hrad Kazimír

Zrúcanina takmer úplne zničeného hradu stojí na juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny, neďaleko úpätia Slanských vrchov. Je na JZ strane obce Kazimír nad potokom Izra, v polohe nazývanej Hrunok.

Počasie Kazimír

hore

Kazimír, Košický kraj, 147 m n.m.

N48° 31' 30.60",  E21° 34' 57.70"


Kamer, Kazmer, Kazmeyr, Kazmir, Kažmir, Kazymír, Kázmír, Nagykázmér

Prístup a okolie

Obec Kazimír leží v JZ časti Potiskej nížiny 18km od mesta Trebišov, takmer na hranici s Maďarskom. Zvyšky hrádku Kazimír sa nachádzajú priamo v obci, neďaleko stredovekého kostola. K hrádku sa dostaneme ak z Hlavnej ulice, ktorá obcou prechádza, odbočíme na úzku Majerskú uličku. Odbočka je hneď oproti obchodíku, kde mimochodom môžeme aj zaparkovať. Pokračujeme ďalej po Majerskej uličke a čoskoro odbočíme vľavo, kde napriek úzkej uličke tiež môžeme auto odstaviť popri domoch. Tu odporúčame osloviť miestnych z okolitých domov, ktorí vás ochotne zavedú k hrádku cez ich záhradu.

V opačnom prípade musíme pokračovať po Majerskej uličke rovno, až dôjdeme ku kostolu, odkiaľ sa dá tiež dostať k zrúcanine, no miestny obyvateľ tam údajne cestu zahatal kvôli pastvinám.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Slanec - 14.9 km, Parič - 15.1 km, Borša - 17.6 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Jedinou časťou ruín, ktorá v súčasnosti ešte stojí, je stena bývalej hlavnej obytnej, pravdepodobne palácovej stavby, ktorá má v hornej časti kavernu, pôvodne asi okno. O tejto zrúcanine je veľmi málo informácií, no niektoré zdroje tvrdia, že sa jednalo o kláštor a nie hrádok. Pod zvyškom steny sa nachádzajú pivnice, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patrili k objektu.

Samotný hrad bol zrejme chránený palisádovým opevnením na kraji vyvýšenej plošiny. Z pôvodných stavieb sa zachovalo len veľmi málo, no terénna konfigurácia umožňuje identifikovať existenciu viacerých stavieb. Zhruba uprostred návršia stála palácová stavba s tromi podlažiami a pivničnými priestormi s rekonštruovateľnými rozmermi okolo 21x14m a 1m hrubým murivom z lomového kameňa, ktoré bolo spájané tvrdou maltou. Južne od paláca stál menší, dvojpriestorový objekt (12x15m) pravdepodobne tiež obytný. Hospodárske objekty boli umiestňované do voľného priestranstva severnej časti nádvoria, kde je i vstup do objektu. K tejto časti sa pripája jazykovitý výbežok, ktorý bol tiež vyvýšený, ale nedosahoval výškovú úroveň hrádku. Ide o menšie strategické predpolie, na ktorom stál neskôr kostol.

Pôdorys - hrad Kazimír


hrad Kazimír - pôdorys

Legenda k pôdorysu

1 - hlavná budova (obytná), 2 - hospodárska stavba, 3 - pôvodný kostol


Fotogaléria

2017

 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Pohľad na objekt
 • hrad Kazimír-Podzemné pivnice

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie


K tomuto objektu nie sú dostupné historické fotografie. Viete o nejakej? Napíšte nám

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Kazimír

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O samotnom hrade Kazimír sa nezachovali žiadne písomne zmienky. Jeho vznik, využitie a zánik je tak možné odvodiť len na základe vývinu osídlenia blízkeho okolia a zachovanej architektúry. Prvá písomná zmienka o obci Kazimír sa nachádza v listine mladšieho kráľa Štefana V. z roku 1270 o darovaní a ohraničení hradného panstva Füzér. Majetok panstva susedil na východnej strane s chotárom obce Kazimír, patriacej šľachticovi Petrovi. Ten v Kazimíri dlhodobo býval a jeho názov používal aj v svojom prídomku (používali ho aj jeho potomkovia a dedičia ešte v 17. storočí). Aj v nasledujúcom storočí boli miestni páni označovaní "de Kazmer", čo svedčí o prítomnosti ich sídla, hradu, ktorý tak vznikol pravdepodobne na prelome 13. - 14.stor. a zanikol asi v 16., snáď až 17. stor., keď sa zmenilo vlastníctvo obce a postupne zanikol miestny rod Kazimírskych. Od polovice 14.storočia jestvovali dve kazimírske sídliská, striedavo pomenúvané ako Veľký či Vyšný Kazimír a Malý, resp. Nižný Kazimír. V oboch mali kúrie tamojší zemania. Pri Kazimíre sa v stredoveku nachádzali aj osady či dediny Kuchlin a Roňva, ale tie neskôr zanikli.


Povesti a legendy

Povráva sa

Podľa legendy na vŕšku stál biely kláštor. Ten kto vošiel do kláštora bielych mníchov, tak nikdy sa nevrátil späť. Boli to vraj mnísi - kanibali.


Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná, odporúčame osloviť miestnych obyvateľov, ktorí vám zvyšky hradu poukazujú a zavedú vás k nim cez ich pozemky


Komentáre k objektu

 • Juhásová
 • 20.11.2019 20:13
 • hrad Kazimír


Nikdy som nepočula od starých ľudí pochádzajúcich z Kazimíra o mnichoch kanibaloch.Hovorilo sa,že zakladateľ bol poľský mních Kazmer.Pôvodné chceli stavať na kopci Hečka v Malom Kazimíri,ale nedostali sa k vode.

Hrady-zamky.sk: Nuz povesti treba vacsinou brat s rezervou, mozu ale aj nemusia vychadzat zo skutocnych udalosti.


 • Jozef
 • 17.12.2017 13:39
 • hrad Kazimír


Dakujeme ochotnej pani, ktora byva pri zrucanine za umoznenie prechodu k zrucanine cez jej pozemok a zaujimave informacie!Použité zdroje a literatúra: WEB: www.lenposlovensku.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Kazimír


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu