kaštieľ Barczayovcov

Kaštieľ Barczayovcov, pravdepodobne postavený na základoch hradu, sa nachádza v Barci - miestnej časti Košíc, ktorá leží v južnej časti mesta v Košickej kotline.

kaštieľ / 205 m


SK | EN


hore

Košice, Košický kraj

N48° 40' 37.83",  E21° 15' 58.51"


Barcha

Prístup - kaštieľ Barczayovcov

V Barci, miestnej časti Košíc, sa dostaneme na Abovskú ulicu, po ktorej pôjdeme popri Miestnom úrade, ktorý je hneď vedľa pošty. Cesta je tu trochu širšia, môžeme tu odstaviť auto, avšak trochu ďalej, v ulici zvanej Námestie mladých poľnohospodárov oproti kostolu, je menšie parkovisko. Cestičkou popri pošte sa prejdeme po Barčianskom parku až k zadnej časti kaštieľa.

Vstupná brána sa nachádza takmer oproti Kalvínskemu kostolu, avšak kaštieľ v Barci je v súkromných rukách a z čelnej strany sa preto ku kaštieľu nedostaneme, keďže je celý oplotený.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Košický hrad - 9.7 km, Slanec - 15.7 km

Interiér a exteriér

Hlavné priečelie kaštieľa má v strede klasicisticky riešený rizalit ukončený tympanónom so zuborezovou rímsou a plastickým erbom. Okrajové rizality majú ihlancové strechy. V 2.pol. 19.storočia pristavali ku kaštieľu novorenesančnú vežu s cimburím.

Kaštieľ je v súčasnosti v rekonštrukcii, pôvodne tu mal byť hotel, no kaštieľ bol predaný inej spoločnosti, ktorá ho teraz opravuje.

Fotogaléria

2018

 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad z parku

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Barczayovcov-1900

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad z opačnej strany pred rekonštrukciou - Poslal: Peter
 • kaštieľ Barczayovcov-Detail plastiky pred rekonštrukciou - Poslal: Peter

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Barczayovcov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Na mieste súčasného kaštieľa stál pravdepodobne hrad, postavený v 13.storočí rodinou Barczay. Neskôr tu vznikol pôvodne barokový kaštieľ, postavený na prelome 16. a 17. storočia. Súčasnú podobu dostal kaštieľ v roku 1840, keď bol klasicisticky prestavaný. Práve vtedy objavili základný kameň v zázemí objektu, kde bol vytesaný dátum 1454, čo bolo potvrdením teórie prítomnosti staršej stavby na mieste súčasného objektu.

S úpravami a prístavbami sa pokračovalo aj v druhej polovici 19. storočia, keď bola ku kaštieľu pristavaná historizujúca pseudorenesančná veža zakončená cimburím.

Tento kaštieľ využívala rodina Barczay prakticky až do roku 1945. Nezdržiavali sa tu trvalo, ale tento kaštieľ využívali hlavne ako letné sídlo.

Od roku 1955 v ňom sídlil Domov mládeže Strednej Poľnohospodársko-technickej školy. Neskôr zmenil majiteľa, ktorý tu plánoval vybudovať hotel. Od r. 2013 kaštieľ vlastní iná spoločnosť, ktorá ho rekonštruuje. V r.2018 tu ešte prebiehali rekonštrukčné práce.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, nie je prístupný verejnosti.


Komentáre k objektu

 • Marta
 • 22.09.2019 10:45
 • kaštieľ Barczayovcov


Aj napriek tomu, že spomínaný objekt sa nedá navštíviť okolie je prekrásne a prístupné verejnosti. Určite sa oplatí navštíviť! Je to mestská časť Košice Barca s nádherným parkom, jazierkom s kačkami a labuťami :) pri zastávke električky dokonca pekné detské ihrisko. Odporúčam nevynechať ani Košický hrad a Vyhliadkovú vežu. Aj napriek tomu, že je to v podstate na opačnej strane dá sa to zvládnuť...MHD spojenie je skvelé s jedným prestupom.Použité zdroje a literatúra: WEB: www.keturist.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Barczayovcov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu