hrad Šebeš

Zrúcaniny zemepanského hrádku na andezitovom kopci na okraji severozápadnej časti Slanských vrchov nad obcou Podhradík pri Prešove

zrúcanina hradu / 529 m


SK | EN


hore

Podhradík, Prešovský kraj

N49° 00' 05.29",  E21° 21' 21.88"


Sebes, Sebeswar

Prístup - hrad Šebeš

Trasa 1: Z Prešova sa cez Vyšnú Šebastovú dostaneme do obce Podhradík, ktorou prejdeme popri Obecnom úrade a kostole, neskôr odbočíme na cestu vľavo a pokračujeme k menšej križovatke. Tu popri informačnej tabuli odbočíme vľavo, prejdeme cez mostík ponad potok Šebastovka a zaparkujeme na menšom parkovisku. Tu začína náučný chodník Hrad Šebeš.

Z parkoviska pôjdeme chvíľu rovno, potom odbočíme na lesnú cestu vpravo, ktorá nás dovedie k hradu Šebeš.

Čas 10 min Profil +40m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Zo spomínaného parkoviska rovnakou cestou, avšak potom neodbočíme vpravo, ale pokračujeme stále rovno. Ešte predtým ako by sme vyšli na lúku, je potrebné odbočiť vpravo a finálnym stúpaním popri pamätníku a jaskyni prídeme k hradu z opačnej strany.

Čas 15 min Profil +61m/-21m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Nižná Šebastová - 5.9 km, Kapušiansky hrad - 6.5 km, Chmeľov - 9.9 km, Medzianky - 10.3 km, Šarišský hrad - 14.3 km

Interiér a exteriér

Hradný múr sa pôvodne tiahol po celom obvode úzkej a skalnatej plošiny. Na západnej časti hradu sa nachádzala kruhovitá veža. V opačnej polovici nádvoria sa nachádzala obytná budova obdĺžnikového pôdorysu.

Hrad dlhé roky pustol a zarastal. Až v roku 2012 sa začali intenzívne práce na jeho obnove. Archeologickému prieskumu predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín. Z pôvodného hradu sa zachovali iba nevysoké zvyšky kamenných múrov.hrad Šebeš - pôdorys

Pôdorys - hrad Šebeš


Legenda k pôdorysu:
1 - hradný múr, 2 - kruhovitá veža, 3 - obytný objekt, 4 - vstupná časť hradu, 5 - priekopa

Fotogaléria

2019

 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt
 • hrad Šebeš-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Fotografie návštevníkov

 • hrad Šebeš-2018 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Šebeš

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvodne na mieste, kde dnes hrad stojí, existovalo obydlie zvané Havranov príbytok (Hulloudzalasa), ktoré bolo už od roku 1285 zrejme opustené. Názov vychádzal z čierneho habitu príslušníkov rytierskeho rádu, ktorý tam pravdepodobne spravoval drevený strážny hrádok.

Okolo r.1307 získal od uhorského palatína Omodeja Abu okolie spomínaného územia rytier Synak, ktorý do r.1315 na kopci Mačací kameň (Machkakw, dnes Zámek), postavil nový kamenný hrad. Tento hrad sa spomína v donačnej listine kráľa Karola Róberta z roku 1315. Hrad patril až do roku 1491 Synakovým potomkom. Avšak medzitým niekoľkokrát kvôli vnútorným nepokojom o panstvo prišli. Niektorí šľachtici zo Šebeša sa vzopreli kráľovi Žigmundovi a ten im majetky zhabal. Neskôr, v r.1401, im vďaka istému Šimonovi, ktorý sa zúčastnil hrdinského boja s Osmanmi pri Nikopoli, boli majetky vrátené.

Po smrti kráľa Mateja tentoraz páni zo Šebeša podporili panovníka Jána Albrechta, ktorého vojaci obsadili Prešov. Nový uhorský kráľ Vladislav II. Jagelovský však vzápätí v r.1491 daroval na krátku dobu hrad mestu Košice. Už onedlho sa však hrad vrátil do rúk pôvodným majiteľom. Majitelia hradu ale nemali dobré vzťahy so susedným mestom Prešov, kedže sa nevedeli dohodnúť na hraniciach chotára. Spor sa v roku 1475 dostal až pred súd, ale ani ten ho nevyriešil.

Majiteľ hradu František Sebesi chcel spor vyriešiť dohodou, ale prešovskí drábi využili dvojvládie po moháčskej bitke a napriek snahe o dohodu v r.1528 hrad dobyli v mene mesta Prešov. Hrad vtedy ešte nezanikol, no po opätovnom dobytí okolo r.1537 dal richtár hradného pána Sebesiho a kastelána Gerakiho obesiť na hradnú bránu. Niektoré zdroje uvádzajú. že hrad zanikol práve vtedy, no najneskôr pri potýčkach v r.1550, keď ho obyvatelia Prešova vypálili. Isté je, že už na začiatku 17.storočia sa hrad spomína ako ruina.

V roku 2012 sa začali práce na obnove hradu. Archeologickému prieskumu predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín. Zachovali sa len zvyšky kamenných múrov.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Prešovský richtár Fontanus a jeho radní páni prichádzali na kočoch hore dolinou Šebestovky na hrad Šebeš. Hradný pán František ich pozval, aby sa v mieri dohodli na hraniciach chotára. Pre tento spor sa odohralo veľa hádok medzi Prešovom a Šebešom. Vítali ich s otvorenými bránami aj plnými hodovými stolmi. Hostia práve vchádzali do brány, keď sa z lesa ozval krik. Na nádvorie hradu vtrhli davy ozbrojených Prešovčanov. Všetko, čo bolo prichystané na pohostenie k urovnaniu rozporov, Prešovčania pojedli, popili, sklady aj pivnice vyprázdnili a nakoniec poviazaného hostiteľa Františka spolu s kastelánom obesili na hradnej bráne. V čase, keď cisár richtárovi vyčítal tento čin, Šebeš už bol vypálený a jeho páni mŕtvi. Či bol prešovský richtár dohodnutý so svojím ľudom, že takto prekabátia a potrestajú Šebeš za spory o hranice, alebo či samotným Prešovčanom došla trpezlivosť a vzali spravedlnosť do svojich rúk, už nie je dôležité. Ostal po nich len kameň na kameni. A keby ste z lesa počuli krik, nezľaknite sa. To je len ozvena rozhnevaných Prešovčanov.

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín. Zrúcaniny východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003, WEB: www.milujemevychod.sk, www.kosiceonline.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Šebeš


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu