hrad Kazimír

Zrúcanina takmer úplne zničeného hradu stojí na juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny, neďaleko úpätia Slanských vrchov. Je na JZ strane obce Kazimír nad potokom Izra, v polohe nazývanej Hrunok.

zrúcanina hradu / 147 m


SK | EN


hore

Kazimír, Košický kraj

N48° 31' 30.60",  E21° 34' 57.70"


Kamer, Kazmer, Kazmeyr, Kazmir, Kažmir, Kazymír, Kázmír, Nagykázmér

Prístup - hrad Kazimír

Obec Kazimír leží v JZ časti Potiskej nížiny 18km od mesta Trebišov, takmer na hranici s Maďarskom. Zvyšky hrádku Kazimír sa nachádzajú priamo v obci, neďaleko stredovekého kostola. K hrádku sa dostaneme z Hlavnej ulice, ktorá obcou prechádza, odbočkou na úzku Majerskú uličku. Odbočka je hneď oproti obchodíku, kde môžeme zaparkovať. Pokračujeme peši po Majerskej uličke a čoskoro prídeme ku kostolu, odtiaľ pár metrov vľavo až k hradu.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Slanec - 14.9 km, Parič - 15.1 km, Borša - 17.6 km

Interiér a exteriér

Jedinou časťou ruín, ktorá v súčasnosti ešte stojí, je stena bývalej hlavnej obytnej, pravdepodobne palácovej stavby, ktorá má v hornej časti kavernu, pôvodne asi okno. O tejto zrúcanine je veľmi málo informácií, no niektoré zdroje tvrdia, že sa jednalo o kláštor a nie hrádok. Pod zvyškom steny sa nachádzajú pivnice, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patrili k objektu.

Samotný hrad bol zrejme chránený palisádovým opevnením na kraji vyvýšenej plošiny. Z pôvodných stavieb sa zachovalo len veľmi málo, no terénna konfigurácia umožňuje identifikovať existenciu viacerých stavieb. Zhruba uprostred návršia stála palácová stavba s tromi podlažiami a pivničnými priestormi s rekonštruovateľnými rozmermi okolo 21x14m a 1m hrubým murivom z lomového kameňa, ktoré bolo spájané tvrdou maltou. Južne od paláca stál menší, dvojpriestorový objekt (12x15m) pravdepodobne tiež obytný. Hospodárske objekty boli umiestňované do voľného priestranstva severnej časti nádvoria, kde je i vstup do objektu. K tejto časti sa pripája jazykovitý výbežok, ktorý bol tiež vyvýšený, ale nedosahoval výškovú úroveň hrádku. Ide o menšie strategické predpolie, na ktorom stál neskôr kostol.hrad Kazimír - pôdorys

Pôdorys - hrad Kazimír


Legenda k pôdorysu:
1 - hlavná budova (obytná), 2 - hospodárska stavba, 3 - pôvodný kostol

Fotogaléria

2017

 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Podzemné pivnice

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Kazimír-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Kazimír-2021 Roman Romančák
 • hrad Kazimír-2021 Roman Romančák
 • hrad Kazimír-2021 Roman Romančák

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Kazimír

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O samotnom hrade Kazimír sa nezachovali žiadne písomne zmienky. Jeho vznik, využitie a zánik je tak možné odvodiť len na základe vývinu osídlenia blízkeho okolia a zachovanej architektúry. Prvá písomná zmienka o obci Kazimír sa nachádza v listine mladšieho kráľa Štefana V. z roku 1270 o darovaní a ohraničení hradného panstva Füzér. Majetok panstva susedil na východnej strane s chotárom obce Kazimír, patriacej šľachticovi Petrovi. Ten v Kazimíri dlhodobo býval a jeho názov používal aj v svojom prídomku (používali ho aj jeho potomkovia a dedičia ešte v 17. storočí). Aj v nasledujúcom storočí boli miestni páni označovaní "de Kazmer", čo svedčí o prítomnosti ich sídla, hradu, ktorý tak vznikol pravdepodobne na prelome 13. - 14.stor. a zanikol asi v 16., snáď až 17. stor., keď sa zmenilo vlastníctvo obce a postupne zanikol miestny rod Kazimírskych. Od polovice 14.storočia jestvovali dve kazimírske sídliská, striedavo pomenúvané ako Veľký či Vyšný Kazimír a Malý, resp. Nižný Kazimír. V oboch mali kúrie tamojší zemania. Pri Kazimíre sa v stredoveku nachádzali aj osady či dediny Kuchlin a Roňva, ale tie neskôr zanikli.

Povesti a legendy

Povráva sa

Podľa legendy na vŕšku stál biely kláštor. Ten kto vošiel do kláštora bielych mníchov, tak nikdy sa nevrátil späť. Boli to vraj mnísi - kanibali.

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná, odporúčame osloviť miestnych obyvateľov, ktorí vám zvyšky hradu poukazujú a zavedú vás k nim cez ich pozemky


Komentáre k objektu

 • Juhásová
 • 20.11.2019 20:13
 • hrad Kazimír


Nikdy som nepočula od starých ľudí pochádzajúcich z Kazimíra o mnichoch kanibaloch.Hovorilo sa,že zakladateľ bol poľský mních Kazmer.Pôvodné chceli stavať na kopci Hečka v Malom Kazimíri,ale nedostali sa k vode.

Hrady-zamky.sk: Nuz povesti treba vacsinou brat s rezervou, mozu ale aj nemusia vychadzat zo skutocnych udalosti.


 • Jozef
 • 17.12.2017 13:39
 • hrad Kazimír


Dakujeme ochotnej pani, ktora byva pri zrucanine za umoznenie prechodu k zrucanine cez jej pozemok a zaujimave informacie!Použité zdroje a literatúra: WEB: www.lenposlovensku.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Kazimír


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu