Fiľakovský hrad

Hrad sa nachádza na nevysokom, ale strmom vulkanickom brale Cerovej vrchoviny, priamo v meste Fiľakovo

zrúcanina hradu / 203 m


SK | EN


hore

Fiľakovo, Banskobystrický kraj

N48° 16' 17.76",  E19° 49' 31.25"


Filek, Vilk, Villagkk, Vieleck, Filekinum, Filekwar, Filekow, Filakowo, Fileek, castrum Phylek, Fylek, Fileck, burg Villeck, Fileck, Filleck, Fülek

Prístup - Fiľakovský hrad

Zrúcanina Fiľakovského hradu je situovaná na nízkom sopečnom brale priamo v meste Fiľakovo. Auto môžeme odparkovať v centre mesta, napríklad na pomerne veľkom parkovisku, kde sa stretáva Hlavná ulica s Trhovou. Odtiaľ sa protiľahlou Podhradskou ulicou za pár minút dostaneme peši k hradu. Menšie parkovisko je aj blízko pri hrade, v uličke medzi Baštovou a Podhradskou.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hajnáčka - 11.3 km, Šomoška - 11.4 km, Hodejov - 12 km, Ožďany - 13.1 km, Vidiná - 16.1 km, Sobôtka - 18.3 km

Interiér a exteriér

Pri stavaní hradu bol využitý skalnatý vrch sopečného pôvodu, ktorý má na severnej strane zvislé steny také vysoké, že ich stačilo len pritesať do tvaru hradby, miestami doplniť a neskôr v nich vylámať delové otvory. Pôvodný palác stál pri južnej hradbe a bol mnohokrát prestavovaný. V 12. storočí ho tvorila štvorboká veža, obvodový múr a val s palisádami. Neskôr sa k nim pristavali obytné budovy tvoriace horný hrad. Počas prestavby Bebekovcov bola stará beža upravená hrubou obmurovkou a stredný hrad bol obohnaný kamennou hradbou. Južný múr paláca horného hradu bol v neskorej gotike ešte zosilnený a v jeho západnej časti bola vyhĺbená kruhová cisterna, nakoľko na hrade boli vždy problémy s vodou. Nedostatok vody riešili stavbou ďalších cisterien - viditeľné sú ešte ďalšie tri.

Zaujímavý je uzavretý koridor pred južnou hradbou. ktorým prechádzala cesta k bráne predhradia. Je zachovaný v celistvosti a ukončený oblými baštami, pravdepodobne ešte z neskorogotickej stavebnej etapy. Vyobrazenie Fiľakova z r.1593 však tento koridor vôbec nezachytáva, preto o jeho datovaní existujú pochybnosti.Fiľakovský hrad - pôdorys

Pôdorys - Fiľakovský hrad


Legenda k pôdorysu:
1-veža, 2-nádvorie horného hradu, 3-palácový blok, 4-delová bašta, 5-dolný hrad, 6-studňa a cisterna, 7-Bebekova veža, 8-päťboká bašta, 9-obranný múr, 10-vstupný koridor, 11-kruhové bašty, 12-predsunutá vstupná veža

Fotogaléria

2010

 • Fiľakovský hrad-Pohľad na hrad
 • Fiľakovský hrad-Vstupná brána
 • Fiľakovský hrad-Vstup do hradu
 • Fiľakovský hrad-Bebekova veža
 • Fiľakovský hrad-Vstupný koridor
 • Fiľakovský hrad-Päťboká bašta
 • Fiľakovský hrad-Delová bašta
 • Fiľakovský hrad-Jedna z cisterien
 • Fiľakovský hrad-Pohľad na hrad
 • Fiľakovský hrad-Pohľad na hrad
 • Fiľakovský hrad-Pohľad na hrad
 • Fiľakovský hrad-Pohľad na hrad
 • Fiľakovský hrad-Pohľad na hrad

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Fiľakovský hrad-1910
 • Fiľakovský hrad-1916
 • Fiľakovský hrad-1955
 • Fiľakovský hrad-kresba
 • Fiľakovský hrad-1955
 • Fiľakovský hrad-1935

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Fiľakovský hrad-Fiľakovo 2013 - Poslal: Eva Sýkorová
 • Fiľakovský hrad-Fiľakovo 2013 - Poslal: Eva Sýkorová
 • Fiľakovský hrad-Fiľakovo 2013 - Poslal: Eva Sýkorová
 • Fiľakovský hrad-2019 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • Fiľakovský hrad-2019 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)

Pošlite nám vaše fotografie - Fiľakovský hrad

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hrad patrí k najstarším kamenným opevneniam na Slovensku a je bezpečne doložený v súvislosti s odbojným počínaním rytiera Folkuša už v roku 1246. Pravdepodobne však patril k tým miestam, ktoré vďaka murovanému vyhotoveniu odolali ničivému mongolskému vpádu v roku 1241. Pravdepodobne ho založil rod Kačičovcov, a napriek tomu, že patril k dôležitým hradom, do kráľovských rúk sa dostal až potom, čo sa ho podarilo vydobyť od Matúša Čáka (r.1321). Žigmund Luxemburský dal hrad na konci 14.storočia do zálohu mocnému rodu pánov z Jelšavy, konkrétne palatínovi Leustachovi, ale v roku 1435 prevzal hrad prvý raz ako záloh od kráľovnej Barbory vtedy prekvitajúci rod Bebekovcov. O tri roky neskôr však, už od Albrechta Habsburského, dostal hrad Ján Perényi. Štefan Perényi sa v roku 1471 v záujme poľského Kazimíra zúčastnil odboja proti kráľovi, kvôli čomu bol hrad dvakrát obliehaný a v roku 1483 Ondrejom Lábatlanom aj dobytý.

Od roku 1490 je správou hradu poverený kapitán Blažej Rakšai, ktorého dcéru si zobral za ženu František Bebek a hrad dostáva ako veno. Kvôli hroziacemu tureckému nebezpečiu František hrad prestaval a opevnil. Jeho meno dodnes nesie päťboká veža vstavaná do juhovýchodného nárožia stredného hradu. Hrad vybavil i rovnako tvarovanou bránovou vežou. Ani to však nepomohlo, lebo Turci 4. septembra 1554 využili nepozornosť posádky a hrad takmer bez boja obsadili. Trvalo takmer štyridsať rokov, kým hrad v roku 1593 získal naspäť Mikuláš Pálffy. Ani to však nebol koniec tureckej moci, ktorá roku 1596 dobyla skvelo opevnený Jáger (Eger). Navyše v roku 1605 sa vzbúrenému Štefanovi Bocskayovi podarilo hrad obsadiť. Časté vojenské nepokoje medzi mocenskými skupinami habsburskej ríše a cisárom si vynútili aj rýchle a opakované úpravy – v rokoch 1608, 1609, 1613 a znova v roku 1619 (po požiari 1615). V roku 1621 vďaka tomu hrad dokázal odolať útoku povstalcov Gabriela Bethlena a Juraj Rákóczi naň v roku 1644 ani nezaútočil. Počas povstania Juraja I. Rákócziho veliteľ fiľakovskej pevnosti František Wesselényi prešiel na cisárovu stranu. Ján Kemény so svojim vojskom chránil tylo povstaleckých jednotiek obliehajúcich Fiľakovo roku 1644. Začiatkom augusta 1645 s asi tritisícovým vojskom generál Farkaš Puchaim vtiahol do Fiľakova. V roku 1648 zomrel Juraj I. Rákóczi a v tom istom roku skončila aj tridsaťročná vojna.

V polovici 17.storočia bola k dolnému hradu pristavaná trojica bastiónov. V rokoch 1650-1664 je kapitánom hradu Adam Wesselényi, a od roku 1657 sa dedičným kapitánom stáva Štefan Koháry I. a od roku 1667 Štefan Koháry II., ktorý dáva v roku 1672 opraviť hradné múry akoby predpokladal vznik Thökölyho povstania. Thököly na hrad v roku 1678 síce zaútočí, ale nedobije ho. Osudná bola pre hrad až posledná turecká ofenzíva po roku 1680. Velké vojsko kurucov spojených s Turkami hrad obkľúčilo a napriek hrdinskej obrane ho po mesačnom obliehaní v septembri roku 1682 dobylo a zbúralo. Hrad vyhorel a spolu s hradom zhorel aj župný archív a mesto bolo zničené. Odvtedy bol hrad v ruinách. K obnove nedošlo, ale neskorší majitelia panstva pristupovali k zrúcanine s istou pietou a s rešpektom. Od r.1972 došlo ku konzervácii hradných ruín a po rekonštrukcii Bebekovej veže je v nej dodnes historická expozícia.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Turci obsadili pevnosť za tmy malým nechráneným okienkom v hornom hrade, ktorým ich zajatý druh pri upratovaní vyhadzoval odpadky. Kade šli smeti von, tade sa oni natlačili dnu, zatiaľ čo nič netušiaci drabanti bedlili pri zahasprovanej bráne.

Fülek

Podľa jednej z povestí mal za vznikom hradu stáť pastiersky pes menom Ucháň, po maďarsky Fülek. Ten mal nájsť pri pobehovaní za ovcami poklad, ktorý potom jeho majiteľ pastier minul na postavenie hradu. Z vďaky k psovi pomenoval hrad po ňom - Fülek. V preklade Fiľakovo.

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, WEB: http://en.wikipedia.org, http://cirbusprofile.webnode.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Fiľakovský hrad


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu