kaštieľ Barczayovcov

Kaštieľ Barczayovcov, pravdepodobne postavený na základoch hradu, sa nachádza v Barci - miestnej časti Košíc, ktorá leží v južnej časti mesta v Košickej kotline.

Počasie Košice

hore

Košice, Košický kraj, 205 m n.m.

N48° 40' 37.83",  E21° 15' 58.51"


Barcha

Prístup a okolie

V Barci, miestnej časti Košíc, sa dostaneme na Abovskú ulicu, po ktorej pôjdeme až k Miestnemu úradu, ktorý je hneď vedľa pošty. Tu môžeme odstaviť auto popri ceste a cestičkou pri pošte sa prejdeme po Barčianskom parku až k zadnej časti kaštieľa. Z opačnej strany sa ku kaštieľu dostaneme od pošty smerom ku kostolu, až popri chodníku naproti reformovanému kostolu natrafíme na vstupnú bránu do areálu.

Kaštieľ v Barci je v súkromných rukách a v čase našej návštevy prebiehala rekonštrukcia. Vstup nie je povolený, fotografovať nám povolili len spoza plota či z parku.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Košický hrad - 9.7 km, Slanec - 15.7 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Hlavné priečelie kaštieľa má v strede klasicisticky riešený rizalit ukončený tympanónom so zuborezovou rímsou a plastickým erbom. Okrajové rizality majú ihlancové strechy. V 2.pol. 19.storočia pristavali ku kaštieľu novorenesančnú vežu s cimburím.

Kaštieľ je v súčasnosti v rekonštrukcii, pôvodne tu mal byť hotel, no kaštieľ bol predaný inej spoločnosti, ktorá ho teraz opravuje.

Pôdorys - kaštieľ Barczayovcov


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2018

 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad z parku

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Barczayovcov-1900

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • kaštieľ Barczayovcov-Pohľad z opačnej strany pred rekonštrukciou - Poslal: Peter
 • kaštieľ Barczayovcov-Detail plastiky pred rekonštrukciou - Poslal: Peter

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Barczayovcov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Na mieste súčasného kaštieľa stál pravdepodobne hrad, postavený v 13.storočí rodinou Barczay. Neskôr tu vznikol pôvodne barokový kaštieľ, postavený na prelome 16. a 17. storočia. Súčasnú podobu dostal kaštieľ v roku 1840, keď bol klasicisticky prestavaný. Práve vtedy objavili základný kameň v zázemí objektu, kde bol vytesaný dátum 1454, čo bolo potvrdením teórie prítomnosti staršej stavby na mieste súčasného objektu.

S úpravami a prístavbami sa pokračovalo aj v druhej polovici 19. storočia, keď bola ku kaštieľu pristavaná historizujúca pseudorenesančná veža zakončená cimburím.

Tento kaštieľ využívala rodina Barczay prakticky až do roku 1945. Nezdržiavali sa tu trvalo, ale tento kaštieľ využívali hlavne ako letné sídlo.

Od roku 1955 v ňom sídlil Domov mládeže Strednej Poľnohospodársko-technickej školy. Neskôr zmenil majiteľa, ktorý tu plánoval vybudovať hotel. Od r. 2013 kaštieľ vlastní iná spoločnosť, ktorá ho rekonštruuje. V r.2018 tu ešte prebiehali rekonštrukčné práce.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, nie je prístupný verejnosti.


Komentáre k objektu

 • Marta
 • 22.09.2019 10:45
 • kaštieľ Barczayovcov


Aj napriek tomu, že spomínaný objekt sa nedá navštíviť okolie je prekrásne a prístupné verejnosti. Určite sa oplatí navštíviť! Je to mestská časť Košice Barca s nádherným parkom, jazierkom s kačkami a labuťami :) pri zastávke električky dokonca pekné detské ihrisko. Odporúčam nevynechať ani Košický hrad a Vyhliadkovú vežu. Aj napriek tomu, že je to v podstate na opačnej strane dá sa to zvládnuť...MHD spojenie je skvelé s jedným prestupom.Použité zdroje a literatúra: WEB: www.keturist.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Barczayovcov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu