kaštieľ v Šali

Renesančný kaštieľ v centre mesta Šaľa, ležiacom v Podunajskej rovine na pravom behu rieky Váh.

kaštieľ / 120 m


SK | EN


hore

Šaľa, Nitriansky kraj

N48° 09' 08.46",  E17° 52' 37.49"


Schala, Schelle, Vágsellye

Prístup - kaštieľ v Šali

Kaštieľ v Šali sa nachádza priamo v centre mesta Šaľa. Z hlavnej cesty SNP, ktorá mestom prechádza sa dostaneme na ulicu Petra Pázmaňa, na ktorej sa kaštieľ nachádza. Stojí hneď za kostolom Sv. Margity Antiochijskej. Zaparkovať je možné pozdĺž cesty vedľa budovy kaštieľa.

V súčasnosti v ňom sídli pobočka Štátneho archívu v Bratislave a nie je prístupný verejnosti.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Nebojsa - 13.4 km, Šintava - 18 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je v podstate kópiou renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči, pričom svoj renesančný vzhľad a podobnosť s Bytčianskym zámkom si napriek neskorším prestavbám zachoval dodnes.

Je to poschodový opevnený štvorkrídlový objekt s kruhovými obrannými baštami na nárožiach. Nádvorie kaštieľa je lemované arkádovými chodbami. Nad vstupom na priečelí je štvorhranná veža so strieľňami. V miestnostiach na prízemí sa zachovali valené klenby s výsečami, priestory na poschodí charakterizuje použitie pruskej a valenej klenby.

Fotogaléria

2019

 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt
 • kaštieľ v Šali-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ v Šali-1940

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ v Šali

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ, kedysi vodný hrad, bol pravdepodobne postavený na mieste stredovekého objektu z 13. storočia. Prvýkrát sa totiž opevnený objekt v Šali spomína v roku 1297 v listine kráľa Ondreja. V listine sa uvádza, že rakúsky princ Albert obsadil kláštor v Šali a prebudoval ho na pevnosť. Abrahám Rúfus túto lokalitu potom získal späť a odovzdal turčianskemu prepoštstvu.

Z 15. storočia sa zachovali zmienky od kastelánov, ktorí používali označenie „kastelani in Chelle“, no lokalita hradu (castellum), na ktoré sa toto označenie vzťahuje je sporná. V záznamoch bratislavského mestského archívu sa uvádza označenie Sala, no maďarskí historici ho považujú za názov lokality Čela na Žitnom ostrove. Vieme však jedno, že objekt zostal majetkom turčianskeho premonštrátského rádu až do polovice 16. storočia. Istý čas tu bolo kolégium, ktoré sa dobudovalo na renesančný kaštieľ v druhej polovici 16. storočia. Zásluhu na tom mal Peter Pázmaň, ostrihomský arcibiskup, pre ktorého sa kaštieľ stal letným sídlom.

V šesťdesiatych rokoch 17. storočia objekt už slúžil na obranné účely a bolo vybudované opevnenie s vodnou priekopou a zvýšenými múrmi. Po pominutí tureckého nebezpečenstva bol kaštieľ v roku 1729 prestavaný. Napriek úpravám si však kaštieľ zachoval svoj renesančný vzhľad. V roku 1774 už ale nebol považovaný za pohodlný a obývali ho len úradníci a strážca brány. Z rokov 1793-1795 sa ešte zachoval súpis prác o prestavbe kaštieľa na poschodí.

Po prestavbe kaštieľ slúžil na rôzne účely a bol často prenajímaný. Okrem správy panstva sa v objekte sústredili aj archívy kláštorov, ktoré boli zrušené ešte za čias panovania Jozefa II. K menším opravám došlo aj v prvej polovici 19. storočia, kedy už priestory stratili svoj pôvodný význam a obývali ich okrem úradníkov aj nájomcovia.

Po vzniku ČSR tu sídlila žandárska stanica, tiež aj škola. Boli tu priestory študijnej základiny a v polovici 20. storočia boli v budove núdzové byty, remeselnícke dielne a strojno-traktorová stanica. Ako pobočka Štátneho archívu v Bratislave sa budova začala využívať po rekonštrukcii koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia.

K poslednej rekonštrukcii kaštieľa došlo v roku 1993. Práce potom pokračovali v roku 1998 a v roku 2008 bola dovŕšená oprava exteriéru, vrátane strechy a fasády. Nádvorie a časť suterénu je však v súčasnosti v nepriaznivom stave.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Interiér nie je prístupný verejnosti


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: www.slovago.sk, www.minv.sk/?kastiel_Sala, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ v Šali


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu