Malinovo - Eberhard

Neskororenesančný kaštieľ, neskôr klasicisticky upravený, bol postavený na základoch stredovekého hradu s vodnou priekopou a je dominantou obce Malinovo. Je obklopený anglickým krajinným parkom.

Navštívil som Malinovo - Eberhard (17 tu boli)
hore

Malinovo, Bratislavský kraj, 134 m n.m.

N48° 09' 10.11",  E17° 17' 50.79"

Historické názvy

Ybreharth, Eberhart, Eberhard, Éberhárd, Eberhardt


Prístup a okolie

Kaštieľ v Malinove, zvaný aj Apponyiho kaštieľ, sa rozprestiera takmer v centre obce Malinovo, obklopený anglickým parkom. Cez obec vedie hlavná - Bratislavská cesta. Predtým, než sa Bratislavská zmení na Tomášovskú, je pred hostincom odbočka vpravo, kde je pred bránou do parku malé parkovisko pre pár áut. V prípade potreby je možné zaparkovať aj pred hostincom kúsok vedľa. Cez bránu sa dostaneme do areálu parku, a po krátkej prechádzke až ku kaštieľu.

Okolité hrady (vzdušná čiara): Čeklís - 5.3 km, Biely Kameň - 14.2 km, Bratislavský hrad - 14.7 km, Pezinský zámok - 15.5 km, Dračí hrádok - 17.9 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Objekt tvorí štvorkrídlová budova s dvomi podlažiami. V nárožiach sú polkruhovité prístavby. Postavený je na základoch stredovekej pevnosti, obklopenej vodnou priekopou. Jej zvyšky sú viditeľné dodnes. Kaštieľ vyniká ústredným nádvorím s výbornou akustikou. Nad vstupnou bránou, na štyroch podperných stĺpoch sa nachádza terasa, nad ktorou je trojuholníková plocha zvaná tympanón. Súčasnú podobu získal kaštieľ po klasicistickej prestavbe v 19. storočí.

Dlhé roky pôsobila v kaštieli stredná záhradnícka škola, preto aj interiér zostal prispôsobený tomuto účelu. Na stenách zostali erby arcibiskupa Szelepcsényiho a štukové maskaróny ranobarokovej výzdoby. V roku 2010 sa stredná škola z kaštieľa odsťahovala a dnes sídli vo vlastnej budove, pár metrov od historického kaštieľa. Od roku 2010 je kaštieľ prázdny a dočasne ožil až v roku 2014, keď v ňom našli filmové štáby vhodný objekt pre azylový dom v seriáli Tajné životy.

Pôdorys - Malinovo - Eberhard


Malinovo - Eberhard - pôdorys


Fotogaléria

Historické fotografie

Malinovo - Eberhard-história
Malinovo - Eberhard-história
Malinovo - Eberhard-história
Malinovo - Eberhard-kresba


Fotografie z r. 2017

Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Pohľad na objekt
Malinovo - Eberhard-Polkruhová prístavba
Malinovo - Eberhard-Polkruhová prístavba
Malinovo - Eberhard-Tympanón s terasou


Fotografie návštevníkov

Malinovo - Eberhard-Kaštieľ 2016 - Poslal: Peter
Malinovo - Eberhard-Interiér 2016 - Poslal: Peter
Malinovo - Eberhard-Nádvorie 2016 - Poslal: Peter
Malinovo - Eberhard-Gotické pivnice 2016 - Poslal: PeterPošlite nám vaše fotografie - Malinovo - Eberhard


 Súhlasím so zverejnením fotografie na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Hrad Eberhard vznikol pravdepodobne v období medzi rokmi 1344 a 1385. V tomto období totiž Eberhard dobyl moravský markgróf Prokop, ktorý so starším bratom Joštom pomáhal svojmu bratrancovi Žigmundovi Luxemburskému získať uhorský trón. Po odchode Prokopových ľudí z hradu sa k majetku i samotnému hradu dostávajú grófi zo Sv. Jura a Pezina (Bazini a Szentgyörgyi). Panstvo sa po roku 1543 rozdelilo, jedna časť zostáva súčasťou svätojurských majetkov, záložným majiteľom druhej časti sa stáva Michal Mérey. Po roku 1626 získava svätojurské panstvo rod Pálffy, druhú časť panstva získava sobášom Anny Mérey do vlastníctva rod Balassa. Okrem nich mali ďalšie majetkové podiely aj príslušníci rodov Pázmány, Hederváry a Forgách. V tomto storočí bol Eberhard centrom panstva vďaka Illésházyovcom.

V 17.storočí eberhardské panstvo a hrad postupne získal uhorský primas, arcibiskup Juraj Szelepcsényi , ktorý okolo r.1677 prestaval hrad na štvorkrídlový neskororenesančný zámok, ktorý na svoju obranu využíval mohutné priekopy hradu. Počas svojej kariéry bol Szelepcsényi dôsledným zastáncom záujmov Habsburgovcov a tvrdo presadzoval protireformačnú politiku. V r. 1674 previezol do Eberhardu 6 kalvínskych duchovných a na tunajšom hrade vykonávali nútené práce.

V 19. storočí Eberhard získala rodina grófov Apponyiovcov, jedna z najväčších a najvplyvnejších grófskych rodín v Uhorsku. Stal sa hlavným sídlom správy eberhardského panstva. Juraj Apponyi kaštieľ prestaval v neoklasicistickom štýle a vytvoril z neho príjemné vidiecke sídlo obklopené parkom. Jeho prvorodený syn Albert, ktorý bol vynikajúcim rečníkom a politikom, tu často pobýval s rodinou až do roku 1923.

Po vytvorení ČSR sa apponyiovské panstvo rozparcelovalo, v r.1923 sa kaštieľ, park a hospodársky areál stali sídlom záhradníckej školy s názvom Státní zemědělská škola v Eberharde. S pozmeneným názvom a upravovaným študijným programom pôsobila záhradnícka škola v tomto areáli až do r.2010, keď sa odsťahovala do neďalekej budovy.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Prístupný je len areál parku a exteriér kaštieľa, nakoľko je v pomerne zlom stave. V prípade, že ale máte záujem o vstup, kontaktujte strednú odbornú školu záhradnícku, ktorá sídli v areáli parku. Park je pre verejnosť otvorený od 8.00 do 21.00 v letnom období a od 10.00 do 19.00 v zimnom období.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Pridať komentár k objektu
Malinovo - Eberhard
Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, PISOŇ Š. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Martin : Osveta 1977, WEB: www.malinovo.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Partneri

Eriksoft DVD Hrady srdca Európy I. Toulky po Čechách Sereď online Webdepozit UK BA