Dračí hrádok

Zvyšky hradu na konci dlhého terénneho jazyka, ktorý zasahuje do údolia Červeného potoka asi 2km na východ od obce Borinka

zrúcanina hradu / 365 m


SK | EN


hore

Borinka, Bratislavský kraj

N48° 15' 17.46",  E17° 06' 39.54"


Hadí hrad, Sárkánykő

Prístup - Dračí hrádok

Trasa 1: K zvyškom Dračieho hrádku sa najjednoduchšie dostaneme cez obec Borinka.

Prejdeme cez celú obec po ceste č.1108 a pokračujeme stále rovno po úzkej asfaltke, ktorá onedlho prechádza lesom. Asi po 800 m natrafíme na voľný priestor vedľa cestičky, kde sa zmestia cca. 2-3 autá. Tu môžeme zaparkovať a hneď oproti začína krátky, len mierne náročný výstup na hrad po žltej trase.

Čas 15 min Profil +94m/-23m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Zaparkovať sa dá aj trochu ďalej, asi 300-400 m od spomínaného miesta po ceste, kde je o niečo väčšie miesto na parkovanie a odtiaľ pokračujeme peši ešte ďalších asi 300 m, až prídeme k malému mostíku, pred ktorým odbočíme vľavo do lesa. Táto cesta nás tiež zavedie k hradu.

Čas 15 min Profil +67m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Pajštún - 3.1 km, Stupava - 6.2 km, Biely Kameň - 6.4 km, Pezinský zámok - 12.3 km, Bratislavský hrad - 12.5 km, Devín - 13.3 km, Čeklís - 14.5 km, Malinovo - 17.9 km, Kuchynský hrad - 19.6 km

Interiér a exteriér

Hrádok sa skladá z vyvýšeniny širokej 15 metrov a dlhej 115 metrov, oddelenej od okolitého terénu nízkym valom a druhej vyvýšeniny (na juh od tej prvej) širokej 20 metrov a dlhej 112 metrov, oddelenej od prvej priekopou. Centrálna hranolová veža s vonkajšími rozmermi 10x10 metrov bola postavená za 17 metrov širokou a 6 metrov hlbokou, do skaly vytesanou priekopou.

Zvyšky tejto veže sa zachovali dodnes. Na vonkajšej časti priekopy sa zachovali skromné zvyšky murovaného osadenia vstupného mosta.Dračí hrádok - pôdorys

Pôdorys - Dračí hrádok


Fotogaléria

2018

 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt
 • Dračí hrádok-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - Dračí hrádok

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Dračí hrádok bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí, v čase keď majiteľmi kráľovského hradu na Pajštúne boli grófi zo Svätého Jura a Pezinka. Pravdepodobne plnil strážnu funkciu nad cestou medzi Stupavou a Sv. Jurom, medzi hradmi Pajštún a Biely kameň.

Historici sa však v názoroch o pôvode hradu rozchádzajú. Slivka a Plaček stotožňujú Dračí hrádok s objektom Drach-Kugel-Schloss z Meyerovej rytiny z roku 1563, na ktorej je zachytená korunovácia cisára Maximiliána II. v Bratislave. Tento predpoklad však odmieta Fiala (1972) a tiež Farkaš (1993). V časopise Pamiatky a príroda 2/1972 píše Andrej Fiala: Ďalší objekt vo forme hradu je nakreslený nad Bratislavou a podľa označenia sa volá DRACH KUGEL SCHLOSS. Na základe vzhľadu by mohlo ísť o ochrannú vežu neznámeho hradu z 13.stor. s predsunutým renesančným opevnením. Keďže ťažko možno predpokladať úplný zánik objektu, ktorý v druhej pol. 16.stor. stojí neporušený a zároveň ani v historických prameňoch sa nenašli zmienky o takto situovanom hrade, ide pravdepodobne iba o provizórnu stavbu. Tá mohla slúžiť zvláštnym účelom iba počas slávností, podobne ako korunovačný most cez Dunaj. Nie je vylúčené, že to bola iba kulisa ako pozadie rytierskych hier. Pod stavbou je zreteľne vyobrazené veľké cvičisko s jazdcami a nápisom TURNIER PLATZ.

Aj na základe archeologického výskumu je možné, že Dračí hrádok nie je len strážnou vežou, ako sa dlhé roky predpokladalo, ale Stupavským hradom, ktorý sa spomína v historických písomnostiach a ktorý bol postavený spolu s ďalšími hradmi v okolí.

Zaujímavá je tiež podoba názvu objektu Dračí hrádok s názvom Dračieho rádu, ktorý založil v roku 1408 kráľ Žigmund Luxemburský, a sústredil v ňom najmocnejšie a najvplyvnejšie osobnosti vtedajšieho Uhorska (Stibor zo Stiboríc, Peter Čech z Levíc, Mikuláš Garaj z Devína). Od 1409 bol jeho členom dokonca rakúsky vojvoda a 24 štajerských rytierov. Jeho úlohou bolo chrániť obchodnú cestu cez Malé Karpaty. Nikdy nebol sídlom urodzeného panstva, o čom svedčí absencia palácových stavieb. Hrádok zanikol požiarom v prvej polovici 15. storočia. Pravdepodobne bol zničený počas husitských vpádov na západné Slovensko.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007 WEB: kamnahory.sk, www.geocaching.com, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Dračí hrádok


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu