad neobnovili a dali postaviť nový hrad neďaleko pri osade Choňkovce. Existuje totiž listina z 24. augusta 1418, vydaná panovníkom Žigmundom Luxemburským, ktorá spomína castrum Tyba ako opäť aktívny. Predpokladá sa, že to sa už jednalo o spomínaný novopostavený hrad v chotári dnešnej obce Choňkovce. To je zároveň aj posledná zmienka o sídle vetvy Tibavských. Z doterajších archeologických výskumov tiež vyplýva, že hrádok nad Podhoroďou je starší ako ten v chotári Choňkoviec.

Povesti a legendy

Povráva sa

Skromné ruiny hradu Tibava, ktorý kedysi stál nad Podhoroďou, boli v starých časoch svedkami tragickej lásky. Imrich Michalovský, starnúci pán hradu, si priviedol mladú a krásnu manželku. Ako to býva v takýchto situáciách pravidlom, žiarlil na ňu a nedôveroval jej a tak keď mu oznámila, že nosí pod srdcom jeho dieťa, neuveril jej. Podozrieval ju, že má milého a rozhodol sa, že ju zamuruje. Navyše ju prichytil pri pokuse o útek a to už bol presvedčený o jej vine. Žena ho síce uprosila, aby ju ešte pustil do kostola na Veľký Piatok. Napriek jej modlitbám dokonal Imrich dielo žiarlivosti. Svoju mladú ženu, ktorá ho ľúbila, zabil. Zomrela v jeho náručí a posledné slová, ktoré počula, boli: Tu máš, beštia!

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín. Zrúcaniny Východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003 WEB: www.terraincognita.sk/sk/tibavsky-hrad, www.geocaching.com, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Tibava


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu