hrad Divín

Čiastočne konzervovaná zrúcanina hradu na zalesnenom návrší priamo nad obcou Divín, v Cinobanskom predhorí Revúckej vrchoviny.

Počasie Divín

hore

Divín, Banskobystrický kraj, 302 m n.m.

N48° 26' 53.01",  E19° 31' 59.21"

Dyun, castrum Dyuen, castrum Dywynn, Dywyn, Dewen, Dywen, Divény

Prístup a okolie

Zrúcanina hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín. Auto môžeme odstaviť na parkovisku pri renesančnom kaštieli, prípadne zastavíme niekde popri ceste v okolí kostola. Každopádne sa musíme peši dostať k opevnenému kostolu s dvoma vežami, odkiaľ je to len niekoľko minút pešieho výstupu na hrad. Ideálne je odtiaľto sledovať červené turistické značky, ktoré nás povedú do bočnej uličky. Okrajom lesíka a záhrad vystúpime na malú lúku, kde sa nachádza aj cintorín priamo pod hradom. Celý výstup netrvá viac ako 1/4 hodiny.

Za povšimnutie určite stojí renesančný kaštieľ, ktorý sa nachádza priamo v obci Divín na úpätí hradného kopca.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Halič - 10.6 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Horný hrad má tvar zalamovaného oválu vymedzeného múrom, ku ktorého južnému sektoru zvnútra prilieha značne narušený štvorpriestorový palác. V jeho východnej časti bola pri statickom zabezpečení vyčistená pivnica a na nádvorí pri severnej hradbe sa nachádza rozmerná, v skale vyhĺbená cisterna. Vstupná brána je situovaná na východe. Vysokou hradbou obklopujúcou nádvorie a absenciou veže sa hrad radí k typu s plášťovým múrom.

Na východnom nároží predhradia stála masívna a vysoká stavba, mierne vystupujúca z línie hradby. Tvarovo pripomína bastión, ale výškou a využitím niekoľkých poschodí interiéru sa od skutočného bastiónu odlišuje.

Pôdorys - hrad Divín


hrad Divín - pôdorys

Legenda k pôdorysu

1-horný hrad s plášťovou hradbou, 2-obytné a prevádzkové objekty, 3-vstupná veža horného hradu, 4-parkan, 5-predhradie, 6-obranná stavba bastiónového typu, 7-bašty, 8-hospodárske a ubytovacie budovy pre posádku


Fotogaléria r. 2011

 • hrad Divín-Vstup na hrad
 • hrad Divín-Zvyšky bašty
 • hrad Divín-Zvyšky bašty
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Hradné múry
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Pohľad na hrad
 • hrad Divín-Pohľad na hrad

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Divín-história
 • hrad Divín-história 1900
 • hrad Divín-história
 • hrad Divín-kresba

Historické pohľadnice, ich kópie či fotografie pochádzajú od blízkych i zahraničných filokartistov, užívateľov, ktorí nám ich zasielajú elektronicky a z ostaných voľne dostupných zdrojov a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Divín-2013 - Poslala: Eva Sýkorová
 • hrad Divín-2013 - Poslala: Eva Sýkorová
 • hrad Divín-2013 - Poslala: Eva Sýkorová
 • hrad Divín-2013 - Poslala: Eva Sýkorová
 • hrad Divín-2013 - Poslala: Eva Sýkorová
 • hrad Divín-2014 - Poslala: Angelika Boriová
 • hrad Divín-2014 - Poslala: Angelika Boriová
 • hrad Divín-2014 - Poslala: Angelika Boriová
 • hrad Divín-2014 - Poslala: Jana Jánošíková
 • hrad Divín-2014 - Poslala: Jana Jánošíková
 • hrad Divín-2014 - Poslala: Jana Jánošíková

Uvedené fotografie pochádzajú od návštevníkov našej stránky.

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Divín


 Súhlasím so zverejnením fotografie na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

V okolí Lučenca vlastnil rozsiahle majetky krajinský hodnostár Dionýz z rodu Tomajovcov už pred tatárskym vpádom. Jeho synovia niekedy po roku 1275 v severnej časti územia vybudovali hrad Divín. Dionýzov vnuk Tomáš neskôr začal používať meno podľa maďarského názvu lučenského majetku. Stal sa zakladateľom rodu Losonczyovcov, ktorého dvaja členovia Štefan a Žigmund, sa zaplietli do protikráľovského sprisahania v Sedmohradsku a kráľ Matej Korvín im v r.1469 divínske hradné panstvo pre zradu zhabal. Kráľ venoval zabavený hrad Michalovi Országhovi. Po ňom získal hrad Ján Nádasdy Ongor.

Po porážke uhorských vojsk pri Moháči, Žigmund Balassa využil neprehľadnú politickú situáciu a v r.1535 sa hradu zmocnil násilím. O získanie hradu sa však usilovali aj Turci, preto bol v r.1559 hrad opevnený. Bol spevnený parkán južnou trojbokou baštou, ale podobná bašta sa zrejme nachádzala i na severe. Následne prebehla stavba celého predhradia, ktoré obopínalo hrad z troch strán. Ani to však nestačilo na jeho obranu a v roku 1575 po niekoľkodňových urputných bojoch bol napriek hrdinskému odporu hrad dobytý tureckým vojskom na čele s begom Mahmetom. Koncom roku 1593 sa vojsku Mikuláša Pálffyho podarilo dobyť späť nielen Divín ale aj Fiľakovo. O dobytie hradu sa zaslúžil aj Bálint Balassa. Jeho nasledovník Žigmund Balassa od r.1598 hrad opravoval, no napriek tomu hrad obsadili Bethlenovi povstalci. Po skončení povstaní sa však hrad vždy vrátil Balassovcom. Po r.1666 hrad zdedil krajinský a stoličný hodnostár Imrich Balassa, ktorý sa smutne preslávil násilníckymi činmi. Vďaka nim muselo vojsko palatína Vesselényiho hrad obkľúčiť, Imricha zajať a dopraviť pred súd. Jeho známosti a peniaze dopomohli k tomu, aby bol opäť prepustený. Imrich v tom čase okolo r.1670 pod hradom obsadeným cisárskym vojskom prestaval do pozoruhodnej podoby kaštieľ. Počas hostiny v kaštieli však dôstojníkov posádky hradu opil, zavraždil a v prestrojení do ich šiat spolu s priateľmi vnikli do hradu, kde poľahky premohli spiacich vojakov a hrad znova obsadili.

Cisárske vojsko hrad v r.1674 najskôr 6 týždňov neúspešne obliehalo. Balassa statočne útokom odolával. Po jeho ďalších násilníckych výčinoch a po zvestiach, že chystá zradu, pritiahli k Divínu žoldnierske zbory generálov Strassolda a Leslieho. po týždennej delostreleckej príprave zaútočili na hrad a v roku 1679 ho po trpkých skúsenostiach s majiteľom z rozhodnutia Vojenskej dvorskej rady vyhodili do povetria.


Povesti a legendy

Povesť o hrade

Staviteľom hradu prácu maril lesný duch. V budovaní mohli nehatene pokračovať, až keď do základov zamurovali dieťa. Vraj pre tento div divúci hrad nazvali Divínom.

Divínski bratia

Keď sa beg hasan pokúšal dobyť Divín, na pomoc mu prišli štyria bratia z dediny. Vraj sa im stratila v hrade sestra a oni radšej budú slúžiť begovi ako ukrutnému pánovi Balassovi. Nocou priviedli Turkov k Divínu, kde však podľa dohovoru čakal Balassa s vojskom. Veľa Turkov tam vtedy pobili. Bratov Koporovcov odvtedy nik nevidel, kým Hasan Divín predsa len nedobyl. Vtedy prikázal statočných mládencov obesiť na najvyššom vrchu v okolí, aby boli celému kraju na očiach. Keď ich tam Turci vešali, strhol sa náramný víchor. Vyvracal mohutné stromy, len na javore, na ktorom odvisli bratia Koporovci, sa ani lístok nepohol. Strom tam ostal osamotený a ľudia odvtedy ten vrch povyše Divína volajú Javor.


Video - hrad DivínUžitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KOLLÁR D., NEŠPOR J. Hrady najkrajšie zrúcaniny. Bratislava : DAJAMA 2007, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, WEB: http://wikipedia.org
Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Divín


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu