Podolínec - Ratúš

Zvyšky múrov mestského hradu a budova na mieste pôvodného hradu sa nachádzajú v meste Podolínec, v severnej časti Popradskej kotliny, približne v polovici cesty medzi Kežmarkom a Starou Ľubovňou.

Počasie Podolínec

hore

Podolínec, Prešovský kraj, 568 m n.m.

N49° 15' 23.89",  E20° 31' 57.69"


Podolin, Podolincz, Podolinum, Podolinecz, Podolinyecz, Pudlein

Prístup a okolie

Zvyšky múrov Podolínskeho mestského hradu a budova mestského úradu, ktorá stojí na mieste pôvodného paláca, sa nachádzajú na Tatranskej ulici, ktorá mestom prechádza. Pred budovou úradu je miesto na parkovanie.

Odtiaľ sa prejdeme na Bernolákovu ulicu, z ktorej vidieť priľahlé múry mestského hradu.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Holumnický hrad - 2.7 km, Ľubovniansky hrad - 13.7 km, Kežmarský zámok - 14.9 km, Červený Kláštor - 17.9 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Mestský hrad v Podolínci mal rozmery cca. 70x40 m. Pozostával z paláca a hospodárskych budov obklopené kamenným obranným múrom. Masívna veža s bránou sprostredkovala vstup do nádvoria. Základy veže sú vyznačené v dlažbe pred úradom. Hradby ohraničovali celé stredoveké mesto lichobežníkovým tvarom. Boli do nich zakomponované bašty a dve hlavné brány (Dolná a Horná). Opevnenie posilňovala vodná priekopa, napájaná z ramena rieky Poprad. Cez priekopu viedli padacie mosty.

Hrad stál na mieste dnešného mestského úradu a východne od neho. Súčasná budova úradu je o jedno poschodie nižšia ako pôvodný hrad a nepochybne obsahuje časť muriva pôvodného paláca. Z mestských hradieb zostal súvislý pás na juhu mesta. Brány boli zbúrané, ale ostalo až osem bášt. Najlepšie sa dochovali tri podkovovité bašty južne a jedna severne od bývalej dolnej brány a ďalšie štyri v blízkosti piaristického kláštora. Dve strážne veže hornej brány a bašta pri vstupe do kláštora boli zrekonštruované.

Pôdorys - Podolínec - Ratúš


Podolínec - Ratúš - pôdorys

Legenda k pôdorysu

Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov


Fotogaléria

2013

  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • Podolínec - Ratúš-rekonštrukcia Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Podolínec - Ratúš

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Kráľ Žigmund Luxemburský dal mesto Podolínec v r.1408 do rúk Imricha Perényiho a 10.apríla 1409 Imrich získal povolenie vystavať vnútri hradieb hrad alebo pevnôstku. V r.1412 bol už hrad hotový, keďže v tomto roku sa Podolínsky hrad pod názvom "opidium Podolinecz cum fortalicio" spomína v zálohovej listine kráľa Žigmunda Luxemburského vydanej v Záhrebe.

V r.1442 hrad odolal útoku Jána Jiskru z Brandýsa. Jeho majiteľ Mikuláš Komorovský sa neskôr pridal k Petrovi Aksamitovi a zúčastnil sa na jeho odboji.

O vtedajšej podobe hradu vypovedá písomný prameň z roku 1553. Hradný palác bol štvorpodlažnou stavbou. V suteréne sa nachádzali pivnice a na vyvýšenom prízemí boli skladovacie priestory a veľká obytná miestnosť. Prvé poschodie malo 6 komôr, druhé jednu komnatu a 3 komory. Horná brána bola prebudovaná na schodisko so strieľňami a dvomi delami. Pred vstupom do hradného paláca bolo nádvorie a vstup doň zabezpečovala samostatná brána. Druhú časť hradu tvoril hospodársky dvor (dnešný priestor hasičskej zbrojnice).

V druhej polovici 16.storočia bol hrad opravovaný, neskôr ešte raz v r.1593 z iniciatívy Sebastiána Lubomirského, čo dokumentuje kamenná tabuľa na priečelí hradného paláca. Jeho potomok Stanislav založil v polovici 17.storočia piaristické kolégium, ktorého komplex sa často v literatúre mylne zamieňal s hradom.

V hradnom paláci sídlili aj piaristi a to od r.1642 až do odovzdania budovy kláštora do roku 1648.

Písomný prameň z roku 1765 vypovedá, že hrad ešte v tom roku takmer kompletne existoval. V tomto období však už hradný palác neplnil svoju obrannú funkciu, ani funkciu sídla spišských starostov.

V 19. storočí sa do jeho opráv investovalo len málo financií a čoskoro sa zmenil na ruinu. Preto sa dlho predpokladalo že úplne zanikol. Hradný palác bol a stále je významnou dominantnou mesta Podolínec. V minulosti bol hradný palác o jedno poschodie vyšší a mal vysokú strechu. V 20. storočí sa Podolínčania rozhodli obnoviť hradný palác pre potreby mesta. V týchto rokoch bolo zbúrané opevnenie hradu zo strany mesta a vstupná brána do hradu ako pravdepodobne aj hlavé mestské brány a palác bol znížený.

Podľa meraní z konca 19. storočia malo opevnenie hradu dĺžku 70 metrov a šírku 40 metrov. V týchto rokoch pravdepodobne vzniklo aj pomenovanie podolínskeho hradu Ratúš - radnica. Dnešná budova mestského úradu obsahuje časť muriva pôvodného hradného paláca a v priestoroch hospodárskeho dvora je hasičská zbrojnica.

V r.2014 prebehol archeologický výskum, ktorý objavil pozostatky zachovaného muriva a dokázal prítomnosť niekdajšej vstupnej brány do mesta a jej pôdorys.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

V objekte sídli mestský úrad. Hradby sú voľne prístupné.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007 WEB: korzar.sme.sk, spis.korzar.sme.sk, www.podolinec.eu/mestsky-dom-ratus/, podtatranske-noviny.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Podolínec - Ratúš


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu