hrad Kuchyňa

Nepatrné zvyšky hradu sa nachádzajú na zalesnenom kopci Na varte nad horárňou Vývrat, v okrajovej polohe Malých Karpát

zrúcanina hradu / 420 m


SK | EN


hore

Kuchyňa, Bratislavský kraj

N48° 25' 16.43",  E17° 11' 50.33"


Cuhnamezei, Kuchynský hrad, Konyha vára

Prístup - hrad Kuchyňa

Trasa 1: Medzi Rohožníkom a obcou Kuchyňa odbočíme na cestu, ktorá vedie k horárni Vývrat. Je to kvalitná asfaltová cesta a hoci je úzka, v pravidelných rozostupoch má odstavný pruh, takže nie je problém sa vyhnúť protiidúcemu vozidlu. Pokračujeme po tejto ceste, až prídeme k trojuholníkovému rázcestiu pred oplotenou budovou horárne. Tu môžeme zaparkovať popri ceste. V sezóne tu býva plno, nakoľko tu je východiskový bod pre turistiku, takže odporúčame prísť včas. Z križovatky sa peši vyberieme po ceste vľavo, minieme osamotený dom a pokračujeme po asfalke až k rázcestiu.

Z rázcestia pokračujeme rovno po ceste, kde vás nasníma kamera so zvukovou signalizáciou. Po krátkej dobe odbočíme na neznačenú lesnú cestu vľavo, minieme krmelec a držíme sa vpravo. Kopec je relatívne strmý, ale cikcakovitou cestičkou sa dostaneme až na jeho vrchol, kde sú zvyšky hradu Kuchyňa. Odporúčame vhodnú obuv, nakoľko cesta je tu kamenistá.

Čas 30 min Profil +89m/-5m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Zo spomínaného rázcestia pokračujeme vľavo po asfaltke. Prejdeme cez potok a asi po 200m odbočíme vpravo na lesnú cestičku. Pokračujeme stále rovno, nejaký ten úsek je potrebné brodiť sa porastom i žihľavou, no po čase prídeme ku krmelcu na pravej strane. Za ním odbočíme vpravo, kde už uvidíme hradný kopec. Výstup je z tohto miesta strmý, preto pokračujeme ešte zhruba 200m a kopec obídeme zo strany, kde výstup nie je taký strmý a dostaneme sa na vrchol kopca.

Čas 30 min Profil +183m/-47m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Plavecké Podhradie - 9.1 km, Plavecký hrad - 9.6 km, Červený Kameň - 10.7 km, Pezinský zámok - 15.4 km, Budmerice - 16 km, Ostrý Kameň - 17.1 km, Biely Kameň - 17.8 km, Pajštún - 18.3 km, Dračí hrádok - 19.6 km

Interiér a exteriér

Hradné jadro bolo oválne s rozmermi okolo 45x17m a na oboch koncoch stáli hranolové veže. Západná veža mala na prízemí rozmery 4,3x4,1m s múrmi hrubými asi 2m a oproti východnej veži je čiastočne natočená. Obe veže boli zrejme aj obývané. Hoci obvodová hradba už neexistuje, základové múry zrejme obsahujú priečny terénny schod na plošine medzi vežami, čo môže svedčiť o ďalšej bližšie neurčenej zástavbe. Nič však nenaznačuje výskyt prípadného viacpriestorového paláca.

Zhruba 8m pod plošinou jadra ho obtáča umelo upravená terasa - asi stopa po prstenci bližšie nezmámeho opevnenia, a o ďalších 8m nižšie je druhý fortifikačný prstenec, ktorý sa na východe výrazne rozširuje do menšieho predhradia, ktoré chráni priekopa. Pred ňou je ešte ďalší diel obohnaný valom a priekopou. Cez priekopy viedli v minulosti drevené mosty. Zachovali sa len minimálne nadzemné zvyšky, väčšinou detektoristami odkryté spodné partie veží.hrad Kuchyňa - pôdorys

Pôdorys - hrad Kuchyňa


Legenda k pôdorysu:
Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007

Fotogaléria

2020

 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt
 • hrad Kuchyňa-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Kuchyňa-Vizualizácia hradu Zdroj: foarto.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Kuchyňa

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O Kuchynskom hrade sa nezachovala žiadna písomná zmienka, nie je známy ani jeho názov, preto bol pomenovaný podľa blízkej obce Kuchyňa. Charakter a usporiadanie objektov nespochybňujú, že sa jednalo o hrad. Jeho vznik sa predpokladá po uvoľnení majetkov záhorského kráľovského domínia počiatkom 14.storočia po vymretí Arpádovcov. Nájdená keramika, ktorej zvyšky sú v múzeu v Skalici, potvrdzuje existenciu hradu v období od 14. do prvej polovice 16.storočia. Vznik predsunutého opevnenia je reakciou na ohrozenie bojmi v 15. storočí.

Začiatkom 13.storočia majú Kuchyňu v držbe bohatší šľachtici - potomkovia nitrianskeho župana Tomáša, ktorí si získané panstvo rozdelili na pezinské a svätojurské. Na prelome 13. a 14.storočia sa obe panstvá spojili. Stavba hradu sa pripisuje práve grófom zo Sv. Jura a Pezinka.

Po vymretí pezinsko-svätojurských grófov v roku 1543 prešiel ich majetok aj s 10 hradmi pod kráľovskú korunu - nikde sa však nespomína hrad v Kuchyni. Hrad teda najpravdepodobnejšie vznikol na majetku pezinských grófov a po ich vymretí bol opustený, pretože územie prešlo pod panstvo Plaveckého hradu.

Povesti a legendy

Povráva sa

Jedného dňa, v čase vojen, sa pri Kuchyni zjavili Turci. Bolo ich, akoby sa máčne pole vysemenilo. Drancovali chudobné roličky, pustošili zelené háje a násilenstvami súžili ľudí. Tým zostával nádejou už len hrad. Bránili ho dvaja junáci. No streľba z hradu časom tíchla, až zmĺkla úplne. Obrancom sa minuli zásoby streliva. Turci podišli bližšie k hradu. Vtedy Jano, zúfalý od bezmocnosti, odtrhol z čižmy železnú podkovičku, vložil ju do praku a najprednejší z Turkov, zaliaty krvou, spadol z koňa. Stŕpli Turci nad účinkom nevídanej strely! Nečakali, až do nich začnú znovu biť. Zvrtli sa a ani na sto koňoch by ich nedohonil.

Užitočné informácie

Zvyšky hradu sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Za tajomstvami zrúcanín III. Zrúcaniny Západného Slovenska. Bratislava : Gu100 2007, WEB: pamiatky.net, www.foarto.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Kuchyňa


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu