Kapušiansky hrad

Zrúcanina hradu, situovaná na skalnom výbežku andezitového chrbta Spišsko-šarišského medzihoria nad obcou Kapušany

zrúcanina hradu / 476 m


SK | EN


hore

Kapušany, Prešovský kraj

N49° 03' 17.74",  E21° 19' 13.24"


Tobul, Tubul, Tobol, Mogluch, Moglouch, Mogloch, castrum Kapi a. n. Maglach, Kapi, Maglódsky hrad, Maglovec

Prístup - Kapušiansky hrad

Trasa 1: Z Prešovskej cesty, ktorá prechádza obcou Kapušany, je potrebné zhruba v strede obce odbočiť na Hlavnú ulicu. Z nej potom doľava na ul. Gabriela Kapiho, ktorá sa potom nazýva Pri trati a prechádza ponad riečku Sekčov. Hneď potom odbočíme doľava, na parkovisko pod hradom. Odtiaľto nás čaká niekoľkominútové stúpanie po asfaltke až ku kaplnke, kde síce je priestor na parkovanie, no je tu zákaz vjazdu. Odtiaľ mierne náročným výstupum až k hradu.

Čas 40 min Profil +204m/-8m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Náročnejšia a strmšia alternatíva začína tiež od mosta ponad Sekčov pri spomínanom parkovisku, avšak pokračuje rovno po zelenej TZT po ulici Pod hradom strmo až k hradu.

Čas 45 min Profil +219m/-26m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Nižná Šebastová - 4.9 km, Šebeš - 6.5 km, Chmeľov - 9 km, Šarišský hrad - 10.5 km, Medzianky - 12.1 km, Hertník - 18 km

Interiér a exteriér

Jadro hradu tvorí štvorpriestorový palác s uzatvoreným nádvorím. Hlavnú bránu strážila vstupná veža, ktorej základy sú v teréne ešte viditeľné. Predhradie bolo chránené vysokým kamenným múrom. Z jeho vnútornej strany stáli hospodárske budovy. Vstup do predhradia zabezpečovala z vonkajšej strany hranolová bašta a na vnútornej strane strážnica.

Na niektorých kamenných múroch dodnes vidieť zvyšky omietok, zachované kamenné ostenia okien, strieľní či portálov. Zaujímavosťou je zachovaný prevét v hrúbke steny paláca. Na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce od roku 2012.Kapušiansky hrad - pôdorys

Pôdorys - Kapušiansky hrad


Legenda k pôdorysu:
1-hranolové veže, 2-palác, 3-neskorogotická prístavba, 4-prístupová rampa s pilierom pre padací most, 5-dolný hrad, 6-strážnica, 7-bašta chrániaca vstup, 8-obytné a hospodárske budovy

Fotogaléria

2019

 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Vstupná brána
 • Kapušiansky hrad-Vstupná brána
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pohľad na objekt
 • Kapušiansky hrad-Pivnica - mučiareň

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Kapušiansky hrad-1903
 • Kapušiansky hrad-história
 • Kapušiansky hrad-história
 • Kapušiansky hrad-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Kapušiansky hrad-2019 - Poslal: Rastislav Kolarčík
 • Kapušiansky hrad-2019 - Poslal: Rastislav Kolarčík

Pošlite nám vaše fotografie - Kapušiansky hrad

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

V historických listinách sa hrad prvýkrát spomína v roku 1249 pod názvom Tobul. Mal funkciu strážneho hradu, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Jeho prvým majiteľom bol rod Maglód. Po vymretí rodu hrad prešiel do vlastníctva kráľovskej komory a jeho veliteľom sa stal Henrich Tarczay, stúpenec Matúša Čáka. Na začiatku 14. storočia bol hrad obsadený Omodejovcami z rodu Aba. Od roku 1315 bol hrad v rukách Henricha z Brezovice, ktorý stál na čele vzbury proti panovníkovi. Kvôli konfliktu s panovníkom Karolom Róbertom v r.1312 hrad obľahlo kráľovské vojsko a ešte pred bitkou pri Rozhanovciach pevnosť dobylo. Poškodený hrad spustol, o čom svedčia aj zachované správy z r.1347 a 1372.

V r.1347 kráľ Ľudovít I. daroval panstvo Kapušany Petrovi Pohárosovi, ktorý mal výslovne zakázané odbojný hrad obnoviť.

Okolo roku 1410 však úradník Andrej Tetényi so súhlasom Žigmunda Luxemburského získal svoje nové majetky v okolí zničeného hradu a kráľ mu povolil aj stavbu, resp. obnovu pôvodného hradu. Tetényi začal používať prídomok Kapi a stal sa zakladateľom rodu Kapiovcov. Tak na mieste zničeného hradu vznikol nový opevnený objekt.

Kapiovci sa v čase dvojvládia v Uhorsku priklonili k Jánovi Zápoľskému, kvôli čomu ich hrad dobylo vojsko Ferdinanda I. Habsburského. Juraj Kapi neskôr svoju chybu uznal a panovník mu hrad v r.1545 vrátil.

V r.1685 hrad obsadili povstalecké vojská Imricha Thökölyho, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko. Neskôr v r.1709 hrad obsadil Imrich Telekessy, povstalecký veliteľ vojsk Františka II. Rákócziho. Ten ho po dobytí vypálil. V r.1711 sa Kapiovci na hrad vrátili a vdova po Gabrielovi Kapiovi Eva Gergelaky prikázala hrad ešte raz obnoviť. Uhorský snem však v roku 1715 rozhodol o zániku hradu podpálením, ktoré musela uskutočniť jeho majiteľka, aby sa hrad nestal centrom protihabsburgského povstania.

Od r.2012 začali na hrade rekonštrukčné práce.

Povesti a legendy

Jeden hrad, dve legendy

Za panovania kráľa Mateja si bratia Ján a Gregor Kapiovci užívali na hrade blahobyt a radovánky a nedbali na vyhrážky kráľa, ktorý od nich žiadal poslušnosť. Keď mu došla trpezlivosť, v hneve poslal na Kapušiansky hrad vojsko s rozkazom: „Nech kameň na kameni neostane.“ Bratia so strachom, pozorujúc veľké zástupy vojska valiaceho sa pod hrad, rozmýšľali, ako si kráľa udobriť, aby ich nezničil. Rozhodli sa obdariť ho svojím bohatstvom. Zároveň však chceli šetriť. A tak, keď na nádvorí zbadali ponevierať sa malého smiešneho koníka, napadlo im, že na ňom aj malé vrecko so zlatom a s drahokamami bude vyzerať dobre. Keď sa ich sluhovia dostali ku kráľovi Matejovi, darom ho nepotešili. Zachmúrene ich vyprevadil so slovami: Povedzte svojim pánom, že nepotrebujem od poddaných ani zlato, ani poklady, ale poslušnosť. A už sa mi practe aj s vašimi haraburdami.

Lenže pri odchode sluhovia začuli dvoranov, ako sa rozprávajú o kráľovom synovi, ktorý bol vážne chorý. V hlave im skrsla myšlienka a vrátili sa s tým, že nesú kráľovmu synovi dar. Legenda hovorí, že keď choré dieťa uvidelo malé zvieratko, z očí mu zmizol chorobný lesk a do tváre sa mu vrátila zdravá farba. Kráľ šťastný z uzdravenia syna vrelo stisol sluhom ruky a poďakoval sa im. Koníka si nechal a vojakov spod hradu odvolal. Bratom Kapiovcom len odkázal, nech si poklady nechajú, ale nech sa lepšie správajú.

Lakomí bratia

Dvaja nezvyčajne lakomí bratia z rodu Kapiovcov sa chceli zavďačiť kráľovi. Na dary pre neho si každý z nich nechal ušiť mech. Keď ale jeden z bratov zbadal, že mech toho druhého je menší, odstrihol i zo svojho – predsa nebude dávať viac. Takto napokon obom ostali iba mešteky. Len čo prešibaný kráľ skúpe dary dostal, poctil vraj Kapiovcov návštevou, nechajúc sa hostiť tak dlho, až lakomcom nezostalo v truhliciach jedinej zlatky.

Užitočné informácie

Hrad je voľne prístupný. Symbolické vstupné do veže.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KOLLÁR D., NEŠPOR J. Hrady najkrajšie zrúcaniny. Bratislava : DAJAMA 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín. Zrúcaniny Východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, KOLLÁR D., LACIKA J. Od hradu k hradu 2.diel. Bratislava : DAJAMA 2018, WEB: www.severovychod.sk, www.milujemevychod.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Kapušiansky hrad


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu