hrad Jelšava

Zrúcanina hradu na zalesnenom vrchu v polohe Starý hrad, v Železnickom predhorí Revúckej vrchoviny, blízko mesta Jelšava

zrúcanina hradu / 477 m


SK | EN


hore

Jelšava, Banskobystrický kraj

N48° 37' 48.62",  E20° 12' 01.72"


Illswa, Elswa, Ilsua, Jelssawa, Jelsowa, Josuach, Jalssowa, Jelssawa, Jolsva, Starý Jelšavský hrad

Prístup - hrad Jelšava

Trasa 1: K Jelšavskému hradu sa dostaneme po modrej TZT. Opustíme mesto Jelšava v smere na Revúcu a tesne pred Magnezitovými závodmi odbočíme do uličky vľavo. Prejdeme cez mostík a ďalej opatrne pokračujeme asi 1km po nerovnej ceste cez železničné priecestie až na miesto, kde sa cesta rozvetvuje. Tu na okraji cesty zaparkujeme. Odtiaľ pokračujeme peši vľavo, modré značenie je pomerne časté a viditeľné. Pri ďalšom rázcestí pokračujeme vpravo a ďalej už prídeme pod hradný kopec, kde neodbáčame, ale pôjdeme miernym stúpaním rovno nahor až k drevenému mostíku, ktorým prejdeme k zvyškom hradu.

Čas 30-40 min Profil +133m/-7m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Spomínaná modrá trasa začína priamo na námestí, pri kostole vedľa Coburgovského kaštieľa v Jelšave, pred ktorým môžeme zaparkovať. Z bezpečnostných dôvodov však odporúčame túto trasu využiť len pre peších turistov a v prípade, že prichádzame autom, využiť trasu č.1. Od kostola sa teda peši vydáme po modrej trase až prídeme k železničným koľajam. Odbočíme vpravo a celý čas pôjdeme vedľa koľají, kým neprídeme k priecestiu, cez ktoré prejdeme a pokračujeme ďalej k rázcestiu, odtiaľ doľava rovnakou cestou ako je popísaná v trase č.1.

Čas 1:05 h Profil +138m/-14m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Štítnický hrad - 12.5 km, Plešivec - 17.4 km, Muráň - 17.7 km, Blh - 18.1 km

Interiér a exteriér

Pôdorys hradu tvorí lichobežník s rozmermi 57,5 x 20m. V okolí hradu bolo obvodové opevnenie z lomového kameňa, ktoré dopĺňala polkruhová vežička s priemerom 3 metre. Nárožie na severovýchodnej strane sa mierne zaobľuje. Opevnenie okolo veže malo dĺžku 42 metrov. Na začiatku výstavby bola vystavaná na severozápadnom rohu nádvoria veľká štvorcová veža s rozmermi 10 x 10 m a múrmi hrubými 3 m. Ponad hradnú priekopu viedla cesta do areálu a bola chránená palisádami. V palisádovom opevnení bola zabudovaná brána.

Z pôvodného objektu sa veľa nezachovalo, ale viditeľné sú ešte múry a najmä pôdorys v podobe kamenného podložia.hrad Jelšava - pôdorys

Pôdorys - hrad Jelšava


Legenda k pôdorysu:
Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov

Fotogaléria

2021

 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt
 • hrad Jelšava-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Jelšava-Zdroj: zivotvmeste.jelsava.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Jelšava

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Jelšavský hrad, známy ako Starý hrad, je paradoxne napriek svojmu názvu novší ako bol hrad v polohe Hradovisko nad mestom Jelšava. Hrad postavili Ratoldovci de Ilswa v horách vyše dva kilometre západne od mesta zrejme koncom 14. storočia. Staviteľom bol pravdepodobne palatín Lenstach (Leustak) Jolsvai z rodu Ratoldovcov (Ratót de Ilswa - Jolsvai). Hrad bol menších rozmerov a možno ho zaradiť skôr ku šľachtickým sídlam.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1421. Okolo roku 1427, keď zomrel posledný potomok Jolsvaiovcov, Juraj, hrad sa dostal do rúk kráľa Žigmunda. V roku 1430 ho dostala do zálohu kráľovná Barbora Celjská a v roku 1435 hrad od nej získal Peter Bebek s rodinou.

V 15. storočí sa v okolí Jelšavy udiali mnohé vojenské udalosti, hlavne za prítomnosti vojsk Jána Jiskru, poľských vojakov a bratríkov, čo zrejme spôsobilo, že v roku 1453 bol hrad už v ruinách. V tom istom roku kráľ Ladislav Pohrobok daroval zničený hrad svojmu pokladníkovi Jánovi Perényimu ako odúmrť po Jurajovi Jolsvaiovi.

V roku 1461 sa však už spomína ako castellum - hrádok, keď ho pravdepodobne Perényiovci opravili. Avšak v rokoch 1466 až 1526 bol opäť v rukách Bebekovcov.

O definitívnom zničení hradu nemáme informácie, no najneskôr k nemu mohlo dôjsť pri vydrancovaní Jelšavy Turkami v roku 1566. Podľa súpisu z roku 1573 je hrad spomínaný už ako ruina.

Z hradu sa veľa nezachovalo, no viditeľné sú zvyšky múrov a pôdorys v podobe kamenného podložia.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín. Zrúcaniny Východného Slovenska. Bratislava : Gu100 2003 WEB: zivotvmeste.jelsava.sk, varak.hu, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Jelšava


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu