Sučiansky hrad

Zvyšky múrov zaniknutého hradu na zalesnenom vrchu Smrekové, v okrajovej polohe SZ časti Veľkej Fatry, blízko obce Podhradie, na východ od Martina

zrúcanina hradu / 890 m


SK | EN


hore

Podhradie, Žilinský kraj

N49° 04' 20.91",  E19° 04' 06.49"


Zyuchan, Scudchan, Szucsány

Prístup - Sučiansky hrad

Zvyšky múrov Sučianskeho hradu sa nachádzajú JV od obce Podhradie, blízko Sučian, východne od Martina. V obci sa dostaneme na ulicu 9.mája, kde pri detskom ihrisku je priestor na parkovanie. Odtiaľ sa peši vyberieme po zelenej trase. Na začiatku cesty je pastierska maringotka, ďalej začína ťažbou dreva zdevastovaná lesná cesta, pomerne ťažko schodná. Pokračujeme ďalej lesnou cestou, minieme dva pramene a po čase prídeme k odbočke so smerovou tabuľou. Tu odbočíme prudko vľavo. Trasa pozvoľne stúpa, ideme ako keby naspäť a neskôr sa zvrtne oblúkom vpravo. To už sme tesne pod vrcholom, kde je najnebezpečnejšia časť chodníka a sú tu bezpečnostné reťaze a laná. O malú chvíľu sme na vrchole, kde sú nepatrné zvyšky múrov a informačná tabuľa.

Čas 1:20 h Profil +409m/-15m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Sklabiňa - 4.1 km, Necpaly - 12.1 km, Trebostovo - 15.7 km, Blatnica - 16.5 km, Likava - 18.1 km, Starhrad - 18.4 km, Strečno - 18.8 km

Interiér a exteriér

Pôvodné murované jadro hradu na skalnom vrchole malo pozdĺžny pôdorys s rozmermi 28x19 metrov. Zachovali sa základy štvorcovej útočiskovej obytnej veže uprostred nádvoria, ktoré uzatvárala hradba po obvode vrcholovej plošiny. Hrad bol chránený jednak strminami vrchu, ale i priekopami vyhĺbenými v skale. V blízkosti veže sa zachovali štvorcové základy ďalšej zaniknutej murovanej stavby. Nachádzala sa tu aj cisterna na zachytávanie dažďovej vody, ktorá bola z troch strán zasekaná do skaly a z jednej strany domurovaná.

V roku 2016 bol v lokalite vedený archeologický výskum, počas ktorého sa našli rôzne keramické úlomky najmä z hrncov a džbánov. Sučiansky hrad bol veľkých rozmerov, no materiál z neho zrejme Révaiovci použili na výstavbu kaštieľa v Turčianskej Štiavničke.Sučiansky hrad - pôdorys

Pôdorys - Sučiansky hrad


Legenda k pôdorysu:
1 - obytná útočisková veža, 2 - nádvorie, 3 - priekopy, 4 - neskoršie malé predhradie, 5 - hranolová bašta
Zdroj: NEŠPOR J. Za tajomstvami zrúcanín II. Zrúcaniny Stredného Slovenska

Fotogaléria

2021

 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Sučiansky hrad-Prístup k hradu
 • Sučiansky hrad-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Sučiansky hrad-Hypotetická rekonšrukcia (Dr. Milan Horňák, turieconline.sk)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Sučiansky hrad

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Vznik hradu archeológovia odhadujú na druhú polovicu 13. storočia. V roku 1264 kráľ Belo IV. vymenil zvolenskému županovi Mikulášovi, predkovi rodu Balassovcov, územie Vrbice za Sučany. Práve Mikuláš a jeho syn Peter Forró tu dal pravdepodobne postaviť hrad.

Neskôr, okol roku 1310 hrad násilím získal Matúš Čák, no po jeho smrti kráľ Karol Róbert vrátil Petrovi a jeho synovcovi Jurajovi viaceré hradné panstvá, medzi nimi i Sučany. V roku 1323 Peter a Juraj vymenili majetok Sučian spolu s hradom so svojim príbuzným, zvolenským županom Dončom. Donč však už od roku 1337 zastával funkciu župana Komárňanskej stolice a v Sučanoch sa nezdržiaval. Hrad pripadol korune a nariadili jeho čiastočné zbúranie, pravdepodobne kvôli jeho nadbytočnosti.

Podľa listiny z roku 1430 kráľ Žigmund daroval Sučianske panstvo Jurajovi Thurzovi a Martinovi z Betlanoviec. Listina spomína zbúraný Sučiansky hrad v chotári obce Podhradie. Thurzovci zrejme hrad obnovili a rozšírili o malé predhradie. Thurzovci na hrade zostali nejaký čas, až kým im hrad prestal vyhovovať a opustili ho.

K deštrukcii hradu mohlo pravdepodobne dôjsť v roku 1488, keď kráľ Matej Korvín vojensky zasiahol proti prívržencom poľského kráľoviča Kazimíra a zásah smeroval aj proti bratríckym kapitánom Martinovi a Bartošovi, ktorí v roku 1471 hrad už zrejme vlastnili a údajne hrad vydali poliakom.

V roku 2016 bol v lokalite vedený archeologický výskum, počas ktorého sa našli rôzne keramické úlomky najmä z hrncov a džbánov. Sučiansky hrad bol veľkých rozmerov, no materiál z neho zrejme Révayovci použili na výstavbu kaštieľa v Turčianskej Štiavničke.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zvyšky múrov sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J. Za tajomstvami zrúcanín II. Zrúcaniny Stredného Slovenska. Bratislava : Gu100 2006 WEB: myturiec.sme.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Sučiansky hrad


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu