hrad Likava

Zrúcanina sa nachádza na návrší Chočského podhoria Liptovskej kotliny asi 1 km na sever od obce Likavka v okrese Ružomberok

zrúcanina hradu / 630 m


SK | EN


hore

Likavka, Žilinský kraj

N49° 06' 19.42",  E19° 18' 43.82"


Likova, Likavka, Lichwa

Prístup - hrad Likava

V smere von z obce Likavka na Dolný Kubín odbočíme vpravo na ulicu Pod hradom, prejdeme popri informačnom centre až na menšie parkovisko. Peši sa miernym stúpaním po červenej TZT dostaneme cez lúku až k rázcestiu. Odtiaľ pokračujeme cestou vpravo, ktorá nás za chvíľu dovedie priamo k bráne hradu Likava.

Čas 30 min Profil +99m/-13m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Liptovská Štiavnica - 6.8 km, Liptovský hrad - 9.8 km, Oravský hrad - 17.7 km, Sučiansky hrad - 18.1 km, Podhradie Bašta - 18.6 km

Interiér a exteriér

Na najvyššom mieste hradného návršia sa nachádza renesančne upravený gotický horný hrad. Medzi zrúcaninami palácov má malé nádvorie. Z archeologického hľadiska sú významné hlavne zachované gotické a renesančné architektonické články, obruby okien, portály, konzoly, strieľne, renesančná atika a smolné nosy na obranu hradnej prístupovej cesty. Mohutným opevnením so vstupom a baštami sa pýši dolný hrad. Hrad bol v poslednej dobe rekonštruovaný a upravovaný, takže v súčasnosti badať stopy po viacerých zásahoch.

Hrad bol staticky zabezpečený. Bol spevnený hlavne horný hrad, kde sú vybetónované podlažia a tiahlami spojené obvodové múry. Dosť nepekne je zrekonštruovaná aj časť hradu nad vstupnou bránou. V dolnom hrade prebehla tiež rekonštrukcia, ktorej výsledkom sú pórobetónové tvárnice a keramika. Okrem týchto neprimeraných zásahov však stále pôsobí zrúcanina impozantne.hrad Likava - pôdorys

Pôdorys - hrad Likava


Legenda k pôdorysu:
1 - nádvorie horného hradu, 2 - hlavná veža, 3 - južný palác, 4 - východný palác, 5 - severný palác, 6 - dolný hrad, 7 - vstupná veža, 8 - predhradie, 9 - vstupná brána, 10 - opevnenie vodného zdroja

Fotogaléria

2009

 • hrad Likava-Pohľad na hrad
 • hrad Likava-Pohľad na hrad
 • hrad Likava-Vstupná brána
 • hrad Likava-Brána z vnútornej strany
 • hrad Likava-Vstup do dolného hradu z predhradia
 • hrad Likava-Dolný hrad
 • hrad Likava-Pohľad na hrad
 • hrad Likava-Pohľad na hradný komplex
 • hrad Likava-Časť horného hradu
 • hrad Likava-Časť múrov horného hradu
 • hrad Likava-Nádvorie hradu
 • hrad Likava-Pohľad na hrad

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Likava-história
 • hrad Likava-1886
 • hrad Likava-1867
 • hrad Likava-kresba
 • hrad Likava-1903 - Zdroj: Cirbus profile

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Likava-Foto 2011 - Poslala: Zuzana Chudá
 • hrad Likava-Foto 2011 - Poslala: Zuzana Chudá
 • hrad Likava-Foto 2013 - Poslal: Eva Sýkorová
 • hrad Likava-Foto 2015 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • hrad Likava-Foto 2015 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • hrad Likava-Foto 2013 - Daniel Urban

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Likava

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Likava patrí k slovenským hradom bez maďarského ekvivalentu názvu, čo svedčí o etnicite obyvateľov Liptova a využití miestneho mena. Strážny hrad pri ceste z Liptova na Oravu dal pravdepodobne postaviť magister Donč okolo roku 1335. Po jeho smrti hrad pripadol kráľovskej komore a v roku 1397 sa ho dotklo ťaženie moravského markgrófa Prokopa a opolského kniežaťa Ladislava, pri ktorom hrad dobyli a nakrátko obsadili. V rokoch 1410 až 1415 pôsobila na hrade kráľovská stavebná huta, ktorá vykonala na hrade mnohé úpravy. V dvadsiatych rokoch toho istého storočia bol na hrade kastelánom Ján z Messenpeku, ktorého neskoršie pôsobenie je dobre známe aj na Morave. Keď okolo roku 1430 dostala Likavu kráľovná Barbora Cejlská, Jánovým pričinením sa hradu zmocnili husiti, ktorých posádka ho opustila až v roku 1434.

Neskôr patril hrad Jánovi Hunyadimu, ktorý ho obnovil a vystaval novú západnú bránu. Neskôr sa v dočasnom vlastníctve striedali Pongráczovci zo Svätého Mikuláša a Peter Komorovský. Od neho získal Matej Korvín panstvo naspäť v roku 1474 a po jeho smrti pripadlo jeho nemanželskému synovi Jánovi. V roku 1496 sa hradu násilím zmocnil Štefan Zápoľský, ale v spore jeho syna Jána s Ferdinandom I. Habsburským o uhorský trón dobyl Likavu v roku 1528 cisársky generál Katzianer. Poškodené sídlo dostal Ľudovít Pekry a podľa erbových nápisov z rokov 1533 až 1535 ho veľkoryso obnovil a prestaval.

V polovici 16. storočia ho už však vlastnili Báthoryovci a v roku 1566 hrad zakúpil vojvodca Ján Krušič z Lupoglavy. Ten sa v období tureckého ohrozenia postaral o dôkladné opevnenie. Obetoval tomu i obytné priestory a kaplnku vo východnom čele hradu, ktoré výrazne posilnil a umiestnil doň delové komory, čím ho premenil na polygonálnu delovú baštu. S vdovou po Krušičovi vyženil likavské panstvo Štefan Illésházy, ktorý pravdepodobne prestavbu ukončil. Za Gašpara Illésházyho bola ešte roku 1642 postavená prvá východná brána, ale v polovici 17. storočia získal hrad kniežací rod Thökölyovcov.

Štefan Thököly za vysokú cenu konečne zabezpečil hradu vodný zdroj - studňu. Okrem toho boli opäť upravené, výškovo vyrovnané paláce a ich fasády. Štefan navyše od roku 1651 budoval obrovské západné predhradie, dnes takmer stratené v lesnom poraste. Tri okrúhle bašty (bolo ich vraj päť) spájala hradba tiahnuca sa po hrane terénnej terasy, pred ktorou bola čiastočne vyhĺbená priekopa. Ani to pri obliehaní cisárskym vojskom v roku 1670 nepomohlo a po týždni generál Heister hrad dobyl. K opätovnému obsadeniu povstaleckými oddielmi Thökölyovcov a cisárskymi vojskami došlo aj v roku 1678, a preto sa začalo s úpravou hradu na trestnicu. Ale po povstaní Františka II. Rákócziho erár došiel už v roku 1707 k rozhodnutiu hrad demolovať. Odvtedy sa stav hradu stále zhoršoval.

Keď sa v roku 1975 zrútilo okolie nárožia najviac ohrozeného severného paláca, konečne sa presadila snaha o záchranu. Od r. 1980 sa uskutočnil na hrade archeologický výskum a konzervačné práce.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Na obľahnutej Likave hradný pán s pomocou sluhu zakopal v noci poklad. Jediného svedka sťal a v nastávajúcom boji sám prišiel o život. Skryté cennosti stráži popravený čeľadník, ktorý o polnoci chodieva hradom s hlavou pod pazuchou.

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, PLAČEK M., BÓNA M. Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : Slovart 2007, WEB: http://en.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Likava


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu