kaštieľ Hertník

Opevnený renesančný kaštieľ v obci Hertník, na styku Čergova s Ondavskou vrchovinou, južne od Bardejova. Postavený na mieste hrádku.

kaštieľ / 469 m


SK | EN


hore

Hertník, Prešovský kraj

N49° 12' 25.36",  E21° 14' 10.29"


Herkenecht, Hertnek

Prístup - kaštieľ Hertník

Kaštieľ v Hertníku sa nachádza blízko kostola sv. Kataríny. Dostaneme sa k nemu po ceste č.3491, ktorá obcou prechádza. Prejdeme popri pošte a odbočíme vpravo až prídeme ku kostolu. Kaštieľ sa nachádza hneď za ním. Zaparkovať môžeme priamo pred areálom kaštieľa. Kaštieľ sa nachádza vo vnútri areálu integračného zariadenia. Po ohlásení sa je možné vojsť na nádvorie.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Bardejov - 9.7 km, Pečovská Nová Ves - 16.6 km, Zborov - 16.9 km, Šarišský hrad - 17.7 km, Kapušiansky hrad - 18 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ bol postavený ako štvorvežová dvojpodlažná bloková stavba obdĺžnikového pôdorysu. Veľké nádvorie ohraničoval múr so vstupnou bránou, ktorý bol ešte na viacerých miestach spevnený baštami a po celom obvode ho zvonku chránila široká vodná priekopa. Nárožné veže i časť obranného múra s baštami, strieľňami a vstupnou bránou sa zachovali dodnes. Súčasťou areálu kaštieľa bola aj veľká, tzv. Pánska záhrada s ovocnými a okrasnými stromami a rybníkom. Medzi záhradou a dvorom boli vybudované ešte hospodárske budovy a majer, kde bývalo služobníctvo.

Kaštieľ je zrekonštruovaný a prispôsobený integračnému zariadeniu, ktoré tu pôsobí od r.1993. Z pôvodnej architektúry sa zachoval len vstupný bosovaný portál. Renesančnou prístavbou na severnej strane získal kaštieľ v pôdoryse tvar písmena L.

Fotogaléria

2019

  • kaštieľ Hertník-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Hertník-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Hertník-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Hertník-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Hertník-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Hertník-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Hertník

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvodný opevnený renesančný kaštieľ stojí na mieste stredovekého hrádku postaveného údajne významným českým vojvodcom Janom Jiskrom z Brandýsa niekedy po roku 1563. Kaštieľ vybudoval šľachtický rod Forgáchovcov. Barón Šimon Forgách získal od cisára Ferdinanda I. za vojenské zásluhy v boji proti Turkom aj donáciu na Hertník.

Podobne ako pôvodný Jiskrov hrad, i Forgáchovský kaštieľ bol riadne opevnený. Okrem nárožných veží ho chránil aj mohutný múr s obrannými baštami a široká vodná priekopa. V prvej polovici 17. storočia bol upravený. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený a po vojne sa stal majetkom štátu. V roku 1952 ho čiastočne obnovili. Obnovený bol ešte aj v 90.rokoch 20.storočia a v roku 2013.

Kaštieľ postupne menil vlastníkov, až nakoniec v 20. storočí došlo k rozdeleniu pozemkov a ich rozpredaniu. Od r.1993 je sídlom sociálnych služieb - integračného zariadenia.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V objekte je integračné zariadenie. Nádvorie i okolie kaštieľa je možné navštíviť so súhlasom združenia.

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: www.obechertnik.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, presov.korzar.sme.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Hertník


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu