Holumnický hrad

Holumnický hrad alebo (staršie) Holumnický zámok je zrúcanina na malej vyvýšenine priamo v obci Holumnica.

zrúcanina hradu / 605 m


SK | EN


hore

Holumnica, Prešovský kraj

N49° 13' 58.92",  E20° 31' 37.00"


Nova Lompnicha, Noglumnicha, Magna Lomnitz, Holemnicz, Polomnitz, Holomnica, Hollólomnic, Holumnitz

Prístup - Holumnický hrad

Zrúcanina hradu sa nachádza priamo v obci Holumnica. Z hlavného ťahu medzi Kežmarkom a Starou Ľubovňou pred mestom Podolínec odbočíme vpravo, prejdeme cez most ponad rieku Poprad až do obce Holumnica. Celý čas prechádzame hlavnou cestou, na pravej strane neskôr minieme malý kostolík, obecný úrad a kúsok ďalej je vpravo pri ceste miesto na parkovanie (oproti ďalšiemu kostolíku). Odtiaľto sa vyberieme sa kúsok peši až k uličke, ktorá vedie vľavo - takmer hneď oproti je drevený mostík cez Holumnický potok. Táto krátka ulička medzi domami vedie až k zrúcanine.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Podolínec - 2.7 km, Kežmarský hrad - 12.4 km, Ľubovniansky hrad - 15.5 km

Interiér a exteriér

Hrad má štvorcový pôdorys. Jeho trojpodlažné obvodové múry majú štrbinové strieľne a zvyšky renesančnej polkruhovej štítkovej atiky. O tejto zrúcanine vieme len veľmi málo, dokonca o hrade sa vo vačšine prípadov nezmieňuje ani literatúra. Práve preto sa objavujú aj špekulácie, či to bol vôbec hrad. Objekt totiž nezodpovedá ani architektúrou ani typologicky stredovekej fortifikácii. Objekt v Holumnici je bloková bezvežová stavba, ktorá mohla slúžiť aj ako panské šľachtické sídlo - kaštieľ, ktorý mal v podstrešnom priestore - v polkruhovej atike štrbinové strielne.

Okolie je husto zarastené vegetáciou, ktorá z väčšej časti rozvaliny zakrýva. To nasvedčuje, že múry sa rozpadli už dávnejšie. Na juhovýchodnej strane stavby je vyvýšenina, ktorá môže ukrývať suť a zvyšky múrov. Na čelnej stene sú vidieť stopy po pavlači, z interiérovej strany sú zreteľné niky. Niekde na múroch sú zachované aj omietky.Holumnický hrad - pôdorys

Pôdorys - Holumnický hrad


Fotogaléria

2013

 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad
 • Holumnický hrad-Pohľad na hrad

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Holumnický hrad-história
 • Holumnický hrad-1960 - poslal: P. Fiedler

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Holumnický hrad

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O tejto zrúcanine sa zachovalo len veľmi málo. Bola to goticko-renesančná pevnosť, ktorá mala pravdepodobne chrániť údolie Lomnického potoka. Názov vznikol pravdepodobobne spojením slov Holló a Lomnica. Hrad bol postavený pravdepodobne na prelome 15. a 16. storočia a dala ho postaviť niektorá z rodín Berzeviczyovcov, Ujházyovcov alebo Görgeyovcov. Presné záznamy neexistujú, vychádza sa len z iných historických dokumentov. Objekt opustili niekedy v 17. storočí, keď si v obci vybudovali pohodlnejší a reprezentačnejší kaštieľ. Budova však bola využívaná aj naďalej, či už ako obytné sídlo niektorého člena z rodín, alebo len ako úžitková budova - sklad, sýpka a pod. Dodnes však nebol vykonaný žiadny archeologicko-pamiatkový výskum, ktorý by tieto informácie definitívne spresnil.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: sk.wikipedia.org, archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Holumnický hrad


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu