Medziansky hrádok

Hrádok sa nachádza na vyvýšenom skalnom výbežku - poloha Zámek približne 1 km SV od obce Medzianky

362 m

Počasie Medzianky

hore

Medzianky, Prešovský kraj

N49° 02' 21.95",  E21° 29' 05.97"


Medies, Megyes, Meges, Megeš, Medyes, Tapolymeggyes

Prístup - Medziansky hrádok

Z hlavnej cesty č.18 vedúcej od Prešova cez Kapušany až do Vranova nad Topľou odbočíme pred Hanušovcami vľavo, do obce Medzianky, kde sa po ulici č.3602 popri Obecnom úrade dostaneme až na koniec obce, na križovatku ulice 3602 a Bukovskej ulice. Tu odporúčame odstaviť auto. Cesta k hradu sa skladá z väčších ostrých kameňov, nerovností a jám, takže pokiaľ nemáte terénne vozidlo, určite tento výstup absolvujte peši.

Od miesta, kde sme zaparkovali sa teda vydáme kľukatou cestou miernym stúpaním nahor. Odhliadnuc od kamenia na ceste je tento výstup len mierne náročný a dá sa zvládnuť zhruba za 20 minút. Hrádok Medzianky uvidíme vpravo na menšej vyvýšenine.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Chmeľov - 4.7 km, Šebeš - 10.3 km, Kapušiansky hrad - 12.1 km, Nižná Šebastová - 15.1 km

Interiér a exteriér

Objekt hrádku tvoril pravidelný obdĺžnikový pôdorys a lemovala ho mocná hradba hrubá 2 až 2,7m. Valové opevnenie s priľahlou priekopou sa napájalo na severnej strane k skalnému zrázu. V juhovýchodnej časti bola priekopa zasekaná do skalnej strže a tak sa získal aj materiál na stavbu objektu. Na jeho juhovýchodnej strane bola kamenná obytná veža s hrubým múrom. Prízemie bolo prístupné malým portálom z nádvoria, v ktorom bola vyhĺbená 6m hlboká cisterna. Severná veža nemala podobu bergfritu, ale keďže prízemím prechádzal podjazd, išlo o bránovú vežu.

Hrad nemal predhradie a hoci bol rozmermi neveľký, spĺňa predstavu o pevnom strážnom a kontrolnom bode v strategickej polohe. Základy tohto hrádku boli archeologicky odkryté v 80-tych rokoch 20.storočia.Medziansky hrádok - pôdorys

Pôdorys - Medziansky hrádokFotogaléria

2019

 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Detail cisterny
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt
 • Medziansky hrádok-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie


K tomuto objektu nie sú dostupné historické fotografie. Viete o nejakej? Napíšte nám

Pošlite nám vaše fotografie - Medziansky hrádok

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hoci sa v 80.rokoch 20.storočia vykonal na mieste hradu archeologický výskum a odkryl sa pôdorys hradu, ani na základe početných hmotných nálezov nemožno presne určiť stavebníka hradu. Predpokladá sa však, že hrad dali postaviť johaniti, ktorí v r.1210 dostali územie Medzianok. Isté je však datovanie vzniku hradu, ktorý existoval už pred polovicou 13.storočia. Najväčší rozkvet hradu spadá do poslednej tretiny 13. storočia.

Pôvodných johanitov na hrade vystriedali križovníci sv. Hrobu. Križovníci boli nútení opustiť v roku 1313 svoj majetok, pretože po bitke pri Rozhanovciach (1312) medzi kráľom Karolom a Omodejovcami sa stal vlastníkom majetku kráľov prívrženec magister Kokoš. Hrad od roku 1319 pripadol šľachticovi Jánovi.

Od roku 1332 bol zemepánom a majiteľom hradu Demeter z rodu Abovcov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj Hanušoviec, archeologický výskum však nepotvrdil v tomto čase žiadnu prestavbu hradu. Neskôr hrad vlastnili Soósovci zo Solivaru a v 15. storočí bol sídlom aj hnutia bratríkov. Tí ho v roku 1460 kvôli nedostatku priestoru opustili a pravdepodobne vybudovali pevnôstku, nazývanú Zadná hura, nad dnešným Chmeľovom. Hrad potom aj v dôsledku vnútropolitických bojov chátral a nakoniec zanikol.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná.


Komentáre k objektu

 • Matus
 • 16.04.2021 20:50
 • Medziansky hrádok


Ak je jasno, prípadne po daždi je vidno Tatry, stačí vyjsť trocha vyššie nad budovu vodárnePoužité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007 WEB: slovakregion.sk, http://www.medzianky.sk, www.regionalnedejiny.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Medziansky hrádok


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu