hrad Litava - Cerovo

Nepatrné zvyšky hradu, predchodcu hradu Čabraď, asi 20 km juhovýchodne od Krupiny, medzi kopcami Krupinského lesa na severnom konci dlho sa tiahnuceho vrchu Pustý vrch.

zrúcanina hradu / 368 m


SK | EN


hore

Cerovo, Banskobystrický kraj

N48° 13' 50.15",  E19° 07' 58.70"


Lythwa, Litva, Lythua, Lytua, Haradnok

Prístup - hrad Litava - Cerovo

Z cesty č.75, ktorá vedie od obce Plášťovce na Veľký Krtíš, odbočíme vľavo na obec Cerovo. Po malej chvíli hneď za zvodidlami odbočíme vľavo na úzku lesnú cestu, prejdeme otvorenou rampou a pokračujeme opatrnou jazdou stále rovno. Cesta sa tu odkláňa doprava až k menšej usadlosti, no odporúčame auto nechať na tráve vedľa cesty hneď pri tejto odbočke a nepokračovať ďalej k usadlosti kvôli stavu spomínanej cesty. Odtiaľ peši v smere k usadlosti, od nej pokračujeme ďalej stále rovno, až vstúpime do lesa a po neznačenej trase relatívne pohodovou cestou, viacmenej klesaním, prídeme k zvyškom hradu na hrebeni. Trasu nám občas skomplikujú popadané stromy, ktoré je niekedy obtiažne i obísť, no inak je celá trasa bezproblémová.

Čas 40 min Profil +32/-100m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Čabraď - 2.5 km, Bzovík - 9.9 km, Modrý Kameň - 14.9 km

Interiér a exteriér

Plocha hradu je síce zalesnená, ale terénne relikty poukazujú na dvojdielnu dispozíciu hradu, oddelené od seba priekopou vytesanou do skaly. Celkové rozmery hradu boli zhruba 110 x 32 m. Severná časť hradu mal rozmer približne 40 x 15 m a na najvyššie položenom konci má sutinový kužeľ, ktorý pravdepodobne ukrýva zvyšok hlavnej obytnej veže. Južná časť hradu má rozmery približne 43 x 15 m a pozdĺž západného okraja sa zachovali fragmenty kamenného múru. V prednej časti vyčnieva ďalší sutinový kužeľ, zrejme pozostatok ďalšej veže - obrannej.

Obe hradné časti zo západu i severu chránila priekopa a násyp. Južnú prístupovú stranu predhradia od pokračujúceho hrebeňa oddeľovala priekopa vytesaná do skaly. Hrad bol podľa týchto prvkov značne rozľahlý.hrad Litava - Cerovo - pôdorys

Pôdorys - hrad Litava - Cerovo


Legenda k pôdorysu:
Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007

Fotogaléria

2021

 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt
 • hrad Litava - Cerovo-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Litava - Cerovo-Predpokladaný náčrt hradu (Newbog, CC BY-SA 3.0, sk.wikipedia.org)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Litava - Cerovo

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hrad postavil pravdepodobne po tatárskom vpáde po roku 1241 Hunt z rodu Hunt-Pázmányovcov, alebo jeho syn Derš Nagy (Veľký). Prvá zmienka o hrade je z roku 1276, keď sa ešte nazýval Haradnok, a pravdepodobne nahradil ranostredovekú opevnenú lokalitu. Hrad vzápätí obsadili vnukovia Lamberta Hunt-Pázmánya, Derš Kis a Demeter. Ukoristili aj majetok v hodnote 3000 mariek a rôzne listiny. Kráľ im však majetky odobral a pripadli naspäť Deršovi Nagyovi. Ešte pred rokom 1307 syn Derša Nagya, Túri Mikuláš Kövér, dal za výmenu hrad Litavu (Cerovo) Huntovým synom Demeterovi a Deršovi.

V roku 1318 hrad obsadil Matúš Čák, ktorý z hradu vyhnal Deršovho syna Tomáša. Zakrátko, pravdepodobne v čase bojov medzi županmi, bol hrad zničený.

Od roku 1342 sa už uvádza ako desolatum castrum Lytwa. Jeho úlohu potom pravdepodobne prevzal novovybudovaný blízky hrad tiež pod názvom Litava, ktorý však od 15. storočia nazývajú Čabraď. História ich nerozoznáva a často sa dejiny a zmienky oboch hradov prelínajú.

Na základe listiny z roku 1342, Ákos Karczag objavil v roku 2002 pozostatky prvého hradu na vrchu Pustý hrad, južne od obce Cerovo. V súčasnosti sú viditeľné zvyšky múrov a priekopy v zalesnenom teréne.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zvyšky múrov sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: Karczag Á. – Szabó T. - A két Litva vára, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007 WEB: www.geocaching.com, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Litava - Cerovo


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu