kaštieľ Vranovo v Palúdzke

Renesančný kaštieľ, pôvodne malá nížinná pevnosť obklopená vodnou priekopou. Nachádza sa v západnej časti Liptovského Mikuláša, v mestskej časti Palúdzka, neďaleko Liptovskej Mary.

Počasie Palúdzka

hore

Palúdzka - Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj, 573 m n.m.

N49° 05' 03.12",  E19° 35' 35.32"


Paludza, Kispalugya

Prístup a okolie

Kaštieľ Vranovo sa nachádza v Liptovskom Mikuláši, v jeho mestskej časti Palúdzka. Leží v západnej časti mesta, kde z Palúčanskej ulice odbočíme na Vranovskú ulicu. Po pár metroch prídeme ku kaštieľu, za ktorým sa nachádza priestranné parkovisko.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Liptovský Hrádok - 11.1 km, Liptovský hrad - 13.8 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Kaštieľ je poschodová budova postavená približne na pôdoryse písmena U. Prízemná časť stavby je dekorovaná kvádrovaním, poschodie má okná s profilovanými šambránami a nadokennými rímsami. K stavbe patrí štvorcová nárožná veža s nárožnou bosážou, krytá stanovou strechou. Vstup je riešený ako oblúkový podjazd s portálom, nad ktorým je umiestnený erb.

Kaštieľ Vranovo prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, keď bol adaptovaný pre potreby múzea. Kaštieľ potom prešiel do súkromných rúk.

Pôdorys - kaštieľ Vranovo v Palúdzke


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2020

 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Vstupná brána s erbom
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Socha Jánošíka pred kaštieľom

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Vranovo v Palúdzke-Zdroj: www.mikulas.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Vranovo v Palúdzke

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

História kaštieľa siaha až do roku 1500, keď tu stála menšia nížinná pevnosť, ktorú obklopovala vodná priekopa. Patril rodine Palugyay (Paluďai, Palúckovci). František Palugyay s manželkou Zuzanou Dávidovou okolo roku 1636 tvrdzu prestavali v renesančnom štýle a kaštieľ sa stal pohodlnou šľachtickou rezidenciou. V kaštieli sa vystriedalo niekoľko šľachtických rodov, istý čas ho vlastnilo i mesto Liptovský Mikuláš. Kaštieľ od pôvodných majiteľov odkúpil v 17. storočí podžupan Ladislav Okoličányi.

V roku 1713 bol na tomto mieste väznený Juraj Jánošík. V 18. storočí bol kaštieľ barokovo upravený a po požiari v 19.storočí ho obnovili v neoklasicistickom štýle. Poslednými majiteľmi bola rodina Lackovských (Lackovcov).

Od júla až do septembra 1969 tu pôsobil profesor Piffl spolu s reštaurátorom Mikulášom Štalmachom a v kaštieli Vranovo urobil archeologický, stavebno-historický a umelecko-historický prieskum.

V 70. rokoch 20. storočia prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou, keď bol adaptovaný pre potreby múzea. V roku 1985 bola v parku pred kaštielom inštalovaná socha Juraja Jánošíka od akademického sochára Ladislava Polláka. Expozícia bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Pre reštitučné nároky posledných majiteľov budovy však musela byť reinštalovaná v priestoroch múzea na Námestí osloboditeľov. Kaštieľ Vranovo je dnes súkromným majetkom a pre verejnosť je uzatvorený.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, prístupný je len exteriér.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: www.mikulas.sk, www.pamiatky.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Vranovo v Palúdzke


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu