Podolínec - Ratúš

Zvyšky múrov mestského hradu a budova na mieste pôvodného hradu sa nachádzajú v meste Podolínec, v severnej časti Popradskej kotliny, približne v polovici cesty medzi Kežmarkom a Starou Ľubovňou.

zrúcanina hradu / 568 m


SK | EN


hore

Podolínec, Prešovský kraj

N49° 15' 23.89",  E20° 31' 57.69"


Podolin, Podolincz, Podolinum, Podolinecz, Podolinyecz, Pudlein

Prístup - Podolínec - Ratúš

Zvyšky múrov Podolínskeho mestského hradu a budova mestského úradu, ktorá stojí na mieste pôvodného paláca, sa nachádzajú na Tatranskej ulici, ktorá mestom prechádza. Zaparkovať môžeme na sídlisku na Bernolákovej ulici, z ktorej vidieť priľahlé múry mestského hradu.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Holumnický hrad - 2.7 km, Ľubovniansky hrad - 13.7 km, Kežmarský hrad - 14.9 km, Červený Kláštor - 17.9 km

Interiér a exteriér

Mestský hrad v Podolínci mal rozmery cca. 70x40 m. Pozostával z paláca a hospodárskych budov obklopené kamenným obranným múrom. Masívna veža s bránou sprostredkovala vstup do nádvoria. Základy veže sú vyznačené v dlažbe pred úradom. Hradby ohraničovali celé stredoveké mesto lichobežníkovým tvarom. Boli do nich zakomponované bašty a dve hlavné brány (Dolná a Horná). Opevnenie posilňovala vodná priekopa, napájaná z ramena rieky Poprad. Cez priekopu viedli padacie mosty.

Hrad stál na mieste dnešného mestského úradu a východne od neho. Súčasná budova úradu je o jedno poschodie nižšia ako pôvodný hrad a nepochybne obsahuje časť muriva pôvodného paláca. Z mestských hradieb zostal súvislý pás na juhu mesta. Brány boli zbúrané, ale ostalo až osem bášt. Najlepšie sa dochovali tri podkovovité bašty južne a jedna severne od bývalej dolnej brány a ďalšie štyri v blízkosti piaristického kláštora. Dve strážne veže hornej brány a bašta pri vstupe do kláštora boli zrekonštruované.Podolínec - Ratúš - pôdorys

Pôdorys - Podolínec - Ratúš


Legenda k pôdorysu:
Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov

Fotogaléria

2013

  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt
  • Podolínec - Ratúš-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • Podolínec - Ratúš-rekonštrukcia Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

  • Podolínec - Ratúš-2020 Poslal: Martin

Pošlite nám vaše fotografie - Podolínec - Ratúš

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kráľ Žigmund Luxemburský dal mesto Podolínec v r.1408 do rúk Imricha Perényiho a 10.apríla 1409 Imrich získal povolenie vystavať vnútri hradieb hrad alebo pevnôstku. V r.1412 bol už hrad hotový, keďže v tomto roku sa Podolínsky hrad pod názvom "opidium Podolinecz cum fortalicio" spomína v zálohovej listine kráľa Žigmunda Luxemburského vydanej v Záhrebe.

V r.1442 hrad odolal útoku Jána Jiskru z Brandýsa. Jeho majiteľ Mikuláš Komorovský sa neskôr pridal k Petrovi Aksamitovi a zúčastnil sa na jeho odboji.

O vtedajšej podobe hradu vypovedá písomný prameň z roku 1553. Hradný palác bol štvorpodlažnou stavbou. V suteréne sa nachádzali pivnice a na vyvýšenom prízemí boli skladovacie priestory a veľká obytná miestnosť. Prvé poschodie malo 6 komôr, druhé jednu komnatu a 3 komory. Horná brána bola prebudovaná na schodisko so strieľňami a dvomi delami. Pred vstupom do hradného paláca bolo nádvorie a vstup doň zabezpečovala samostatná brána. Druhú časť hradu tvoril hospodársky dvor (dnešný priestor hasičskej zbrojnice).

V druhej polovici 16.storočia bol hrad opravovaný, neskôr ešte raz v r.1593 z iniciatívy Sebastiána Lubomirského, čo dokumentuje kamenná tabuľa na priečelí hradného paláca. Jeho potomok Stanislav založil v polovici 17.storočia piaristické kolégium, ktorého komplex sa často v literatúre mylne zamieňal s hradom.

V hradnom paláci sídlili aj piaristi a to od r.1642 až do odovzdania budovy kláštora do roku 1648.

Písomný prameň z roku 1765 vypovedá, že hrad ešte v tom roku takmer kompletne existoval. V tomto období však už hradný palác neplnil svoju obrannú funkciu, ani funkciu sídla spišských starostov.

V 19. storočí sa do jeho opráv investovalo len málo financií a čoskoro sa zmenil na ruinu. Preto sa dlho predpokladalo že úplne zanikol. Hradný palác bol a stále je významnou dominantnou mesta Podolínec. V minulosti bol hradný palác o jedno poschodie vyšší a mal vysokú strechu. V 20. storočí sa Podolínčania rozhodli obnoviť hradný palác pre potreby mesta. V týchto rokoch bolo zbúrané opevnenie hradu zo strany mesta a vstupná brána do hradu ako pravdepodobne aj hlavé mestské brány a palác bol znížený.

Podľa meraní z konca 19. storočia malo opevnenie hradu dĺžku 70 metrov a šírku 40 metrov. V týchto rokoch pravdepodobne vzniklo aj pomenovanie podolínskeho hradu Ratúš - radnica. Dnešná budova mestského úradu obsahuje časť muriva pôvodného hradného paláca a v priestoroch hospodárskeho dvora je hasičská zbrojnica.

V r.2014 prebehol archeologický výskum, ktorý objavil pozostatky zachovaného muriva a dokázal prítomnosť niekdajšej vstupnej brány do mesta a jej pôdorys.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V objekte sídli mestský úrad. Hradby sú voľne prístupné.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007 WEB: korzar.sme.sk, spis.korzar.sme.sk, www.podolinec.eu/mestsky-dom-ratus/, podtatranske-noviny.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Podolínec - Ratúš


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu