renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly

Renesančný kaštieľ v obci Necpaly, na rozhraní Turčianskej kotliny a Veľkej Fatry, JV od Martina

kaštieľ / 499 m


SK | EN


hore

Necpaly, Žilinský kraj

N48° 59' 09.41",  E18° 58' 07.48"


Nazpal, Nochpal, Necpál

Prístup - renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly

K renesančnému kaštieľu sa dostaneme jednoducho z námestia v obci, kde bez problémov zaparkujeme blízko modrého kaštieľa. Odtiaľ peši prejdeme rovno pár metrov cez mostík nad Necpalským potokom až k schátranej budove kaštieľa s dvomi vežami.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Blatnica - 4.6 km, Sklabiňa - 8.5 km, Trebostovo - 8.7 km, Sučiansky hrad - 12.1 km, Podhradie Bašta - 12.8 km, Zniev - 14.4 km, Slovenské Pravno - 16.8 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je bloková stavba so štvorcovým pôdorysom a má dve nárožné, hranolové veže. Disponuje renesančnými oknami s kamennou šambránou a kovanými mrežami, na východnej strane je malý arkier ukončený atikou. Nad vstupom je nápisová tabuľa, z ktorej vyplýva, že kaštieľ postavil Andrej Justh.

Kaštieľ má zachovanú renesančnú dispozíciu s veľkou vstupnou sieňou. V miestnostiach sú renesančné klenby a rovné stropy.renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly - pôdorys

Pôdorys - renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly


Legenda k pôdorysu:
Zdroj: Súpis pamiatok na Slovensku, Obzor, Bratislava 1968

Fotogaléria

2021

  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-Pohľad na objekt
  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-Pohľad na objekt
  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-Pohľad na objekt
  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-Pohľad na objekt
  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-Pohľad na objekt
  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly-1921 (gallery.hungaricana.hu)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Renesančný kaštieľ v Necpaloch dal pravdepodobne postaviť rod Justhovcov (Iusth), ktorí vlastnili Necpaly. Kaštieľ zrejme dokončili v roku 1673, o čom svedčí nápis nad vchodom Erexit Ope Dei CharæPoserit A.I.D.N. AD 1673 Iuly 10, pričom uvedená skratka s najväčšou pravdepodobnosťou znamená A(ndrej) I(usth) D(e) N(eczpal).

V Necpaloch sú štyri kaštiele. Tento kaštieľ bol dlho považovaný za najstarší, avšak posledné prieskumy ukázali, že najstarším kaštielom je tzv. Franklinovský (neskôr Franklinovci vlastnili i tento renesančný kaštieľ). V 18. storočí kaštieľ prešiel úpravami a bol zastrešený manzardovou strechou.

Ako renesančné sídlo využívali Justhovci kaštieľ do 2. polovice 18. storočia, keď si členovia rodu postavili oproti tzv. Modrý kaštieľ. V staršom objekte bývalo už len niekoľko členov rodiny a využíval sa ako sídlo správcu či kancelárie.

Na konci 19. storočia sa Justhovci dostali do finančných problémov a začali rozpredávať svoj majetok. Kaštieľ sa dostáva do rúk Franklinovcov na čele s Benjaminom Franklinom, nemanželským synom Dionýza Justha a pravnučky Benjamina Franklina. Za Franklinovcov sa začali Necpaly priemyselne rozvíjať. Franklinovcom patril kaštieľ až do roku 1947, keď pripadol štátu.

Približne do druhej tretiny 20. storočia sa potom kaštieľ využíval ako sklad obilia a po roku 1989 bol vrátený pôvodným majiteľom.

V 90. rokoch 20. storočia bola zrekonštruovaná strecha, čo zrejme kaštieľ zachránilo pred zánikom. Kaštieľ chátra a značná časť drevených súčastí ako zárubne či podlahy bola za dve desaťročia rozkradnutá obyvateľstvom.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ nie je prístupný verejnosti


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: www.justh.sk, www.hrady.cz, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

renesančný kaštieľ Justhovcov - Necpaly


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu