hrad Šomoška

Konzervovaná zrúcanina hradu sa nachádza na kužeľovitom čadičovom vrchu v Cerovej vrchovine v tesnej blízkosti hranice s Maďarskom.

zrúcanina hradu / 477 m


SK | EN


hore

Šiatorská Bukovinka, Banskobystrický kraj

N48° 10' 17.10",  E19° 51' 25.46"


castrum Somoskw, Somoskew - Drieňový Kameň, Somoskó, Drienov

Prístup - hrad Šomoška

Trasa 1: Najjednoduchšie sa k hradu dostaneme z maďarskej strany. Zo slovenskej obce Šiatorská Bukovinka sa dostaneme až k hraniciam s Maďarskom, kde prejdeme do maďarskej obce Somoskőújfalu, odtiaľ kúsok do vedľajšej obce Somoskő, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti hradu. Potrebujeme sa dostať na ulicu zvanú Vároldali út. Tu je priamo pod hradom parkovisko a odtiaľ peši kratučkým výstupom na hrad.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Dlhším, ale krajším prístupom na hrad je cesta z obce Šiatorská Bukovinka. Z hlavnej cesty v obci odbočíme na trojuholníkovej križovatke na cestu, ktorou pôjdeme stále rovno, minieme križovatku a prídeme na rázcestie. Tu odbočíme na úzku asfaltovú cestu vpravo a asi po 2km prídeme na rozsiahle platené parkovisko. Je tu vstup do prírodnej rezervácie Šomoška. Vedľa oválnej kamennej budovy s názvom Šimonova veža stojí informačný panel s mapou, od ktorého pokračujeme po zelenej trase náučného chodníka, ktorou sa dostaneme až k hradu Šomoška.

Pod hradom sa nachádzajú kamenné moria z rozpadávajúceho sa čadiča a 9m vysoký známy Kamenný vodopád zo zaujímavých šesťhranných čadičových stĺpcov. Na maďarskej strane, priamo oproti hradu Šomoška sa týči hrad Salgó, viditeľný aj z hradu Šomoška.

Čas 40 min Profil +94m/-7m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hajnáčka - 8.9 km, Fiľakovo - 11.4 km, Hodejov - 16.9 km

Interiér a exteriér

Hradné jadro uzavreté hradbami na približne trojuholníkovom pôdoryse zaberajú na severe zvyšky gotického paláca so štvorcovou cisternou na prízemí. Medzi palácom a pozostatkami JV budovy je vstup na nádvorie s dvomi ďalšími kruhovými cisternami. Pri renesančnej prestavbe hradu pristavali k vrcholom trojuholníka valcovú delovú vežu, podkovovitú baštu a tretí vrchol spevnili kruhovou vstupnou baštou, ktorá zakryla pôvodnú hradnú bránu. Medzi vežou a baštami sa ťahajú obranné kazematové chodby. Obytné priestory hradu rozširuje prístavba k vonkajšej strane východnej hradby a vybudovanie predsunutého bastiónu s polygonálne ukončenou delovou plošinou posilnilo obranu.

Zachovali sa zvyšky otvorov okien a portálov, delové strieľne a nárožné rámovanie kamenných múrov.hrad Šomoška - pôdorys

Pôdorys - hrad Šomoška


Legenda k pôdorysu:
1-nádvorie s priľahlým palácom, 2-valcová veža, 3-bašta, 4-vstupná veža, 5-delostrelecké kazematy, 6-bastión s delovou plošinou

Fotogaléria

2010

 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Pohľad na valcovú vežu
 • hrad Šomoška-Valcová veža
 • hrad Šomoška-Detail veže
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad s vežou
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Pohľad na hrad
 • hrad Šomoška-Kamenný vodopád

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Šomoška-1826
 • hrad Šomoška-1917
 • hrad Šomoška-Zdroj: Facebook
 • hrad Šomoška-Zdroj: Facebook

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Šomoška-2015 Poslal: Stano
 • hrad Šomoška-2015 Poslal: Stano
 • hrad Šomoška-2019 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • hrad Šomoška-2019 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • hrad Šomoška-2020 - Poslal: Stefan Maksi

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Šomoška

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hrad pravdepodobne pred rokom 1291 postavil Peter z Illéšovskej vetvy Kačičovcov (Kacsicsovcov). V r.1310 Petrovi synovia vydali hrad Matúšovi Čákovi, ktorý o hrad prišiel po bitke pri Rozhanovciach v r.1312 a o niečo neskôr, v r.1323 Karol Róbert odmenil vernosť Tomáša Kačiča z vetvy Szécsényiovcov a hrad mu daroval. V r.1455 posledný majiteľ z tohto rodu, Ladislav, dal panstvo s hradom do zálohu Albertovi Lossonczymu a krajinskému hodnostárovi Michalovi Országhovi. V polovici 16.storočia rod Lossonczyovcov reprezentoval už len Štefan, hlavný kapitán dolnouhorských vojsk. Osudným pre hrad bola smrť Štefana Lossonczyho v bitke pri Temesvári v r.1552, keď Turci obsadili Šomošku i ostatné okolité hrady. Hoci bol hrad dôkladne opevnený, Štefanov zať Krištof Ungnad ho v r.1576 nedokázal ubrániť pred novým náporom tureckých vojsk. Už v r.1593 však hrad dobyli späť cisárski vojvodcovia Mikuláš Pálfi a Krištof z Tiefenbachu. Hrad vtedy pripadol Žigmundovi Forgáchovi.

Počas protihabsburských povstaní v r.1605 obsadili hrad povstalci Štefana Bocskaya, v r.1619 povstalci Gabriela Bethlena a v r.1703 aj kuruci Františka II. Rákócziho. O rok neskôr sa k povstalcom pridal Šimon, vnuk Žigmunda Forgácha, za čo mu cisár Jozef I. v r.1709 zhabal všetky rodové majetky. V súvislosti s potláčaním Rákócziho povstania cisárske vojsko hrad dobylo, a aby zabránilo opätovnému nežiaducemu využitiu, vyhodilo ho do vzduchu. Hrad postupne chátral, a požiar v r.1826, údajne spôsobený bleskom, narobil ďalšie škody a v tomto čase boli zbúrané aj zvyšné zachované priestory hradu. Odvtedy je hrad v ruinách.

Koncom 20.storočia sa realizovalo pamiatkové zabezpečenie zrúcaniny, pri ktorom bola zastrešená aj jedna z bášt.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Pod hradom, v starom lome, je odkryv stĺpovej odlučnosti čadičov, známy ako Kamenný vodopád. Vejár šesťbokých hranolov zaujme nielen dnešného návštevníka, ale, ako dokazujú múry hradu, potešil aj jeho budovateľov, ktorí tu našli prihotovený stavebný materiál.

Hrad za lásku

Šomošský kapitán mal starostí vyše hlavy. Rodičia jeho milej im bránili vziať sa, hotovali jej svadbu s iným a jeho držala na hrade povinnosť - množstvo Turkov, ktorí obliehali hrad. Až mu napadla spásonosná myšlienka. V noci unesie milú, tajne sa ožení a do rána bude naspäť na hradbách. Tak aj urobil. Keď však vojaci hradnej posádky zbadali, že veliteľ ušiel z hradu, zobrali aj oni nohy na plecia. Kapitán si však milú nenašiel, pretože sa o nej dozvedeli Turci a uniesli mu ju. Stratil tak svoju lásku aj hrad, ktorý nepriateľ bez odporu obsadil.

Bábky na hrade

Šomošský hradný pán bol veľký chvastúň. Nerobil si nič z Turkov, ktorí už poobsádzali susedné hrady, ale naopak, vystatoval sa, ako im prejde cez rozum. Keď ho raz kráľ požiadal o pomoc, poslal mu k Zvolenu takmer celú hradnú posádku a namiesto svojich vojakov dal na hradby nastavať slamené figuríny. Veď Turek je pohan a pohan je hlúpy, s obľubou si vravieval. Obranu hradu dokonca zveril len jednému svojmu vojakovi a sám odišiel pod hrad, aby útočníkov napadol so zvyšnými vojakmi. Samozrejme, že podľahol tureckej presile a veliteľa slameného vojska si rozchichúňaní Turci nechali na hrade ako dvorného blázna.

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

 • Mária zo Žiliny
 • 10.05.2021 20:29
 • hrad Šomoška


Prekrásna cesta lesom k hradu zo slovenskej strany. Hrad, jazierka, kamenný vodopád aj kamenné more sú očarujúce. Odporúčam každému zvoliť si práve tento dlhší výstup k hradu. Budete nadšení. Získava od nás 5 hviezdiciek z 5tich.


 • Vladimír Kubáč (CZE)
 • 26.04.2019 22:05
 • hrad Šomoška


Hrad navštíven v dubnu 2019.Hrad volně přístupný.Ideální spojit jeho navštěvu s nedalekým hradem Sálgo(HUN).Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KOLLÁR D.,NEŠPOR J. Hrady najkrajšie zrúcaniny. Bratislava : Dajama 2007, WEB: http://en.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Šomoška


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu