Košický hrad

Zrúcanina fortifikácie, opierajúcej sa o úzky vrcholový chrbát skalného masívu Hradovej v Hornádskom predhorí Čiernej hory, patriacej do prímestskej zóny mesta Košice

zrúcanina hradu / 450 m


SK | EN


hore

Košice, Košický kraj

N48° 45' 43.21",  E21° 14' 11.74"


Kassa

Prístup - Košický hrad

Trasa 1: V meste Košice je potrebné sa dostať na Kavečiansku cestu v smere na Kavečany. V mieste, kde sa Kavečianska mení na Budanovú, je odbočka vpravo, kde po chvíli nájdeme pomerne rozsiahle parkovisko. Odtiaľ peši pokračujeme po asfaltke krátkou prechádzkou až k hradu.

Čas 15-20 min Profil +34m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Zo spomínaného parkoviska pokračujeme po rázcestie a ďalej nepokračujeme asfaltkou, ale odbočíme do lesa a po žltej TZT až k hradu.

Čas 15 min Profil +50m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Barca - 9.7 km

Interiér a exteriér

Z hradu sa zachovali časti opevnenia, pozostatky z valcovej veže a veže s trojuholníkovitým pôdorysom. Hrad pravdepodobne nikdy nebol dostavaný. Dĺžka hradu mala byť až 600m. Dodnes na povrch vystupujú úseky hradieb, ktoré ďalej nepokračujú a to ani v sondách pod povrchom. Jadro hradu sa malo nachádzať na najvyššie položenej severnej časti. Horný hrad je od juhozápadu vymedzený úzkou skalnou bariérou, ktorá tu nahrádzala hradbu.

V blízkosti hradu sa nachádza vyhliadková veža.Košický hrad - pôdorys

Pôdorys - Košický hrad


Legenda k pôdorysu:
1 - okrúhla strážna veža, 2 - obranný múr, 3 - trojuholníková bašta

Fotogaléria

2018

 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt
 • Košický hrad-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - Košický hrad

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Košický hrad sa takmer neobjavuje v stredovekých písomných prameňoch, a ak áno sú o nej iba nepriame zmienky. Niekedy sa hrad nesprávne stotožňuje s hradom Sokoľ. Ide však nepochybne o iný vrcholnostredoveký hrad v katastri obce rovnakého mena. Iní ho stotožňovali s územím označovaným v stredovekých písomných prameňoch ako Horné Košice. Aj tu však ide skôr o iné územie, ležiace medzi stredovekým mestom a úpätím kopca Hradová. Otázne však je aj to, či vôbec hradom bol a či nešlo iba o neúspešný pokus o výstavbu hradu.

Hrad pravdepodobne postavil palatín Omodej z rodu Abovcov v čase jeho odporu proti nástupu Karola Róberta na uhorský trón. Mal byť zrejme pevnosťou a jeho stavba sa predpokladá pred r.1307. V roku 1430 sa stal majetkom mesta Košice, odvtedy pustol. Dnes iba z konfigurácie terénu a architektonických zvyškov možno usudzovať, že vysoký úzky chrbát skalného masívu bol vkomponovaný do areálu. Hrad bola skôr pevnosť, ktorá so svojimi 3,8 m hrubými múrmi aj napriek nedostavaniu mohla slúžiť svojmu účelu, no mohol byť aj útočiskom, aké vznikali po roku 1242 v dôsledku obáv z návratu Mongolov.

Každopádne stavba nebola dokončená, alebo bola veľmi rýchlo opustená.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

 • Mia
 • 26.05.2019 22:30
 • Košický hrad


Mala som možnosť navštíviť tento hrad. Je veľmi obdivuhodné, že aj napriek tomu, že už nemá podobu hradu na aké sme zvyknutí, tak si ho Košičania vážia a starajú sa o túto pamiatku s veľkou úctou. Myslím si, že by toto miesto malo poznať viac turistov. Veľmi pekné zhrnutie výletu a cesty na hrad je možné nájsť aj na tomto webe https://tripytipy.sk/kosicky-hrad/Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press WEB: turistika.regiojet.sk, kosickyhrad.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Košický hrad


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu