kaštieľ Vidiná

Barokový kaštieľ, postavený na základoch staršej stavby, sa nachádza vo Vidinej, na juhu stredného Slovenska na aluviálnej nive Krivánskeho potoka, blízko Lučenca

kaštieľ / 194 m


SK | EN


hore

Lučenec, Banskobystrický kraj

N48° 21' 31.67",  E19° 39' 07.50"


Vydafalua, Vida - falwa, Vidna, Vigyina, Widina

Prístup - kaštieľ Vidiná

Barokový kaštieľ vo Vidinej sa nachádza približne v strede obce, kúsok na sever od Lučenca. Z hlavnej cesty sa dostaneme na Zvolenskú cestu, z ktorej odbočíme na Športovú ulicu, kde pred miestnym úradom môžeme zaparkovať. Odtiaľ peši do ulice V. Clementisa, odkiaľ sa dá kaštieľ asi najlepšie vidieť.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Halič - 5.7 km, kaštieľ Divín - 13.2 km, Divín - 13.3 km, Fiľakovo - 16.1 km, Ožďany - 18.2 km

Interiér a exteriér

Barokový kaštieľ postavený na starších základoch bol upravovaný v 19. a 20. storočí. Stavba má pôdorys typu U a skladá sa z obytnej a hospodárskej časti. Reprezentatívns obytná časť je zdobenú nárožnými vežami. Krídlo nádvornej časti má murovaný barokový štít s polkruhovou bránou. V štíte sa nachádzajú erby rodín Asbóthovcov a Spillmanovcov.

Fasády sú členené lizénovým rámovaním a prelamovanými frontónmi. Strecha je manzardová. Nádvorná časť kaštieľa je zmodernizovaná. V miestnostiach kaštieľa sa zachovali pôvodné kláštorné a pruské klenby. V 19. a 20. storočí kaštieľ podstúpil niekoľko stavebných úprav a v roku 2015 bola pôvodne šindľová strecha kaštieľa nahradená medenou krytinou. Pod kaštieľom sa nachádzala podzemná chodba, ktorá je v súčasnosti zasypaná.

Fotogaléria

2021

  • kaštieľ Vidiná-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Vidiná-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Vidiná-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Vidiná-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Vidiná-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • kaštieľ Vidiná-1900 (gallery.hungaricana.hu)
  • kaštieľ Vidiná-1895-1899 (gallery.hungaricana.hu)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Vidiná

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ bol postavený v roku 1706 na základoch staršej pevnosti pochádzajúcej pravdepodobne z husitského obdobia. Starú pevnosť v tomto roku prestavali Forgáchovci na kaštieľ a dali mu súčasnú podobu.

Začiatkom 19. storočia bol slohovo upravovaný. Od roku 1890 kaštieľ vlastnila Hedviga Asbóthová spolu s manželom, ktorá v roku 1927 kaštieľ darovala Spoločnosti Božieho slova – verbistom, ktorí tu v tom istom roku zriadili misijný dom. Po roku 1950 prešiel kaštieľ do rúk štátu, ale od roku 1990 opäť slúži ako misijný dom.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, neprístupný verejnosti


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.vidina.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, mynovohrad.sme.sk, geocaching.com, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Vidiná


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu