kaštieľ Vranovo v Palúdzke

Renesančný kaštieľ, pôvodne malá nížinná pevnosť obklopená vodnou priekopou. Nachádza sa v západnej časti Liptovského Mikuláša, v mestskej časti Palúdzka, neďaleko Liptovskej Mary.

kaštieľ / 573 m


SK | EN


hore

Palúdzka - Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj

N49° 05' 03.12",  E19° 35' 35.32"


Paludza, Kispalugya

Prístup - kaštieľ Vranovo v Palúdzke

Kaštieľ Vranovo sa nachádza v Liptovskom Mikuláši, v jeho mestskej časti Palúdzka. Leží v západnej časti mesta, kde z Palúčanskej ulice odbočíme na Vranovskú ulicu. Po pár metroch prídeme ku kaštieľu, za ktorým sa nachádza priestranné parkovisko.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Liptovský Hrádok - 11.1 km, Liptovský hrad - 13.8 km, Liptovská Štiavnica - 17.8 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je poschodová budova postavená približne na pôdoryse písmena U. Prízemná časť stavby je dekorovaná kvádrovaním, poschodie má okná s profilovanými šambránami a nadokennými rímsami. K stavbe patrí štvorcová nárožná veža s nárožnou bosážou, krytá stanovou strechou. Vstup je riešený ako oblúkový podjazd s portálom, nad ktorým je umiestnený erb.

Kaštieľ Vranovo prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, keď bol adaptovaný pre potreby múzea. Kaštieľ potom prešiel do súkromných rúk.

Fotogaléria

2020

 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Vstupná brána s erbom
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Socha Jánošíka pred kaštieľom

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Zdroj: www.mikulas.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Vranovo v Palúdzke

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

História kaštieľa siaha až do roku 1500, keď tu stála menšia nížinná pevnosť, ktorú obklopovala vodná priekopa. Patril rodine Palugyay (Paluďai, Palúckovci). František Palugyay s manželkou Zuzanou Dávidovou okolo roku 1636 tvrdzu prestavali v renesančnom štýle a kaštieľ sa stal pohodlnou šľachtickou rezidenciou. V kaštieli sa vystriedalo niekoľko šľachtických rodov, istý čas ho vlastnilo i mesto Liptovský Mikuláš. Kaštieľ od pôvodných majiteľov odkúpil v 17. storočí podžupan Ladislav Okoličányi.

V roku 1713 bol na tomto mieste väznený Juraj Jánošík. V 18. storočí bol kaštieľ barokovo upravený a po požiari v 19.storočí ho obnovili v neoklasicistickom štýle. Poslednými majiteľmi bola rodina Lackovských (Lackovcov).

Od júla až do septembra 1969 tu pôsobil profesor Piffl spolu s reštaurátorom Mikulášom Štalmachom a v kaštieli Vranovo urobil archeologický, stavebno-historický a umelecko-historický prieskum.

V 70. rokoch 20. storočia prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou, keď bol adaptovaný pre potreby múzea. V roku 1985 bola v parku pred kaštielom inštalovaná socha Juraja Jánošíka od akademického sochára Ladislava Polláka. Expozícia bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Pre reštitučné nároky posledných majiteľov budovy však musela byť reinštalovaná v priestoroch múzea na Námestí osloboditeľov. Kaštieľ Vranovo je dnes súkromným majetkom a pre verejnosť je uzatvorený.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, prístupný je len exteriér.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: www.mikulas.sk, www.pamiatky.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Vranovo v Palúdzke


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu