Bačkov

Zrúcaniny Bačkovského kaštieľa sa nachádzajú v obci Bačkov, asi 25 km východne od Košíc. Kaštieľ bol postavený na mieste Bačkovského hradu.

Počasie Bačkov

hore

Bačkov, Košický kraj, 205 m n.m.

N48° 44' 24.66",  E21° 37' 06.67"

Bochkou, Bacskó

Prístup a okolie

Obec Bačkov sa nachádza medzi Košicami a Michalovcami. Zrúcaniny Bačkovského kaštieľa, postaveného na zvyškoch Bačkovského hradu, sa nachádzajú približne v strede obce. Z Hlavnej ulice vedúcej cez obec sa cez Družtevnú alebo Školskú ulicu dostaneme na Hradnú. Tu po chvíli natrafíme na oplotený areál, kde je ale vstup povolený. Auto môžeme odstaviť pred vstupom. K zvyškom kaštieľa je jednoduchý prístup, odhliadnuc od bujnej vegetácie, prejdeme cez areál a o chvíľu sme pri zrúcaninách.

Pozor, nemýliť si Bačkovský hrad s Braničevským hradom (Purustyan), ktorého zvyšky sú nad obcou asi 6km SZ.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Parič - 15.4 km, Slanec - 15.8 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Stopy po stredovekom hrade sa nachádzajú pravdepodobne pod ruinami kaštieľa, hoci je pôvodný hrad bez výsumu lokality ťažko identifikovateľný. Kaštieľ, postavený na týchto základoch mal obdĺžnikový pôdorys. Na južnej strane sa nachádzali dve veže a vstupná terasa so schodišťom. Po stranách nadväzovali na veže ešte menšie miestnosti, v interiéri jednej z nich je zachovaný barokový výklenok. Vzhľadom na rozmery objektu je dosť pravdepodobné, že objekt nemal nádvorie.

Murivo je kombinované s tehlami, miestami čisto tehlové. Môže ísť o neskororenesančnú dispozíciu objektu s barokovo upravovenými interiérmi, ale aj o barokový objekt.

Pôdorys - Bačkov


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria r. 2018

 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt
 • Bačkov-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie


K tomuto objektu nie sú dostupné historické fotografie. Viete o nejakej? Napíšte nám

Pošlite nám vaše fotografie - Bačkov


 Súhlasím so zverejnením fotografie na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Podľa niektorých zdrojov bol Braničevský hrad nad obcou počas vzbury zničený (1317) a začiatkom 14. storočia bol neďaľeko, priamo v dedine postavený hrad Bačkov. Za jeho zakladateľa sa často uvádza bán Miko (Mičko, Mička, Mičk) z rodu Ákosovcov. Pravdepodobnejšie však je, že Braničevský hrad úplne zničený nebol, prípadne bol na tom istom mieste obnovený a užívali ho ďalší vlastníci. Do Bačkova sa presťahovali až neskôr. Totiž mnohé zdroje o Braničevskom hrade po potlačení vzbury hovoria ako o Bačkove a hrady teda vôbec nerozlišujú. Zdroje sa však zhodujú, že po roku 1355 Braničevský hrad začal pustnúť a jeho majitelia sa najneskôr potom definitívne presunuli na Bačkov.

Bán Miko sa politicky orientoval na kráľa Karola Róberta, od ktorého získal početné majetky. Neskôr bol dvorským sudcom a taverníkom kráľovnej Alžbety a od roku 1325 slavonským bánom. Podľa tejto funkcie dostal jeho rod pomenovanie Mičkbán.

Osudy hradu Bačkov sú medzi 14.-16.storočím málo známe. V roku 1569 bol majiteľom hradu Juraj I. Rákóczi. V roku 1598 boli spolumajiteľmi Mikuláš Bocskay, František Rákóczi, Štefan Kecer a Peter Sokol. V roku 1647 hrad patril Rákóczimu a Bocskayovcom. V roku 1663 boli majiteľmi hradu Mikulášov syn Štefan Bocskay a Juraj Soos. V 17. storočí patril Bocskayovcom a Rákócziovcom. Okolo r.1676 bola veľká časť hradu zbúraná.

Neskorší majiteľ bačkovského panstva Michal Fischer si na mieste zbúraného hradu dal okolo roku 1750 vystavať kaštieľ. V 18. storočí boli majiteľmi Bačkova Semerovci, Mariášovci, Pukyovci, Kolnášovci a Forgáchovci. V roku 1944 bol počas 2.sv. vojny kaštieľ úplne zničený.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.valka.cz, pamiatky.net, hu.wikipedia.org, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Bačkov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu