kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar sa nachádza v rovnomennej obci pri rieke Slaná, asi 5km SZ od Rožňavy. Najstaršia (južná) časť kaštieľa bola postavená na základoch gotického hrádku

kaštieľ / 356 m


SK | EN


hore

Betliar, Košický kraj

N48° 42' 22.54",  E20° 30' 37.17"


Bethler, Betlér

Prístup - kaštieľ Betliar

Z Rožňavy sa hlavným ťahom dostaneme do obce Betliar po ceste č.67. V obci sa táto cesta nazýva Rožňavská. Z nej odbočíme na Šafárikovu ulicu, po ktorej pôjdeme celkom na koniec až pred bránu do kaštieľneho parku.

Je tu platené parkovisko a odtiaľ vstup cez bránu do parku až ku kaštieľu Betliar.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Krásna Hôrka - 8.5 km, Štítnický hrad - 12 km, Slavec - 15.7 km, Plešivec - 19.4 km

Interiér a exteriér

Objekt je dvojposchodová budova so štyrmi nárožnými vežami. Čelná južná fasáda má plochý rizalit. Všetky fasády členia polkruhové okná, na dvoch z nich sú v strede malé balkóny s mrežou. Terajšia južná časť kaštieľa, kde sa pôvodne nachádzal hrádok - bola dvojpodlažná budova s vnútorným nádvorím, s piatimi miestnosťami na každom podlaží a s dreveným schodišťom. V obvodových múroch prízemia boli umiestené strieľne na tých miestach, kde sú dnes v tejto časti okná. Vstup do objektu bol z juhu, renesančný portál sa zachoval dodnes.

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami. Interiér pozostáva hlavne zo vzácneho historického nábytku z rozličných slohových období, obrazov popredných uhorských a európskych maliarov, trofejí, zbraní či pozoruhodností z exotických krajín. V priestoroch bývalých apartmánoch grófskej rodiny je stála expozícia - Múzeum Andrássyovcov.kaštieľ Betliar - pôdorys

Pôdorys - kaštieľ Betliar


Fotogaléria

2016

 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Betliar-Fontána v parku
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér
 • kaštieľ Betliar-Interiér

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Betliar-1896
 • kaštieľ Betliar-história
 • kaštieľ Betliar-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Betliar

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

V rokoch 1440-1445 bola v Severnom Uhorsku nepriaznivá politická i vojenská situácia. Nájazdy vojsk vedených Jánom Jiskrom z Brandýsa ohrozovali i majetky Bebekovcov na Gemeri. Tieto udalosti boli pravdepodobne podnetom k tomu, aby si Bebekovci dali vybudovať v rokoch 1441-1451 malé opevnenie na svojom panstve - jadro dnešného betliarskeho kaštieľa. Zachovaná časť starého jadra jednoznačne dokazuje, že malo všetky znaky hrádku budovaného vo vojnovom období.

V období tureckých nájazdov okolo rokov 1532-1540 boli bebekovské panstvá znova vojensky ohrozované, preto obidva objekty spojili hradbami a neskôr vytvoril Juraj Bebek zo stavieb blokovú budovu. Po odchode Bebekovcov spravovali Betliar hradní kapitáni, patril k hradnému panstvu na Krásnej Hôrke. Posledný hradný kapitán Peter Andrássy v roku 1585 získal hrad do zálohy na 10 rokov a jeho vnuk Matej II. v roku 1642 získal Krásnu Hôrku i s Betliarom do dedičného vlastníctva.

Počiatočné fázy stavebných dejín samotného kaštieľa sú nejasné a preto dostávajú priestor skôr dohady. Najstaršie písomné správy spomínajú Štefana Andrássyho, ktorý prestaval obytnú budovu začiatkom 18. storočia. Súdiac z neskoršej barokovo-klasicistickej úpravy z konca 18. storočia išlo o skromnú, nenáročnú stavbu, ktorú 1792-1795 nákladne upravili a rozšírili. V tom čase vybudovali aj park. Koncom 18. st. za Leopolda Andrássyho vybudovali chodbu v podobe kvapľovej jaskyne, ktorou sa z parku vchádzalo do vstupných reprezentačných priestorov. Kaštieľ bol vo vlastníctve Andrássyovcov takmer nepretržite až do roku 1945, len niekoľko rokov 19. storočia bol v rukách rodu Nádasdyovcov (kúpou od Imricha Andrássyho), ktorí ho zasa predali Pálffyovcom a Grovestinsovcom. Starý rodový majetok so sídlom získal späť pre Andrássyovcov gróf Emanuel I., ktorý sa stal významnou osobnosťou kultúrno-spoločenského života Uhorska. Práve k jeho menu sa viaže posledná veľká prestavba kaštieľa v rokoch 1881 - 1886, ktorá mu dala dnešný vzhľad.

Kaštieľ prestavali na honosné poľovnícke sídlo. Prestavba sa sústredila predovšetkým na vytvorenie pohodlných hosťovských izieb a na rekonštrukciu spoločenských priestorov. Vtedy vybudovali aj veľkú vstupnú halu s dreveným kazetovým stropom, zachovanú dodnes v pôvodnom duchu.

Povesti a legendy

Žobrák Betler

Túlaval sa starý žobrák o horách, po dolách, nocoval pod holým nebom, zriedka i v stodolách keď mu v tiesni dobrí ľudia ustlali pod strechou a kus chleba, hrnček mlieka bývali útechou.

V pozdný večer na Volovci tmavou horou kráčal, utrápený, unavený, pot mu čelo zmáčal. Rád by si už odpočinul, pocítil van tepla ... Zrazu zbadal neďaleko blikajúce svetlá.

Ťukol trikrát na okienko drevenej chalupy.
- Bože, či tam dobrí ľudia,
- či nevďační, skúpi?
- Kto tam? – zdnuka zavolali - kto sa ku nám derie?
- Ja, žobravý, bludný starec ... Otvorili dvere.

Ráno zistil, že vo vieske baníci bývajú. I keď ťažko, tvrdo robia, dobré srdcia majú.
- Počuj, žobrák, už si sa dosť vláčil po tom svete. Ak chceš, môžeš bývať s nami, či v zime, či v lete.

So slzami v očiach vďačil:
- Ďakujem vám, milí.
Moje tajné, dávne túžby sa mi naplnili. Pri prameni pitnej vody, na okraji viesky zrobili mu malú chyžku pod konármi briezky.

Už nežobral starček žobrák, už neblúdil svetom. Strážil viesku a baníckym sa venoval deťom. Ochraňoval vodný prameň ako oko v hlave, by neboli smädní ľudia i zvieratká hravé.

Aj baníci spoza vrchu, keď mali smäd veľký, od žobráka číru vodu brali do buteľky. Betlerom ho, po nemecky, medzi sebou zvali a aj potom, keď ho Boh vzal, k vode chodievali.

Betler – žobrák ako meno prischlo vieske samej. Baníci ho na pamiatku užívali ďalej. Putovalo s nimi všade, kam sa uchýlili a to meno svojej viesky nikdy nezmenili.

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: www.archinfo.sk, www.betliar.eu, www.pamiatky.net, www.obecbetliar.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Betliar


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu