Veľká zrúcanina hradu na skalnatom zalesnenom kopci Humenských vrchov, patriacich pod Vihorlatské vrchy, v obci Jasenov
Jasenov, Prešovský kraj, 384 m n.m.
N48° 53' 27.90", E21° 54' 38.54"
Jesenov, castrum Jezenew, castrum Jezenew, castrum Jesenv, Jeszenő
Jasenovský hrad sa nachádza v obci Jasenov, bezprostredne pod mestom Humenné. Pôjdeme po ceste č.3831, vedúcou cez obec popri Obecnom úrade, až takmer na koniec tejto cesty, kde je autobusová zastávka a informačná a smerová tabuľa. Tu je dostatočný priestor pre autá, no ak pôjdeme ďalej popri tabuliach po úzkej uličke, a z nej odbočíme vpravo, nájdeme tu parkovisko bližšie ku hradu.
Odtiaľ máme dve možnosti výstupu - po modrej trase vľavo strmo cez les, alebo po žltej, ktorá pokračuje priamo. Výstup je pomerne náročný, ale zvládnuteľný. Prevýšenie je približne rovnaké u oboch trás, no pri žltej je výstup o čosi miernejší, keďže táto trasa je dlhšia ako modrá, prevýšenie je rozdelené na dlhšom úseku. Modrá je kratšia, ale strmšia, takže časovo to vyjde narovnako, zhruba 30-40 minút.
Okolité hrady (vzdušná čiara):
Humenné - 5.3 km, Brekov - 5.9 km, Viniansky hrad - 8.4 km, Čičva - 12.9 km
Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Toto hradné jadro je prístupné cez zadnú časť delovej bašty. Do nej sa vchádza zo západného predhradia, tiež zabezpečenou delovou baštou. Hrad bol opevnený v prvej tretine 15. storočia. K ďalším stavebným úpravám došlo na prelome 15 a 16.storočia, keď postavili niekoľko delových bášt so strielňami. Ďaľšou fázou bolo dobudovanie opevnenia v polovici 16.storočia. Začiatkom 17. storočia zosilnili múr nad vstupom do horného hradu a celý hrad obklopili delostreleckými bastiónmi.
Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes už bez orámovania. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie.
V súčasnosti je hrad od roku 2011 v rekonštrukcii, badateľné sú pokroky rekonštrukčných prác, ktoré realizuje obec Jasenov. S obcou spolupracuje aj Združenie na záchranu Jasenovského hradu. Okolie hradu je vyčistené od náletových drevín a stromov a sprístupnené pre návštevníkov.
Pôdorys - hrad Jasenov
Legenda k pôdorysu:
1 - horný hrad, 2 - veža, 3 - palác, 4 - veľká delová bašta, 5 - malá delová bašta, 6 - západné predhradie, 7 - vstupná brána, 8 - severné obranné medzimúrie, 9 - delová bašta, 10 - južné predhradie, 11 - hviezdicové bastiónové opevnenie
2018
Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk
Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov
Niektoré zdroje pripisujú založenie hradu Jasenov pánom z rodu Gutkeled, na ktorých odkazujú písomnosti rodín Raškaiovcov a Butykaiovcov. Iné zdroje však uvádzajú, že najstaršiu časť hradu Jasenov dal pravdepodobne postaviť magister Peter, syn Petra Peténya, na prelome 13. a 14. storočia. Peter sa však potom vzbúril proti panovníkovi a kráľ Karol Róbert mu odobral majetky a daroval ich aj s hradom šľachticovi Filipovi Drugethovi v r. 1317. V r.1328, rok po Filipovej smrti, majetok zdedil jeho synovec Viliam Drugeth. Drugethovci si na konci 14. storočia postavili kúriu v Humennom a začali používať prídomok de Hommonai.
Keď na konci 15. storočia utíchli uhorsko-poľské spory, objavila sa hrozba osmanskej agresie a tiež aj politické nepokoje po vymretí Jagelovcov. Túto situáciu využil Gabriel Drugeth, ktorý na hrade Jasenov začal raziť falošné mince. Drugethovská línia vymrela v r.1610 po Gabrielovi a hrad sa dostal do vlastníctva druhej vetvy rodu. Neskôr hrad získal vnuk Alžbety Báthory - Ján Drugeth, ktorého v r.1635 vymenovali do funkcie hlavného kapitána. V protihabsburskom povstaní Ján zostal verný panovníkovi a preto v r.1644 povstalci Juraja I. Rákócziho obkľúčili jeho hrady a ťažko poškodili aj Jasenov. Drugethovci už zničený hrad neobnovili, keďže v tom období už dokončievali prestavbu renesančného kaštieľa v Humennom.
Hrad v 18. storočí patril Csákyovcom a v 19. storočí Andrássyovcom. Koncom 19. až začiatkom 20. storočia bol čiastočne konzervovaný.
Povráva sa
Keď cez Zemplín prevážali poklady Štefana Bočkaja, Valentín Drugeth prepadol sprievod, ukoristil 17 vozov a lup, v ktorom boli aj dve kráľovské koruny, ukryl na Jasenove.
Hradný pán mníchom
Na mieste pod hradom, kde kedysi voda z potôčika žobrákovi vrátila vyhasnutý zrak, vyrástla kaplnka, kde sa po nedeliach schádzali zástupy zbožného ľudu. Len hradný pán Drugeth nesvätil tento deň. Jedného dňa však, vracajúc sa z poľovačky, pri kaplnke spadol z koňa a zlomil si ruku. V hneve prikázal kaplnku zbúrať. Ukrutné bolesti sa mu však pominuli až vtedy, keď sa v pokore vrátil na toto zázračné miesto, kde z vďaky za uzdravenie dal postaviť kláštor a sám doň vstúpil ako zbožný mních.
Zrúcanina je voľne prístupná. Na hrade prebieha rekonštrukcia.
Bol som dnes na hrade, vidno vela urobeneho a este vela prace caka. Prajem vela sil.
Boli sme dnes. Je to nadherna zrucanina a kopec odvenej prace. Este sa vratime niekeda.
Použité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín. Zrúcaniny Východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003, KOLLÁR D., NEŠPOR J., Kultúrne krásy Slovenska. Hrady - najkrajšie zrúcaniny. Bratislava : DAJAMA 2007 WEB: www.jasenov.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk
hrad Jasenov