Čachtický hrad

Hrad je situovaný na vápencovo-dolomitovom vrchu v Čachtickom krase, nad prielomom potoka Jablonka v najsevernejšej časti Malých Karpát. Leží medzi obcami Čachtice a Višňové.

zrúcanina hradu / 375 m


SK | EN


hore

Čachtice, Trenčiansky kraj

N48° 43' 30.09",  E17° 45' 39.86"


Chekche, Chehte, Csejte

Prístup - Čachtický hrad

Trasa 1: Autom je možné sa dostať na spoplatnené horné parkovisko po úzkej Podzámskej ceste, ktorá vedie na hrad pomedzi domy blízko Draškovičovského kaštieľa, no je tu obmedzený počet miest. Odtiaľ pokračujeme po asfaltovej ceste peši miernym stúpaním až k hradu.

Čas 25 min Profil +91m/-5m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Zaparkovať môžeme aj v obci blízko Draškovičovského kaštieľa, odkiaľ sa peši vyberieme spomínanou Podzámskou ulicou pomedzi domy a držíme sa neustále tejto zelenej TZT až k hradu.

Čas 45-50 min Profil +182m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 3: Zelená turistická trasa z obce Višňové cez skalnatý svah.

Čas 45 min Profil +153m/-7m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 4: Prístup žltou TZT neďaleko Višňového zo smeru od Nového Mesta n. Váhom, obchádzajúc hradný vrch, sa strmým borovicovým lesom dostaneme k hradu.

Čas 35 min Profil +151m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Lúka - 11.5 km, Beckov - 12.5 km, Tematín - 13.4 km, Zemianske Podhradie - 13.9 km, Moravany nad Váhom - 15.4 km

Interiér a exteriér

Z hradu je už síce zrúcanina, no napriek tomu sa pýši nádhernými zvyškami masívnych stien a časťami veží. Budovy, ktoré tvorili súčasť Čachtického hradu, sú dnes pomerne dobre identifikovateľné. Opevnenia si zachovali zvyšky štítkových renesančných atík, na hornom hrade sú fragmenty pôvodných omietok s maľbami. Hrad je zahalený rúškom historických legiend a tajomstiev spojených s grófkou Bathory.

Na najvyššom mieste hradného brala bol postavený palác s hranolovou a podkovovitou vežou, v ktorej bola umiestnená aj kaplnka. Okolo horného nádvoria vznikali postupne v 14.storočí ďalšie budovy, zatiaľ čo veľké nádvorie stredného hradu iba na okraji lemovali hospodárske budovy. Z čias stiborovských úprav pochádza ďalší palác a kaplnka. Dolné nádvorie, ktoré slúžilo najmä obrane, bolo prístupné z horného hrebeňa ponad priekopu vysekanú v skale. Medzi dolným dvorom a renesančným nádvorím bol v druhej polovici 16.storočia dlhý spojovací tunel. V prvej polovici 16.storočia vznikol pod hradom kaštieľ.

V rokoch 2012-2014 na hrade prebehla rozsiahlejšia rekonštrukcia. Dostavala a zastrešila sa hospodárska budova, obnovili sa klenby, vybudovala sa vyhliadková terasa, zastrešila veža. Hrad bol verejnosti znovu sprístupnený po rekonštrukcii v r. 2014.Čachtický hrad - pôdorys

Pôdorys - Čachtický hrad


Legenda k pôdorysu:
1-obytná veža, 2-horný hrad, 3-podkovovitá veža s kaplnkou, 4-vstupný priestor do horného hradu, 5-prvé predhradie, 6-tunelovitý vstup do predhradia, 7-druhé predhradie, 8-delostrelecká plošina, 9-vstupná brána

Fotogaléria

2007

 • Čachtický hrad-Pohľad na hrad
 • Čachtický hrad-Pohľad na hrad
 • Čachtický hrad-Pohľad na hrad
 • Čachtický hrad-Detail vstupnej brány
 • Čachtický hrad-Vstup do predhradia
 • Čachtický hrad-Obvodový múr predhradia
 • Čachtický hrad-Vstup do horného hradu
 • Čachtický hrad-Horný hrad
 • Čachtický hrad-Obytná veža
 • Čachtický hrad-Veža s kaplnkou
 • Čachtický hrad-Múzeum
 • Čachtický hrad-Múzeum

2014

 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Hrad 2014
 • Čachtický hrad-Čachtická pivnica

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Čachtický hrad-1915
 • Čachtický hrad-1925
 • Čachtický hrad-1938
 • Čachtický hrad-kresba
 • Čachtický hrad-1950
 • Čachtický hrad-1955

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Čachtický hrad-2018 - Poslala: Maia
 • Čachtický hrad-2020 - Poslal: Július Hrdý
 • Čachtický hrad-2020 - Poslal: Július Hrdý
 • Čachtický hrad-2020 - Poslal: Július Hrdý
 • Čachtický hrad-2020 - Poslal: Juraj Krajčírovič
 • Čachtický hrad-2016 - Poslala: Mária Víziková
 • Čachtický hrad-2016 - Poslala: Mária Víziková
 • Čachtický hrad-2016 - Poslala: Mária Víziková
 • Čachtický hrad-Edita Hirnerová 2021
 • Čachtický hrad-Edita Hirnerová 2021
 • Čachtický hrad-Edita Hirnerová 2021

Pošlite nám vaše fotografie - Čachtický hrad

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Predpokladá sa, že hrad postavil Kazimír z rodu Hont-Pázmányovcov už okolo r.1263. Podľa najstarších zmienok o hrade, v r.1276 Kazimírovi synovia Peter a Pongrác úspešne ubránili hrad pred nájazdom českého kráľa Otakara II. Na konci 13.storočia sa hradu zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti v r.1321 ho obsadili ozbrojenci Karla Roberta. V r.1392 získal hrad Stibor I., darom od kráľa Žigmunda Luxemburského. Stibor si nazhromaždil obrovský majetok a stal sa najbohatším feudálom Uhorska. Medzi jeho majetky patrilo asi 15 hradov. Sám sa nazýval “Dominus Vagi“ /pán Váhu/. Stibor I. zomrel v roku 1414 a jeho rozsiahly majetok po ňom zdedil syn Stibor II., ktorý však v r.1434 zomrel bez zanechania potomka. Hrad sa potom dostal do rúk Michalovi Országhovi de Guth. Počas jeho éry bola na hrade dobudovaná trojpodlažná kaplnka, z ktorej drevený chór je umiestnený v gotickej kaplnke svätého Antona. Michal Országh sa za Mateja Korvína stal palatínom a získal ďaľšie výsady, ktoré podnietili obchodný život a hospodársku prosperitu panstva. Ďaľší príslušník rodiny Országhovcov František v roku 1510 vymohol aj od Vladislava II. potvrdenie o oslobodení Čachtíc od daní. Poslednými členmi tohto rodu boli Ladislav, župan v stoliciach Novohrad a Heveš, a jeho syn Krištof, ktorý sa stal krajinským sudcom. Pretože zomrel v roku 1567 bez potomkov, čachtické panstvo s hradom prešlo ako korunný majetok do rúk panovníka.

V r.1569 dostal hrad a okolité panstvo do zálohu rod Nádašdyovcov, za 50 000 forintov a výmenou za hrad Kanizsa. František Nádašdy, známy tiež ako slávny turkobijec, dostal hrad pre seba i pre svojich potomkov do trvalého vlastníctva až v r.1602, za 36 000 forintov. Po smrti Františka I. Nádašdyho v r.1604, zdedila Čachtický hrad aj s panstvom jeho vdova Alžbeta Báthory. Vďaka nej sa Čachtický hrad ´smutne´ preslávil. Podľa legendy sa Alžbeta Báthory dopustila viacerých vrážd a zločinov, ktoré dovtedy, ale ani dlho potom nemali obdoby. Údajne bola posadnutá túžbou po kráse, a bola si istá, že keď sa bude kúpať v krvi mladých dievčat, omladne. Tak začala nemilosrdne mučiť a zabíjať svoje slúžky, a taktiež si na hrad dovádzala ďalšie a ďalšie dievčatá. Tieto zločiny páchala celé štvrťstoročie, a to v rokoch 1585 – 1610. Po odhalení jej zločinov bola Alžbeta Báthory odsúdená v r.1610 na doživotný pobyt vo väzení na Čachtickom hrade, kde aj 21. augusta 1614 zomrela. Nikdy sa však riadny súdny proces ohľadom jej počínania nekonal, a tak vznikali rôzne fámy a klebety. Skutočnú pravdu nikto nepozná a už ju asi ani poznať nebude. Tak zostal Čachtický hrad zahalený rúškom tajomstva a jeho legenda sa rozšírila po celom svete.

Po smrti Alžbety zdedili majetok jej deti, syn Pavol, dcéra Katarína, vydatá za Juraja Drugetha, a dcéra Anna, vydatá za Mikuláša Zrínskeho. Rodina Alžbety Báthory už za života Františka Nádašdyho bývala v panskom kaštieli, ktorý stál v mestečku Čachtice. Po smrti Alžbety Báthory hrad slúžil len ako pevnosť. V blízkosti hradu došlo v r.1663 k turkotatárskym nájazdom. V r.1671 Viedenská komora zhabala všetok majetok Františka II. Nádasdyho, vrátane hradu, pretože ho obvinili zo sprisahania proti cisárovi a z účasti na vešeléniovskom povstaní. Nádašdyho popravili a cisárske vojsko vyrabovalo, podpálilo a zničilo Čachtický kaštieľ a poškodilo aj hrad. Kráľovská komora napokon v r.1695 rozdelila panstvo medzi významné rody Homonnai Drugeth a Erdödy. Za čias povstania Františka Rákócziho II. zohral hrad poslednú vojnovú rolu, keď sa v r.1703 po prudkých bojoch dostal do rúk povstalcov. V r.1707 cisársky generál Guido na čele 4000 pešiakov a jazdcov hrad obkľúčil a obsadil. O rok neskôr na príkaz Rákócziho, takmer po celodennom boji, hrad znovuobsadili vojská na čele s veliteľom De La Motte. V tom istom roku po trenčianskej bitke sa Čachtického hradu opäť zmocnili cisárski žoldnieri, ktorí zničili steny pevnosti, aby hrad nemohli už nikdy využiť povstalci. Odvtedy je hrad v ruinách.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

V zrúcaninách po nociach čuť plač a nárek dievčat umučených Čachtickou paňou. Sú tu tiež nesmierne poklady, ale tie môže získať iba ten, kto v belčove z čerešne odkolísaný bude, ktorá v rozvalinách hradu vyrástla.

Povesť o Čachtickej pani

Alžbeta Báthoryčka, bezcitná a ukrutná, neženského srdca, otrokyňa divých náruživostí, trestala i najmenší priestupok svojich chyžných čo najbolestnejšie a kochala sa celé hodiny na mukách úbohých trýznených bytostí. Za prácu nedohotovenú do poslednej nitky, za rozbitie nádoby, alebo za príkaz nevykonaný na úplnú spokojnosť trestala chmúrna hradná pani zvyčajne pichaním špendlíkmi alebo poranením nožničkami, prikladaním horúceho hladidla na telo, zapaľovaných do oleja namočených a okolo prstov omotaných vlnených nití, alebo kázala vinníčky za zimných nocí vyzliecť, poliať vodou a priviazať k studni. Raz sedela márnomyseľná veliteľka pred zrkadlom a podráždená malinkým nedopatrením chyžnej udrela ju tak mocne po tvári, že slúžku zaliala krv. Kvapka strekla na tyrankinu tvár a keď si ju utrela, zazdalo sa jej, že je na tom mieste jej plať belšia a sviežejšia ako predtým. Teraz teda konečne našla omladzujúci prostriedok, ktorý márne tak dlho a horlivo hľadala vo všakovakých kúzlach a čarách. Kúpeľ v dievčenskej krvi odstráni stopy začínajúcej sa staroby. Pomocou dvoch starých služobníc a hradného netvora Ficka zmárnila Alžbeta Báthoryčka za niekoľko rokov do tristo dievčat, ktoré postupne bez stopy zmizli a nik sa nedozvedel, čo sa s nimi stalo.

Krvavé tajomstvo napokon odhalila náhoda. Istý mládenec, ktorého milá tiež záhadne zmizla, tak dlho po nej pátral až našiel jej mŕtvolu. Žiaľ a pomsta hnala ho z miesta na miesto, až kým neprišiel do Prešporka, kde palatín Juraj Thurzo práve zasadal na verejnom súde a obžaloval Báthoryčku zo stonásobnej ukrutnej vraždy. Neslýchaná žaloba na osobu pochádzajúcu z kniežacieho domu pohla palatína, aby sám začal vyšetrovanie. Nečakane prekvapil zločinnú ženu a našiel práve usmrtené dievča, ktoré ešte nestihli odstrániť. Tento dôkaz bol čoskoro doplnený inými, ktoré mali za následok doživotný žalár pre zvrhlú ženu a smrť sťatím a upálením pre spoluvinníkov na prelievaní toľkej nevinnej krvi. Po troch rokoch prísneho väzenia odňala smrť Alžbetu Báthoryčku ramenu pozemskej spravodlivosti a odovzdala ju ešte prísnejšej, pred ktoru sa nič neukryje a nemožno uplatniť nijaký ohľad. Polovicu panstva dostal Juraj Homonnay, keď sa oženil s Katarínou Nádasdyovou - dcérou onej tigrice. Druhú polovicu daroval kráľ Erdodyovcom po sťatí Františka II. Nádasdyho. Ešte pred niekoľkými rokmi ukazovali pivnicu, v ktorej nešťastníčky vraždili, ako aj nádobu, do ktorej chytali teplú krv a niesli poverčivej panej. Ľudia neradi chodili nočným časom blízo tohoto krvou skropeného miesta, lebo vraj nebolo zvláštnosťou počuť vždy hrôzostrašné stenanie a jajkanie, ba dokonca aj vidieť kráčajúce zavraždené dievčatá. Keďže teraz je celý hrad v rozvalinách, zdá sa že duchovia sa utíšili a upokojili, nuž neznepokojujú ani iných.

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

 • Ľubica Chmurčiakova
 • 23.05.2021 21:21
 • Čachtický hrad


Prosím vás, dokedy je v jeseni otvorený hrad, ďakujem

Hrady-zamky.sk: V sekcii Uzitocne informacie uvadzame odkaz na webstranku hradu, prosim informujte sa tam.


 • Julius Hrdý
 • 22.07.2020 13:47
 • Čachtický hrad


Nezobrazujú sa Vám všetky fotografie Čachtického hradu. Zaslal som Vám ich pár z tohto roku 2020 . Ďakujem

Hrady-zamky.sk: Ano, prisli nam vase fotografie, postupne sa knim dostaneme a potom sa objavia aj na stranke. Dakujeme pekne!


 • Kiki
 • 07.01.2016 10:24
 • Čachtický hrad


Super ja to tiež použijem do projektu


 • VL.K.
 • 11.02.2015 10:45
 • Čachtický hrad


Opravdu krásné místo,zvláště na podzim. To přebije i jistý rozpor ohledně rekonstrukce hradu.


 • Kika
 • 30.03.2012 14:20
 • Čachtice


Je to pekné chystám sa to použiť do projektu.

Hrady-zamky.sk: Budem rad ked informacie z tejto stranky budu sucastou vasho projektu, verim ze tuto stranku uvediete aj ako zdroj informacii v projekte. dakujem :)


 • Enriko
 • 03.09.2011 18:51:26
 • Čachtice


To znie strašidelneeeee :DPoužité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, MEDŇANSKÝ A., Malebná cesta dolu Váhom. Vydavateľstvo SSS, 2007, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: www.bathory.sk, www.wikipedia.sk, www.wikipedia.hu, www.nadasdy.org/english/history
Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Čachtický hrad


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu