Zichyho kaštieľ Divín

Zrekonštruovaný, opevnený renesančný kaštieľ, postavený na stredovekých základoch, leží na úpätí hradného kopca, priamo v obci Divín

kaštieľ / 270 m


SK | EN


hore

Divín, Banskobystrický kraj

N48° 26' 56.29",  E19° 32' 05.05"


Dyun, Dyuen, Dywynn, Dywyn, Dewen, Dywen, Divény

Prístup - Zichyho kaštieľ Divín

Zichyho kaštieľ sa nachádza na Hradnej ulici priamo v obci Divín. Hneď vedľa kaštieľa sa nachádza rozsiahle parkovisko, odkiaľ je to len pár metrov k vstupnej bráne kaštieľa.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Divín - 0.2 km, Halič - 10.7 km, Vidiná - 13.2 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ bol postavený pravdepodobne na mieste stredovekého hrádku alebo kúrie. Bol súčasťou areálu hradu Divín. Má štyri veže s atypickými dispozíciami a vonkajšie opevnenie. Jadrom kaštieľa bola pôvodne jednoposchodová hranolová budova, excentricky umiestnené pri západnom múre vonkajšieho bastiónového opevnenia. Múry s jedným radom štrbinových strieľní boli na nárožiach zosilnené prevýšenými bastiónmi. V strede severného hradného múru bola vstupná brána. Okolo kaštieľa bola pravdepodobne vodná priekopa s výnimkou južnej strany, kde sa múry opierajú o svah hradného kopca.

Nad vstupnou bránou sa nachádza drevená arkádová konštrukcia s portálom. V objekte sú zachovalé drevené ochoze zvonku a v interiéroch renesančné klenby a trámové stropy. V zrekonštruovaných priestoroch Zichyho kaštiela sa nachádza Múzeum histórie obce Divín.

Fotogaléria

2021

 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt
 • Zichyho kaštieľ Divín-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Zichyho kaštieľ Divín-1926 - jadro kaštieľa (divin.sk)
 • Zichyho kaštieľ Divín-2009 - jadro kaštieľa (divin.sk)
 • Zichyho kaštieľ Divín-pred rekonštrukciou (divin.sk)
 • Zichyho kaštieľ Divín-približná predstava o kaštieli (divin.sk)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Zichyho kaštieľ Divín

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O pôvodnej stavbe zo 14. až 15. storočia sa veľa informácií nezachovalo. Pravdepodobne sa jednalo o stredovekú kúriu, postavenú niektorým zo zemepánov z rodu Tomajovcov, Losoncziovcov alebo Balassovcov. Iné zdroje však uvádzajú, že sa jednalo o hrádok či dolný hrad - súčasť hradu Divín.

Isté však je, že na mieste spomínanej stredovekej stavby dal v roku 1670 Imrich III. Balassa postaviť renesančný kaštieľ. Kaštieľ bol opevnený a okolo neho bola pravdepodobne vodná priekopa. Zemepán býval v obytnej budove v jadre, posádka a služobníctvo v bastiónoch rozdelených drevenými povalami na tri etáže. Takéto spojenie obytného poslania s fortifikačnou funkciou vyplývalo na jednej strane z nepokojných čias 17. storočia, keď hrozili vpády Turkov i vpády cisárskych a protihabsburských vojsk, na druhej strane však kaštieľ slúžil ako opevnený úkryt Imricha, keďže kvôli lúpežným výpravám ho obyvatelia nemali v láske.

Renesančný vývoj sídla uzatvára dostavba palácového západného krídla realizovaná Adamom Zichym okolo roku 1694. Medzi ďalšie stavebné úpravy patrila adaptácia obytnej budovy spojená s výmenou krovu, prestavba bášt s vytvorením okien v obvodových múroch, ktoré nahradili strieľne.

Začiatkom 20. storočia vtedajší majitelia Zichyovci zasypali suterény západného krídla a upravili výšky podláh prvého podlažia. Súčasťou týchto úprav bola aj plošná výmena okien a ostení portálov v obytnej budove kaštieľa. V priebehu 2. polovice 20. storočia boli v kaštieli realizované len menšie úpravy a stavba postupne pustla. Počas SNP tu bola poľná nemocnica.

V auguste 1945 bola rodina grófa Zichyho vyhostená z Divína a ich majetok bol zoštátnený. V kaštieli sídlilo jednotné roľnícke družstvo (JRD) a istý čas sídlila v kaštieli Lesná správa. Neskôr sa opäť kaštiel dostáva do správy JRD a dvor kaštieľa sa zmenil na skladisko umelých hnojív a iného materiálu. O kaštieľ sa však nestarali a začal chátrať.

V rokoch 1969 a 1989 boli vypracované projekty pre rekonštrukciu kaštieľa ale ani jeden z nich sa nezrealizoval. Od roku 1992 je v správe obce Divín. V roku 2011 začala rozsiahla rekonštrukcia kaštieľa s pomocou štrukturálnych fondov a v roku 2014 bol zrekonštruovaný kaštieľ skolaudovaný.

V súčastnej dobe je v priestoroch Zichyho kaštieľa zriadené Múzeum histórie obce Divín a nádvorie kaštieľa sa využíva na organizovanie rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V kaštieli je múzeum.
Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: www.divin.sk, www.hrady.cz, pamiatky.net, hu.wikipedia.org, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Zichyho kaštieľ Divín


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu