kaštieľ Nižná Šebastová

Pôvodne renesančný kaštieľ, postavený na mieste hradu, sa nachádza na východnom okraji miestnej časti Prešova - v Nižnej Šebastovej, pri potoku Šebastovka.

kaštieľ / 278 m


SK | EN


hore

Nižná Šebastová, Prešovský kraj

N49° 01' 11.72",  E21° 16' 47.70"


Sebus, Sebes, Olsebus, Alsebus, Nižný Šebeš, Alsósebes

Prístup - kaštieľ Nižná Šebastová

Cez Prešov sa dostaneme do miestnej časti Nižná Šebastová, kde z hlavnej Vranovskej cesty odbočíme na Šebastovskú a z nej doľava na Slanskú ulicu. Onedlho po pravej strane nájdeme kaštieľ. Zaparkovať môžeme priamo pred ním, alebo popri ulici.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Kapušiansky hrad - 4.9 km, Šebeš - 5.9 km, Šarišský hrad - 8.4 km, Chmeľov - 13.1 km, Medzianky - 15.1 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je renesančná poschodová stavba s atikou. V priebehu času bol upravovaný, po výstavbe obytného objektu bolo pravdepodobne ešte v 17.storočí vybudované opevnenie s prízemnými nárožnými polygonálnymi baštami a múrmi. V 18.storočí boli upravené fasády hlavného objektu, ktorý bol rozšírený dostavbou v južnej časti, kde vzniklo kamenné exteriérové schodisko. Postupne bolo upravené aj opevnenie, západné dve bašty boli nadstavané a vznikli v nich okenné otvory, čo svedčí o tom, že objekt stratil svoju obrannú schopnosť.

Zbarokizovaný komplex bol do 20. storočia viacmenej len opravovaný a udržiavaný. Počas druhej svetovej vojny bol pravdepodobne poškodený. Zachoval sa klenbový systém v suteréne, prízemí a na poschodí, štuková výzdoba otvorov fasád, niekoľko renesančných portálov, kamenné schodiská so zábradliami a pod.

Fotogaléria

2019

 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Nižná Šebastová-Už neexistujúca severná brána
 • kaštieľ Nižná Šebastová-Už neexistujúca severná brána z opačnej strany
 • kaštieľ Nižná Šebastová-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Nižná Šebastová

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ bol pravdepodobne postavený na mieste staršieho šľachtického sídla - hradu, ktorý sa v obci spomína minimálne od roku 1533. Pôvodnú kamennú alebo možno len drevenú rezidenciu si tu dali postaviť šľachtici zo Šebeša. Išlo buď o bočnú vetvu tohto rodu alebo o šľachtu pôvodne sídliacu na kamennom hrade nad blízkou obcou Podhradík. Hrad bol zbúraný v r.1550.

Renesančný opevnený kaštieľ bol postavený v 50.rokoch 17.storočia, pravdepodobne aj s využitím zostatkov pôvodného objektu. Na začiatku 18. storočia bol prestavaný a nadobudol barokové prvky. V objekte však zatiaľ neprebehol žiadny archeologický výskum, ktorý by tieto informácie mohol presne potvrdiť, vychádzalo sa teda zo zachovanej architektúry.

Posledný súkromný majiteľ, gróf Kornych Brandys z Rakúska, odišiel v roku 1944. Po zoštátnení v kaštieli sídlila škola. Počas 2. svetovej vojny bol objekt zrejme poškodený. V roku 1953 bol opravovaný a o desať rokov neskôr na ňom vymenili poškodené strechy bášt. V roku 1966 bola zničená architektonicky hodnotná hlavná vstupná brána do areálu a vytvorený provizórny vstup do komplexu, ktorý zostal dodnes. Je smutné, že sa tak stalo len preto, že cez pôvodnú bránu neprešli väčšie nákladne autá.

V roku 1979 bol v kaštieli zavedený výťah a v roku 1985 opravená dlhodobo poškodená strecha. V súčasnosti je táto národná kultúrna pamiatka v súkromnom vlastníctve a v jej priestoroch sa nachádzajú sídla firiem a sklady. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly park - Pánska záhrada.

V r.2018 v areáli kaštieľa do tla vyhorel sklad fólií, plamene ohrozovali aj národnú kultúrnu pamiatku.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách.


Komentáre k objektu

 • nadsenec
 • 13.04.2021 10:40
 • kaštieľ Nižná Šebastová


Hmmm, ale ja vidim nieco ine. Nebadate progres? I.e. viditelne vycistenie bordelu a celeho objektu (bol uz aj den otvorenych dveri pre verejnost 09/2019), odstranenie plechacov zo strany Panskej zahrady (zasvietilo krasne chodisko do Panskej Zahrady), konzervacia objektu pred poveternostnymi vplyymi do zacatia rekonstrukce, pride nova strecha hlavnej budovy a bast etc. ALE kvalitnou brzdou, ako vzdy pri dobrom zamere, je slimacie tempo statnych uradnikov, bez ktorych peciatky, nikto neurobi ani krok. Cize oponoval by som na relevantnost vyroku: " ...je viac objektov na Slovensku s podobnym smutnym osudom", lebo v tomto a mnohych dalsich pripadoch spravny vyrok je: "... je viac objektov na Slovensku trpiacich na extremnu pomalost statnych uradnikov!" Zatial to vyzera ze "Dobry umysel bude po zasluhe (po)trestany..."


 • Tatiana Muskova
 • 07.09.2020 08:42
 • kaštieľ Nižná Šebastová


Skoda, ze statu je lahostajna tato krasna historicka budova,, neznalostou bola celkom znicena vstupna pieskovcova brana, jedinecna ,,kulturni barbari” dopustili spustosenie celeho renesancneho kastiela, miesto toho, aby ho zachranili, poskytli ho ako sklad mnohym firmam, po poziari ho uz zrejme celkom odpisali, asi uz pomoze iba zazrak, mozno by stalo za to pouvazovat nad tym, ako tejto budove vdychnut zivot, investovat prostriedky, vyuzit financne moznosti EU, myslim, ze kastiel po rekonstrukcii by bol prinosom pre nas region, prisluchajuca Panska zahrada by spolu s kastielom vytvorili jedinecne miesto vyuzitelne pre obyvatelov, miesto pre kulturne podujatia, i kulturne institucie. Skusme o tom pouvazovat, ved je o pat minut dvanast...

Hrady-zamky.sk: Suhlasime s vami, zial je viac objektov na Slovensku s podobnym smutnym osudomPoužité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: krizom-krazom.eu/regiony/kastiele-v-okrese-presov, www.pamiatkynaslovensku.sk, presov.korzar.sme.sk/c/7981723/renesancny-kastiel-v-niznej-sebastovej-potrebuje-obnovu.html, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Nižná Šebastová


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu