kaštieľ Nižná Šebastová

Pôvodne renesančný kaštieľ, postavený na mieste hradu, sa nachádza na východnom okraji miestnej časti Prešova - v Nižnej Šebastovej, pri potoku Šebastovka.

Počasie Nižná Šebastová

hore

Nižná Šebastová, Prešovský kraj, 278 m n.m.

N49° 01' 11.72",  E21° 16' 47.70"


Sebus, Sebes, Olsebus, Alsebus, Nižný Šebeš, Alsósebes

Prístup a okolie

Cez Prešov sa dostaneme do miestnej časti Nižná Šebastová, kde z hlavnej Vranovskej cesty odbočíme na Šebastovskú a z nej doľava na Slanskú ulicu. Onedlho po pravej strane nájdeme kaštieľ. Zaparkovať môžeme priamo pred ním, alebo popri ulici.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Kapušiansky hrad - 4.9 km, Šebeš - 5.9 km, Šarišský hrad - 8.4 km, Chmeľov - 13.1 km, Medzianky - 15.1 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Kaštieľ je renesančná poschodová stavba s atikou. V priebehu času bol upravovaný, po výstavbe obytného objektu bolo pravdepodobne ešte v 17.storočí vybudované opevnenie s prízemnými nárožnými polygonálnymi baštami a múrmi. V 18.storočí boli upravené fasády hlavného objektu, ktorý bol rozšírený dostavbou v južnej časti, kde vzniklo kamenné exteriérové schodisko. Postupne bolo upravené aj opevnenie, západné dve bašty boli nadstavané a vznikli v nich okenné otvory, čo svedčí o tom, že objekt stratil svoju obrannú schopnosť.

Zbarokizovaný komplex bol do 20. storočia viacmenej len opravovaný a udržiavaný. Počas druhej svetovej vojny bol pravdepodobne poškodený. Zachoval sa klenbový systém v suteréne, prízemí a na poschodí, štuková výzdoba otvorov fasád, niekoľko renesančných portálov, kamenné schodiská so zábradliami a pod.

Pôdorys - kaštieľ Nižná Šebastová


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2019

 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Nižná Šebastová-Už neexistujúca severná brána
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Už neexistujúca severná brána z opačnej strany
 • kaštieľ Nižná Šebastová-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Nižná Šebastová

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ bol pravdepodobne postavený na mieste staršieho šľachtického sídla - hradu, ktorý sa v obci spomína minimálne od roku 1533. Pôvodnú kamennú alebo možno len drevenú rezidenciu si tu dali postaviť šľachtici zo Šebeša. Išlo buď o bočnú vetvu tohto rodu alebo o šľachtu pôvodne sídliacu na kamennom hrade nad blízkou obcou Podhradík. Hrad bol zbúraný v r.1550.

Renesančný opevnený kaštieľ bol postavený v 50.rokoch 17.storočia, pravdepodobne aj s využitím zostatkov pôvodného objektu. Na začiatku 18. storočia bol prestavaný a nadobudol barokové prvky. V objekte však zatiaľ neprebehol žiadny archeologický výskum, ktorý by tieto informácie mohol presne potvrdiť, vychádzalo sa teda zo zachovanej architektúry.

Posledný súkromný majiteľ, gróf Kornych Brandys z Rakúska, odišiel v roku 1944. Po zoštátnení v kaštieli sídlila škola. Počas 2. svetovej vojny bol objekt zrejme poškodený. V roku 1953 bol opravovaný a o desať rokov neskôr na ňom vymenili poškodené strechy bášt. V roku 1966 bola zničená architektonicky hodnotná hlavná vstupná brána do areálu a vytvorený provizórny vstup do komplexu, ktorý zostal dodnes. Je smutné, že sa tak stalo len preto, že cez pôvodnú bránu neprešli väčšie nákladne autá.

V roku 1979 bol v kaštieli zavedený výťah a v roku 1985 opravená dlhodobo poškodená strecha. V súčasnosti je táto národná kultúrna pamiatka v súkromnom vlastníctve a v jej priestoroch sa nachádzajú sídla firiem a sklady. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly park - Pánska záhrada.

V r.2018 v areáli kaštieľa do tla vyhorel sklad fólií, plamene ohrozovali aj národnú kultúrnu pamiatku.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: krizom-krazom.eu/regiony/kastiele-v-okrese-presov, www.pamiatkynaslovensku.sk, presov.korzar.sme.sk/c/7981723/renesancny-kastiel-v-niznej-sebastovej-potrebuje-obnovu.html, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Nižná Šebastová


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu