hrad Tornaľa

Zvyšky zaniknutého hrádku na 11m vysokom brale, ktoré sa nachádza v mestskom parku Zoltánka v Tornali

zrúcanina hradu / 181 m


SK | EN


hore

Tornaľa, Banskobystrický kraj

N48° 25' 29.99",  E20° 19' 16.69"


Tornalja, Tornallya, Tornalský hrad

Prístup - hrad Tornaľa

Zvyšky hrádku v Tornali sa nachádzajú v mestskom parku Zoltánka pri amfiteátri. Zaparkovať môžeme na Šafárikovej ulici, na priestranstve medzi kostolom a kaštieľom (v súčasnosti Detský domov). Odtiaľ sa peši vyberieme po chodníku popri kaštieli po Šafárikovej ulici a za ďalšou budovou odbočíme vpravo na úzku uličku. Pokračujeme popri obytnej bytovke až do mestského parku. Hneď za amfiteátrom v parku sa nachádzajú na vyvýšenine zvyšky zrúcaniny.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Plešivec - 14.8 km, Blh - 15.4 km, Slavec - 19.1 km

Interiér a exteriér

Zvyšky múrov na východnej strane skalného kužeľa objavil István B. Kovács v polovici 90. rokov 20. storočia. Počas výkopových prác sa skúmal opevňovací systém pozostávajúci z priekop a valov. Na vnútornom nádvorí bola odkrytá kamenná stavba s rozmermi 500 x 500 cm so vstupom na sever. Preskúmal sa aj obranný systém na západnej strane hradu. Bola tu pôvodne drevená konštrukcia, ako dokazuje skupina výmoľov, ale už nie je možné ju presnejšie rekonštruovať.

V súčasnosti je možné vidieť v krovinách základy múrov niektorých miestností. Stena okolo nich bola takmer úplne zničená. Zvyšky zrúcaniny, ktoré v súčasnosti vidieť v skale na JZ strane, umelo vytvoril v 19. storočí Zoltán Tornallyay. Na vrchole skaly sa pravdepodobne nachádzala štruktúra veže, ale dnes je zničená a nezanecháva žiadne stopy, čo potvrdil aj archeologický výskum.hrad Tornaľa - pôdorys

Pôdorys - hrad Tornaľa


Fotogaléria

2019

  • hrad Tornaľa-Pohľad na objekt
  • hrad Tornaľa-Pohľad na objekt
  • hrad Tornaľa-Pohľad na objekt
  • hrad Tornaľa-Pohľad na objekt
  • hrad Tornaľa-Pohľad na objekt
  • hrad Tornaľa-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Fotografie návštevníkov

  • hrad Tornaľa-Foto 2003 Poslal: Jozef
  • hrad Tornaľa-Zábery z dronu Poslal: Tomi
  • hrad Tornaľa-Zábery z dronu Poslal: Tomi

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Tornaľa

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Objekt sa prvýkrát spomína ako drevená strážna veža na vrchole brala, ktorú postavili Gemerské gardy na prelome X. a XI. storočia. Táto údajne drevená veža bola zničená najneskôr počas vpádu Tatárov. V roku 1245 získal istý Bolok od kráľa Bela IV. panstvo Kewi (Kövi). Údajne práve on si na strmej skale vybudoval opevnené sídlo, ktorého ústrednou stavbou bola pravdepodobne obytná veža, obklopená na úpätí skaly priekopou a valom. Niektoré zroje pripisujú stavbu veže Feliciánovi, synovi Gaala, ktorý bol v roku 1284 uhorským išpánom. Neskôr k veži pribudla kamenná prístavba na západnej strane skalnej steny, po ktorej sú viditeľné zvyšky obvodových múrov.

V roku 1291 sa v listine opäť spomína veža, pod ktorou sa sformovala dedina Toronyalja (z maďarčiny toronyalja - pod vežou). V roku 1325 hrad patril Jánovi a ostatným synom Gaala. Hrad a dedina sa neskôr stali sídlom Tornallyayovcov, s ktorými sa spája aj opevnenie a stavebné úpravy.

O zániku hrádku v Tornali sa nezachovali informácie, došlo k nemu pravdepodobne v 14-15. storočí, no niektorí historici obdobie zániku datujú až do 16. storočia, keď šľachtické sídlo jeho obyvatelia opustili, murivo stavieb rozobrali a použili na stavbu kúrie.

V 19. storočí Zoltán Tornallyay na tomto mieste založil anglický park s umelo vyhĺbenou jaskyňou a jazierkom. Na bočnom výbežku vápencového brala umelo vytvoril ruinu, ktorú môžeme vidieť na skale i v súčasnosti.

Povesti a legendy

Dáma bez pier

V roku 1241 Tatári porazili vojská Bela IV. v bitke pri rieke Slaná (bitka o Muhi) a prešli údolie rieky Slaná, hladní po koristi. Rodina Tornallyayovcov aj so služobníctvom vtedy utiekla do lesov Vasas a Cselény, pričom na hrade zostala iba ich dcéra Žofia. Tu ju našli Tatári a vypočúvali ju, kde sú ukryté poklady a kde je vchod do tunela vedúceho k hradu Gemer. Žofia však bola vytrvalá a nevyzradila nič, tak jej Tatári odrezali nos a pery, aby už nikdy nemohla prehovoriť.

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: ŠIMKOVIČ M. Klaster pohraničných hradov južného Slovenska : jednota v rozmanitosti, 2013 WEB: www.varak.hu, ujszo.com, sk.pinterest.com, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Tornaľa


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu