hrad Blatnica

Zrúcanina hradu sa nachádza na nízkom vápencovom chrbte Plešovice, ktorý oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny, zhruba 2 km od obce Blatnica

zrúcanina hradu / 658 m


SK | EN


hore

Blatnica, Žilinský kraj

N48° 56' 49.70",  E18° 56' 50.14"


Blatnitha, castrum Balathnica, Balathnice

Prístup - hrad Blatnica

Trasa 1: Na konci obce Blatnica, smerom na Gaderskú Dolinu, sa nachádza platené parkovisko. Ak si však chceme ušetriť asi 10 minút chôdze, zaparkovať sa dá aj pri chatovej osade Gader. Od spomínaného parkoviska pokračujeme autom ďalej, prejdeme cez drevenú bránu do Gaderskej doliny, po úzkej asfaltovej ceste prídeme k parkovisku na ľavej strane. V sezóne však býva plné.

Odtiaľ pokračujeme pohodovou prechádzkou po asfaltovej ceste (žltá TZT). Asi po 10 minútach prídeme k odbočke vľavo, ktorá vstupuje do lesa. Tu nasleduje mierne stúpanie viacmenej po koreňoch stromov, ktoré nás zhruba za 20 minút dovedie k hradu Blatnica.

Čas 30 min Profil +170m/-90m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Alternatívna trasa je vhodná aj pre rodiny s kočiarom. Od parkoviska v Gaderskej doline pokračujeme peši ďalej po žltej TZT, podobne ako v trase č.1, avšak nevšímame si odbočku na hrad a ideme stále po asfaltke. Prídeme k horárni, ďalej po pár metroch zabočíme doľava. Po asi 450 m pokračujeme k chate Pod hradom a odtiaľ hore na hrad.

Čas 45 min Profil +93m/-20m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Necpaly - 4.6 km, Trebostovo - 10.5 km, Zniev - 12.9 km, Sklabiňa - 13 km, Slovenské Pravno - 13.8 km, Sučiansky hrad - 16.5 km, Podhradie Bašta - 17.3 km

Interiér a exteriér

Zachované je murivo západnej veže, ktorá sa ešte aj dnes týči do veľkej výšky a badať v nej štrbinové strieľne. Horný hrad je zovretý medzi dve veže. Na hospodárskych budovách v dolnom hrade je celkom zachované nárožné kvádrovanie a zvyšky stien týchto budov poskytujú naozaj veľkolepý pohľad.

Hrad sa skladal z dlhého, pomerne úzkeho paláca, zosilneného na severnej a južnej strane polkruhovitými vežami, chráneného na severovýchodnej strane strmou priepasťou. Západná veža, postavená na zraniteľnejšom mieste, je oveľa mohutnejšia a väčšia ako východná. Sprístupňovalo ju samostatné točité schodište, postavené na jej južnej strane. Na juhovýchodnej, prístupnejšej strane bolo malé nádvorie uzavreté hradbami so štvorbokou vežou. Múr opevnenia, ktorý obklopoval prvé nádvorie, mal na západe vstup ponad priekopu vysekanú do skaly. Chránila ho otvorená oblá bašta.hrad Blatnica - pôdorys

Pôdorys - hrad Blatnica


Legenda k pôdorysu:
1-palác, 2-gotická veža prestavaná na delovú baštu, 3-predhradie, 4-bašta, 5-obytné a hospodárske budovy predhradia

Fotogaléria

2021

 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt
 • hrad Blatnica-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Blatnica-1910
 • hrad Blatnica-18.storočie
 • hrad Blatnica-18.storočie
 • hrad Blatnica-kresba

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Blatnica-Rekonštrukcia 2014 - Poslala: Luba Bugošová
 • hrad Blatnica-2017 - Poslala: Jana Jánošíková
 • hrad Blatnica-2017 - Poslala: Jana Jánošíková
 • hrad Blatnica-2017 - Poslala: Jana Jánošíková
 • hrad Blatnica-2017 - Poslala: Jana Jánošíková
 • hrad Blatnica-Hrad zhora - Poslal: Jozef
 • hrad Blatnica-2017 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • hrad Blatnica-2017 - Poslal: Vladimír Kubáč (CZE)
 • hrad Blatnica-2020 - Poslal: Peter Pažák
 • hrad Blatnica-2020 - Poslal: Peter Pažák

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Blatnica

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Blatnický hrad na strmom kopci za obcou rovnakého mena vznikol v druhej polovici 13.storočia a prvú správu o ňom máme z roku 1300, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. Hrad bol postavený hlavne na ochranu cesty zvanej magna via, vedúcej z Nitry na sever. Keď sa začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia komunikácia z Nitry cez Mošovce do Martina a ďalej na sever, stará cesta pod menom antiqua via stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Preto panovníci nemali oň väčší záujem. Dávali ho často do zálohu, ale držitelia ho často skôr iba spravovali a využívali, než udržiavali. V r.1321 hrad obsadili kráľovské vojská Karla Roberta. V tých časoch dôležitú rolu v histórii Blatnice zohral aj majster Donč, ktorý patril medzi významných šľachticov. Okrem Blatnice sa podieľal napríklad na výstavbe Liptovského Hrádku a Likavy. Na našom území vlastnil veľa ostatných hradov. Po roku 1389 daroval kráľ Žigmund Luxemburský hrad šľachticovi Pogány Domonkosovi. Onedlho si však hrad vzal späť a dal ho do zálohu Ladislavovi Oppelnimu. V roku 1415, už po smrti Ladislava pripadol hrad jeho vnukom, glogauským kniežatám. Od roku 1421 bol až do smrti (1433) majiteľom hradu Peter Berzeviczy. Od roku 1434 sa stala majiteľkou hradu kráľovná Borbála Cillei (Barbora Celjská), ktorá však onedlho hrad dala do zálohu Pongrácovi z Liptovského Mikuláša za 2300 zlatých. Pongrác odovzdal hrad za 9000 zlatých Ladislavovi Necpalskému a neskôr sa hrad dostáva do rúk Štefanovi Pongráczovi.

Najtemnejšie obdobie histórie pre Blatnický hrad znamenali roky 1450-1470, keď hrad ovládal Peter Komorowsky. Bol poľského pôvodu a na naše územie sa dostal vďaka husitom. V roku 1462 dostal od kráľa milosť, avšak v roku 1471 sa pridal k nespokojnej, sprisahaneckej maďarskej šľachte, ktorí túžiaci po tróne zavolali do krajiny poľské knieža Kazimíra. Ich plán však nevyšiel, keďže v roku 1474 zasiahli kráľovské vojská Mateja Korvína a obsadili všetky jeho pevnosti. Komorowsky sa potom utiahol na Oravu, kde od šľachetného kráľa dostal opäť milosť. Majiteľom hradu sa potom stal Ferdinand Habsburský a v roku 1540 rodina Révayovcov. V druhej polovici 16. a na začiatku 17.storočia vybudovali veľké predhradie s novými budovami. Nekládli však dôraz na delové bašty, takže v roku 1606 sa hradu jednoducho bez boja zmocnili povstalci Štefana Bocskaya a neskôr vojská Gabriela Bethlena. V roku 1678 došlo k požiaru a zhorelo niekoľko hradných budov. Pravdepodobne to spôsobili nájazdy kurucov pod vedením Imricha Thökölyho. Krátko na to sa k hradu dostali opäť Révayovci a hrad obnovili. Koncom roku 1703 kurucké povstalecké vojská Františka Rákócziho bez problémov obsadili hrad. O pár rokov neskôr, v roku 1708 však po prehratej bitke pri Trenčíne boli nútení hrad opustiť. Opäť sa hrad vrátil do rúk Révayovcom.

Po utíchnutí povstaní význam Blatnického hradu upadol. Keďže Révayovci dokázali svoju vernosť Habsburgovcom počas kuruckých bojov, blatnický hrad bol ušetrený príkazu na jeho zničenie, ktorý sa týkal prebytočných, nevyužitých pevností. Naďalej tak mohli hrad obývať aj po roku 1711, hoci mnohí členovia rodiny sa už presťahovali do pohodlnejších kaštieľov. V roku 1744 ešte dal Jozef Révay opraviť hradné múry, ale v roku 1790 sa odsťahovali aj poslední z rodu Révayovcov. Odvtedy už hrad nebol obývaný a pomaly pustol.

Od roku 2008 na hrade pôsobí združenie záchrany hradu Blatnica - Diadém, ktoré vykonáva na hrade čistiace i rekonštrukčné práce.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Krutý hradný pán sa zmocnil nevesty iného, a tá sa mu zunovala, neváhal ju zabiť a syna dal zamurovať. Otrávil aj svoju druhú ženu. Dodnes počuť v múroch hradu plač dieťaťa a možno stretnúť duchov zavraždených žien.

Povesť o hrade

Z hradu Blatnica zostali len zrúcaniny. O tom, že pánmi hradu v 13.storočí boli templári, písal v roku 1718 aj historik Michael Bombardius. Kedže hrad viackrát prestavali, po mocných templároch sa nič nezachovalo. Až na to, že podľa jednej povesti zamurovali jedného mnícha na hrade. Zamurovali ho za živa a ústa mu uzamkli zámkom. A skutočnosť? Hľadači pokladov našli náhodou v zrúcaninách hradu zamurovanú mužskú kostru s visiacim zámkom na ľavej čelusti...

Blatoň - záchranca Pribinu a Mojmíra

V legendách o slávnom Blatnickom hrade sa spomína odvážny mládenec Blatoň, ktorý zachránil hneď dva životy, a to nie hocijaké. Išlo o slávne nitrianske kniežatá Pribinu a Mojmíra. Páni sa vybrali na poľovačku a keďže i pod Plešovickým hrebeňom žili tury, zatúžili po ich trofeji. Samicu tura, ktorá mala mláďa, zasiahli kopijou, ale nepresne. Vážne zranené a rozzúrené zviera sa rútilo na oboch prominentov. Smelý Blatoň nezaváhal a dýkou ho zabil. Postaral sa tak nielen o bezpečnosť prominentných lovcov, ale aj o svoju budúcnosť. Odmietol síce lukratívnu Pribinovu ponuku, aby bol šéfom jeho strážcov, prijal však dar - krásny meč a stavebný pozemok na budúci hrad. Zrejme podľa neho dostal hrad názov Blatnica a územie na počesť pamätnej poľovačky na turov nazvali Turiec. Vďaka kráľovi Matejovi Korvínovi dostala meno aj lokalita Kráľovská studňa. Tu vraj kráľ zbavil zúfalého baču medveďa, ktorý žral jeho ovce. Bača z vďaky pozval kráľa na obed do jamy, otvoru pre budúcu studňu, pretože vonku fúkal silný vietor. Matejovi Korvínovi sa piknik v jame páčil, bačovské špeciality mu chutili. Odvtedy to tam volajú Kráľovská studňa.

Užitočné informácie

Hrad je voľne prístupný


Komentáre k objektu

 • Vojtech Czobor
 • 03.10.2021 18:14
 • hrad Blatnica


Pekný, útulný, neveľký hrad, mohlo sa tam Révayovcom fajn bývať. Na mnohých miestach zachované pôvodné omietky. Úžasné okolie. Gaderská dolina nemá chyby!


 • Viki
 • 17.12.2015 18:51
 • hrad Blatnica


Je tam vela informácii čo potrebujemPoužité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: www.detektorweb.cz, korzar.sme.sk, www.blatnica.sk, www.inzine.sk, www.varlap.hu/arckep, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Blatnica


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu