hrad Hodejov

Zvyšky múrov zaniknutého hradu na strmom skalnatom kopci vulkanického pôvodu nad cintorínom v obci Hodejov, medzi Fiľakovom a Rimavskou Sobotou

zrúcanina hradu / 263 m


SK | EN


hore

Hodejov, Banskobystrický kraj

N48° 17' 53.55",  E19° 58' 59.08"


Genech, Gede, Gedealya, Vár-Gede, Hogyejow, Wár-Gede, Hodějow, Hodjejow, Várgede, Hodejovo

Prístup - hrad Hodejov

V obci Hodejov na trojuholníkovej križovatke pri kostole odbočíme na úzku cestu a popri druhom kostole pokračujeme až k miestnemu cintorínu, pred ktorým je menšie parkovisko. Peši prejdeme cintorínom až na jeho koniec k malej kaplnke. Odtiaľ sa miernym stúpaním za malú chvíľu dostaneme k zvyškom múrov hradu Hodejov.

Čas 10 min Profil +36m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hajnáčka - 9.1 km, Sobôtka - 10.7 km, Ožďany - 11.1 km, Fiľakovo - 12 km, Maginhrad - 16.6 km, Šomoška - 16.9 km

Interiér a exteriér

Lomom a rozoberaním zlikvidované zvyšky múrov poskytujú len minimum informácií o hrade. Zo zachovaných hradieb jadra sa predpokladá polygonálny pôdorys s osami približne 30 a 45 m. Obvodový múr bol zalamovaný a jeho hrúbka bola až 3 metre. Hrad bol pravdepodobne bez veže.

Predhradie malo tvar predĺženého oválu s osami zhruba 95 a 57 m a bolo pristavané k jadru, pod ktorým sa na južnej strane zrejme nachádzala brána. Cesta k hradu obchádzala objekt a pravdepodobne bola na severovýchode strážená baštou, ktorej polkruhovitý náznak je už len málo viditeľný.

Fotogaléria

2021

 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt
 • hrad Hodejov-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Hodejov-(gallery.hungaricana.hu)
 • hrad Hodejov-(PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Hodejov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O staviteľoch hradu sa nezachovali informácie, no je možné, že hrad bol postavený rodom Ratoldovcov (Ratót). Listina Karola Róberta z roku 1308 však pripisuje založenie hradu na príkaz kráľa.

Prvá písomná zmienka o hrade Hodejov je z roku 1281, kde sa spomína bitka Ladislava Kumánskeho a palatína Fintu, syna Dávida z rodu Abovcov. Vtedy kráľovské vojsko pod hradom Hodejov zvíťazilo a hrad obsadili.

Majiteľom hradu bol na začiatku 15. storočia Juraj Jolsvai (z Jelšavy), no rok po smrti Žigmunda Luxemburského, v roku 1438, hrad obsadil knieža Fridrich z Ostrogu, ktorý bojoval za poľského kráľa Vladislava. V roku 1439 ho z hradu vyhnali aj za pomoci Juraja zo Širkoviec, a v roku 1441 bol už hrad v rukách Michala Országha, ktorého vzápätí vystriedali Lórántfyovci.

V roku 1443 hrad ohrozoval Ján Jiskra z Brandýsa, hrad sa nakrátko ich útokom ubránil, no v polovici 15. storočia hrad predsa len nakrátko obsadili. V roku 1502 hrad získal od Vladislava II. Jagelovského Ladislav Kubínyi.

V roku 1560 hrad napriek tomu, že nedisponoval modernizovaným opevnením, najskôr odolal osmanským útokom. Uhorský snem až v roku 1567 prikázal Hodejov opevniť, avšak to už nezabránilo Turkom v jeho obsadení ľsťou v roku 1571. Hrad zničili a už nikdy nebol obnovený. Materiál bol rozobratý a lokalita značne poškodená lomom.

Pri hrade Hodejov môžeme na základe vizuálnych pozorovaní konštatovať, že to bola oveľa väčšia pevnosť ako sa pôvodne predpokladalo s dômyselným obranným systémom a s využitím vodného zdroja (umelo vytvoreného jazera).

V roku 1962 sa uskutočnil archeologický výskum (G. Balaša), zameraný na praveké osídlenie lokality - nález bronzového pokladu (371 kusov) z obdobia halštatu.

Povesti a legendy

Povráva sa

Pán Hodejovský odišiel s družinou do vojny a na hrad zavítala panna Ľudmila, neter jeho bezdetnej manželky. Robila tete spoĺočnosť. O pár dní dôverčivá hradná pani prichýlila v hrade na noc akési mníšky. Na voze si odvážall vraj zvyšky majetku zo spustošeného kláštora. Kdežeby rehoľhičky! Boli to preoblečené pobehlice z čeliadky lúpežného rytiera Kompolta, ktorý sa zahľadel do mladej šľachtičnej. Pobrali z hradu čo sa dalo a podľa prikazu odvliekli Ľudmilku k svojmu pánovi. Proti vôli pri ňom žila istý čas, až prišla zvesť o smrti sváka. Vtedy zajatkyňa nahovorila svojmu únoscovi, že podľa testamentu Hodejov zdedí ona a keď sa zosobášia, bude patriť i manželovi. Hneď sa sťahovali do hradu aj s vecami, ktoré odtiaľ odniesli falošné mníšky, a začala sa strojiť svadba. Aby bolo veselie ako sa patri, miaducha pozvaia hostí. Prišli načas, pred sobášom v plnej kráse. No na veľké prekvapenie ostatných, hrad sa zaplnil kráľovským vojskom, ktoré urobilo v kraji poriadok a nádejného ženícha s jeho spoiočníkmi posadili do temnice.

Užitočné informácie

Zvyšky múrov sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J. Za tajomstvami zrúcanín II. Zrúcaniny Stredného Slovenska. Bratislava : Gu100 2006, WEB: hrady-castles2.estranky.sk, hodejov.estranky.cz, pamiatkynaslovensku.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Hodejov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu