hrad Veľký Kamenec

Zrúcanina hradu na ryolitovom návrší, vystupujúcom na Východoslovenskej rovine v intraviláne obce Veľký Kamenec.

zrúcanina hradu / 112 m


SK | EN


hore

Veľký Kamenec, Košický kraj

N48° 21' 30.91",  E21° 48' 28.93"


Kamenec, Kuezd, Kuwesd, Kuwezd, Kwesd, Kewesd, Nagy Kewesd, Naď Kevežď, Veľký Kevežd, Kevežd, Nagykövesd, Kamenecký hrad

Prístup - hrad Veľký Kamenec

Prístup k zrúcanine hradu Veľký Kamenec je veľmi jednoduchý. Na hlavnom ťahu cez obec Veľký Kamenec, na ulici zvanej Európska, zastaneme pri Obecnom úrade, hneď pri malej križovatke s maličkým parkom. Tu môžeme odstaviť auto - pred budovou pošty, ktorá susedí s Obecným úradom, alebo hneď vedľa Obecného úradu je miesto pre niekoľko áut. Odtiaľ je to len pár metrov na hrad, popri kaštieli minieme schody, potom menší kopec, na ktorom sa zrúcanina nachádza.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Streda nad Bodrogom - 4.2 km, Borša - 8.3 km, Kráľovský Chlmec - 14.3 km, Leles - 19.8 km

Interiér a exteriér

Pôvodné jadro hradu – veža a obvodové opevnenie – stálo na najvyššom vrchole hradného kopca. Súčasťou stredovekého hradu bola pravdepodobne aj cisterna na nádvorí. Súčasťou areálu je aj valové opevnenie a múry siahajúce až po kostol pod hradom, ktorý mohol byť jeho časťou.

Z hradu sa zachovalo niekoľko múrov – nárožná päťboká masívna bašta a značne zničená okrúhla delová bašta. Múry naznačujú takmer trojuholníkový pôdorys hradu s oblými a polygonálnymi baštami na nárožiach. Na polygonálnej bašte s priľahlým múrom sa zachovali delové strieľne a otvory okien. Na mieste kde bolo nádvorie je do kameňa vysekaná cisterna, ešte dnes dosť zreteľne rozpoznateľná.hrad Veľký Kamenec - pôdorys

Pôdorys - hrad Veľký Kamenec


Legenda k pôdorysu:
1-vnútorný hrad, 2-hranolová veža, 3-cisterna, 4-delová bašta, 5-polygonálna delová bašta, 6-priekopa, 7-predhradie, 8-zvyšky bašty

Fotogaléria

2017

 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt
 • hrad Veľký Kamenec-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Veľký Kamenec-história
 • hrad Veľký Kamenec-história
 • hrad Veľký Kamenec-história
 • hrad Veľký Kamenec-Idealizovaná rekonštrukcia E.Soos, 1899
 • hrad Veľký Kamenec-1981

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Veľký Kamenec-2016 - Poslal: Sacco
 • hrad Veľký Kamenec-2016 - Poslal: Sacco
 • hrad Veľký Kamenec-2021 - Andrea Popovičová
 • hrad Veľký Kamenec-2019 - Roman Romančák
 • hrad Veľký Kamenec-2019 - Roman Romančák

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Veľký Kamenec

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O začiatkoch hradu chýbajú presnejšie správy. Pravdepodobne vznikol v polovici 13.storočia po tatárskom vpáde. Údajne ho v roku 1247 vystaval Lorand z rodu Ratholdovcov. Usadlosť Kamenec (Kuezd) bola v r.1280 majetkom Mateja a Ratolda z rodu Ratótovcov, ktorí ju vymenili za iné majetky s Bokšovcami. Ich rod sa rýchlo rozrastal až bola nevyhnutná deľba majetkov. Pri deľbe v r.1323 Kamenec pripadol Soósovcom a Szerdahelyovcom. Vtedy sa prvýkrát spomína aj hrad Kamenec (castrum Kuwezd). Medzi majiteľmi dochádzalo k neustálym sporom, nestarali sa poriadne ani o hrad, ktorý bol už v r.1438 vo veľmi zlom stave a sčasti opustený.

O rok neskôr zomrel kráľ Albrecht a takmer bezvládie využil Ján Szerdahelyi, ktorý si protiprávne prisvojil Kamenec. V rokoch 1444 až 1450 hrad krátko držali aj páni z Pavloviec (Palóczi). Po smrti Jána Szerdahelyiho však hrad zostal v správe jeho manželky. Ján Hunyadi nemohol nechať hrad bez chlapskej ochrany a preto v r.1450 rozhodol nekonečný spor v prospech Juraja a Mikuláša Soósovcov. No zakrátko do Zemplína vtrhol Ján Jiskra a po ťažkých bojoch v r.1451 Kamenec dobyl. V r.1453 bol Jiskra donútení opustiť krajinu a jeho žoldnieri sa pridali k bratríkom.

V r.1458 armáda nového kráľa Mateja Korvína rozdrvila bratrícke poľné roty pri Sárospataku, no hrad stále ovládali bratríci. O rok neskôr však kráľovské vojská dobyli aj hrad, kde podpísali mierovú zmluvu medzi Jiskrom a Jánom Hunyadym. Od r.1527 krajinu plienili žoldnieri dvoch kráľov - Jána Zápoľského i Ferdinanda Habsburského. Stúpenec Zápoľskovcov - kapitán František Németh, obsadil Kamenec v r.1556, ale už v r.1558 Ferdinandov generál Imrich Telekessy hrad dobyl späť.

Pravdepodobne v dôsledku týchto udalostí koncom 15.storočia vykonali Soósovci na hrade veľké opravy a vybudovali veľké opevnenie. Avšak v 17.storočí, keď sa vtedajší majiteľ Juraj Soós aktívne zúčastnil Wesselényiho povstania, cisárske vojsko v r.1672 hrad obsadilo a o rok neskôr zbúralo.

Povesti a legendy

Povráva sa...

Počas obnovy hradu po porážke bratríkov trikrát sa zrútila jedna z bášt hradu, hoci ju vždy zbudoval iný staviteľ. Bola to vraj bašta, v ktorej po boji povraždili všetkých zajatcov.

Sprisahanie proti Jiskrovi

Za Jiskrových čias sa na Kamenci zišla vznešená šľachta. Popíjali víno už tretí deň, bili sa do pŕs, chválili sa, vystatovali, ale nakoniec sa dohodli, že špinavú robotu spraví za nich stará baba. Pripravila omamný, jedovatý nápoj. Ale slúžka, zahľadená do Jiskrovho kapitána, si všetko vypočula. Sedela pod starou lipou a bezmocne nariekala. Čp slza, to z koruny stromu vyletel holub. O chvíľu sa celý kŕdeľ vzniesol nad vojvodov stan. Bil krídlami, varoval pred zradou. A tak sa stráže mali viac na pozore. Starú babu aj s jedom chytili. Jiskra bol ráno živý, zdravý a stal sa na Kamenci pánom.

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín, Zrúcaniny východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Veľký Kamenec


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu