Sobôtka

Nepatrné zvyšky najsevernejšej tureckej vodnej pevnosti ležia v Rimavskej kotline, na pravom brehu Rimavy, v Rimavskej Sobote.

pevnosť / 209 m


SK | EN


hore

Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj

N48° 23' 38.87",  E19° 59' 29.30"


Sabathga, Sabatz, Szabadkapuszta, Törökvár

Prístup - Sobôtka

Cez Rimavskú Sobotu vedie Košická cesta, z ktorej odbočíme na cestu č.72 na mestskú časť Sobôtka. Po pravej strane cesty sa nachádza rozsiahle pole, pokračujeme po ceste ďalej, až po koniec tohto poľa, kde začína porast. Je to kúsok pred areálom firmy na pravej strane. Je tu menšie miesto na parkovanie. Odtiaľto sa vyberieme pešo kúsok späť až tam, kde končí pole a po jeho okraji sa presunieme takmer až k rieke Rimava. Zvyšky pevnosti Sobôtka sa nachádzajú pár metrov vľavo bezprostredne pri rieke. V čase našej návštevy bol terén značne zarastený, takže treba byť opatrný.

K objektu sa dá dostať aj od mosta cez rieku, ak budeme pokračovať po ceste č.72 a odbočime vpravo pri najbližšej odbočke a od mosta pešo popri rieke až k spomínanému miestu. Táto cesta je však dlhšia a kvôli porastom komplikovanejšia.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Maginhrad - 5.9 km, Ožďany - 7.2 km, Hodejov - 10.7 km, Blh - 13.4 km, Fiľakovo - 18.3 km, Hajnáčka - 19.8 km

Interiér a exteriér

Ide o najsevernejšie položenú tureckú pevnosť z čias Osmanskej ríše. V jeho strede bola veža chránená štyrmi nárožnými baštami a okolo vnútorného a vonkajšieho hradu obtekala Rimava. Boli tu stajne, kasárne, mešita, studňa a ďalšie obytné a hospodárske stavby.

V súčasnosti sú ruiny v zanedbanom stave, zarastené vegetáciou.

Fotogaléria

2019

 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt
 • Sobôtka-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Sobôtka-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Sobôtka-2020 Emil Reti

Pošlite nám vaše fotografie - Sobôtka

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvodné husitské hradisko na pravom brehu rieky Rimava, ktoré na pokyn českého hajtmana Jána Jiskru z Brandýsa postavili kališníci, dobylo v roku 1460 vojsko kráľa Mateja a následne objekt zbúrali. Na týchto ruinách nechal v roku 1555 fiľakovský beg Mehmed postaviť novú vodnú pevnosť, jednu z najsevernejších tureckých pevností v Európe vôbec, keďže Rimavská Sobota a okolie sa v 16. storočí stala najsevernejším miestom, kam siahala Osmanská ríša. Rieka Rimava tvorila jeho prirodzenú vodnú priekopu.

Na stavbe sa podieľali nevoľníci z blízkeho okolia. Ohradu stavali tradičným spôsobom, podobne ako pri ostatných nanovo zriadených pevností v čase tureckého jarma, bola z drevených kolov, ktoré utesnili utlčenou hlinou. Za múrmi pevnosti stála veža chránená štyrmi nárožnými baštami, boli tu aj kasárne, mešita, studňa, stajne i ďalšie obytné a hospodárske budovy. Pre dané obdobie ide o jedno z typických fortifikačných opevnení. Povráva sa, že pevnosť slúžila aj ako pokladnica, pravdepodobne sem privážali okolité obce peniaze, dane, ktoré im Turci vyrúbili v peniazoch a naturáliách, aby ich sídla nevydrancovali. Zriadili tu aj sídlo správneho okresu – tzv. rimavskosobotskej náhije.

Turci postavili cez Rimavu tzv. Turecký most, aby mohol turecký beg pohodlne prevážať dievčatá do háremu pri Nižnej Pokoradzi. V rokoch 1593 a 1594 sa o pevnosť viedli krvavé boje. Dňa 9. novembra 1593 cisárska armáda pod velením košického hlavného kapitána Krištofa Tieffenbacha a humenského zemana Štefana Drugetha znova obsadila pevnosť a vyhnala turkov zo Sobôtky. No podľa poslednej písomnej správy z roku 1609 Sobôtku opäť ovládli Turci. Po skončení tureckých bojov však pevnosť stratila význam a začala pustnúť.

Na objekte boli v minulosti vykonané dva čiastočné archeologické výskumy. V r.1968 vykonal prvý výskum Zoltán Drenko a o dekádu neskôr druhý výskum realizoval István Kovács. Komplexne však pevnosť ešte nebola odkrytá a preskúmaná, dodnes preto nie je jasné, ako presne vyzerala. V roku 2010 Občianske združenie Fundament inicializovalo projekt Zachráňme a oživme turecký hrad.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.teraz.sk/magazin/video-vodny-hrad-sobotka-pripomina-s/219285-clanok.html, https://cirbusprofile.webnode.sk/pevnost-sobotka/, www.valka.cz, www.rimavskasobota.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Sobôtka


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu