kaštieľ Borša

Renesančný kaštieľ s parkom na južnom okraji obce Borša, postavený na mieste pôvodného stredovekého vodného hradu. Rodisko Františka Rákócziho II.

Počasie Borša

hore

Borša, Košický kraj, 99 m n.m.

N48° 23' 20.75",  E21° 42' 20.91"


Borsi, Borsy, Borssa

Prístup - kaštieľ Borša

Z hlavnej cesty prechádzajúcej obcou Borša odbočíme na Rákócziho ulicu - hneď oproti kostolu. Po tejto uličke pokračujeme stále rovno, takmer až na jej úplný koniec. Keď minieme križovatku ulíc Zrínyi a Bodrožská, pokračujeme ešte kúsok ďalej až dôjdeme ku kaštieľu Borša na ľavej strane. Tu priamo pred kaštieľom môžeme odstaviť auto.

Prístupová mapa

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Streda nad Bodrogom - 4.1 km, Veľký Kamenec - 8.3 km, Kazimír - 17.6 km

Geocaching v okolí Turistická mapa

Interiér a exteriér

Kaštieľ bol postavený na mieste pôvodného vodného hradu. Hrad sa pravdepodobne mohol nachádzať na južnej strane hlavného objektu, čo naznačujú aj odkryté základy, v ktorých sa črtá kruhová stopa po veži. No tiež môže byť ukrytý v mohutnom rohovom rizalite na severnej strane, aj keď ten bol budovaný skôr na obranu kaštieľa. Pred staršou časťou kaštieľa je náznak priekopy, ktorá mohla slúžiť ešte vodnému hradu. Kaštieľ má v súčasnosti pôdorys v tvare písmena L, s prihliadnutím k prístavbe novších hospodárskych častí v tvare nepravidelného písmena U. Na styku dvoch pôvodných krídel je nárožná štvorcová hranolová bašta, ktorá by mohla byť pozostatkom veže. Priečelie orientované do ulice má v strede prízemia veľký polkruhovo ukončený portál s pravouhlým orámovaním. Riešenie portálu nevylučuje možnosť použitia padacej mreže (event. zdvihnutia časti mostu). Poschodie členia prevažne združené okná s rímsami v parapete, na okraji priečelia je v jednom z okien trojuholníkový ozdobný štít. Krídla do dvora majú arkády z 18. storočia.

Objekt má zväčša rovné stropy a renesančné klenby. V obnovených miestnostiach sídli múzeum s artefaktmi dokumentujúcimi dejiny kaštieľa a rodu Rákócziovcov. Viaceré zozbierané artefakty pripomínajú najmä život a pôsobenie Františka II. Rákócziho, vodcu protihabsburgského povstania, narodeného v tomto kaštieli. Pozoruhodná je napríklad jeho busta od sochára J. Mayera z roku 1907 umiestnená pred hlavným vchodom.kaštieľ Borša - pôdorys

Pôdorys - kaštieľ BoršaFotogaléria

2017

 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Vstupná brána
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Borša-Interiér
 • kaštieľ Borša-Interiér
 • kaštieľ Borša-Interiér
 • kaštieľ Borša-Interiér
 • kaštieľ Borša-Interiér

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Borša-história
 • kaštieľ Borša-história
 • kaštieľ Borša-história
 • kaštieľ Borša-Idealizovaná rekonštrukcia E.Soos, 1899

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Borša

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ v Borši postavili na mieste stredovekého vodného hradu, z ktorého sa zachovalo niekoľko pozostatkov. Keďže Borša leží na nížine a v jej bezprostrednej blízkosti tečie Bodrog, bolo logické, že miestni zemepáni na ochranu prvej opevnenej stavby použili systém vodných priekop. A tak na pravobrežnej terase Bodrogu pravdepodobne začiatkom 13. storočia vznikol vodný hrad obohnaný hlbokými priekopami napúšťanými vodou z rieky.

Spomínaný vodný hrad dal pravdepodobne postaviť Belo IV. po tatárskom vpáde. Hrad bol kamenný a jeho história dodnes nie je známa. Písomné dokumenty len napovedajú, že hrad bol v držbe viacerých rodov (Perínyiovci, Polónyiovci, Lórantffyovci, Rákócziovci).

Na mieste niekdajšieho hradu vznikol kaštieľ, ktorého stavbu dokončili v roku 1570. Kaštieľ dal pôvodne postaviť Miklós Zeleméry Kamarás. V r.1602 sa kaštieľ dostáva do rúk rodiny Lórántffy a v roku 1616 sa kaštieľ stáva majetkom rodiny Rákóczi. Okolo roku 1630 sa budova rozšírila, v tom čase sa medzi inými vybudovala severozápadná a južná nárožná veža, ako aj severné a južné krídlo paláca. Pri hlavnom vstupe nechýbala padacia mreža. Popod kamenný portál sa vchádzalo na nádvorie, na ktorom stáli hospodárske budovy. Pre kaštieľ bolo typické množstvo renesančne zdobených okien (tieto okná ako aj dvere sú dodnes zachované), ktoré presvetľovali jednotlivé miestnosti. Tie vykurovali krbmi umiestnenými v rohoch miestností, taktiež renesančne vyzdobenými.

V roku 1676 sa v kaštieli narodil František II. Rákóczi. V priestoroch kaštieľa sa ale dlho nezdržal a väčšinu svojho detstva prežil na hrade Mukačevo.

Kaštieľ bol v priebehu nasledujúcich storočí viackrát poškodený. Menšie úpravy sa ho dotýkali najmä v 18. a 20. storočí. Prvé múzeum tu bolo otvorené už počas II. svetovej vojny, po nej však začal kaštieľ chátrať. Dnes je majetkom obce Borša a tá sa snaží o jeho čo najvernejšiu rekonštrukciu. V súčasnosti sa v obnovených miestnostiach nachádza múzeum mapujúce dejiny samotného kaštieľa a pozostatkami rodu Rákócziovcov. Viaceré zozbierané artefakty pripomínajú najmä život a pôsobenie Františka II. Rákócziho. Pozoruhodná je napríklad jeho busta od sochára J. Mayera z roku 1907 umiestnená pred hlavným vchodom.

Kaštieľ sa v roku 1990 skutočne dostal do majetku obce Borša a jeho správu prevzalo miestne Rákócziho združenie. Od roku 1998 sa tu vykonávali výskumné a projekčné práce v rámci spolupráce slovenských aj maďarských organizácií pre ochranu kultúrnych pamiatok. Do roku 2005 postupne opravovali severné krídlo a severnú časť západného krídla kaštieľa, tieto práce však boli pozastavené. V roku 2017 poskytla maďarská vláda príspevok vo výške 805 miliónov HUF (2 500 000 EUR) na prvú fázu rekonštrukcie na reštaurovanie kamenných stavebných prvkov a nástenných malieb. Rekonštrukčné práce začali 26. septembra 2018.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Z dôvodu rekonštrukcie je kaštieľ ZATVORENÝ


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.borsikastely.hu/sk/, www.tvojtrebisov.sk, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, madari.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Borša


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu