Žibritov

Strážna bašta, pozostatok starej protitureckej pevnôstky, je situovaná v juhovýchodnej časti Štiavnických vrchov na rozhraní Skalky, Sitnianskeho predhoria a Krupinskej planiny v obci Žibritov

Počasie Žibritov

hore

Žibritov, Banskobystrický kraj, 492 m n.m.

N48° 23' 30.06",  E18° 58' 50.83"


Seurdfolua, Seweret, Sebrethfolua, Žibritowce, Zsibritó

Prístup a okolie

Pred koncom mesta Krupina v smere do Zvolena odbočíme doľava cez Vajsov a pokračujeme po ceste až do obce Žibritov, prípadne z opačnej strany hneď po vstupe do Sv. Antone odbočíme doprava. V obci Žibritov neschádzame z cesty vedúcej cez obec a približne v strede obce, oproti miestnemu úradu sa nachádza bašta.

Tu môžeme zaparkovať, zvyšky veže a pevnôstky sú bezprostredne pri ceste na malej vyvýšenine.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Sitno - 7 km, Nový zámok - 9.5 km, Starý zámok - 10.1 km, Bzovík - 11.7 km, Dobrá Niva - 15.3 km, Čabraď - 18.9 km, Pukanec - 19.5 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Zachovala sa zvonica, pôvodne bašta opevneného stredovekého kostola, z ktorého sa dochovali len nevýrazné ruiny. Jedná sa o murovanú kruhovú stavbu s drevenou nadstavbou.

Kostol bol opevnený v roku 1582 v súvislosti s dobovým tureckým nebezpečenstvom. Súčasťou zvonice bol až do roku 2009 aj historický zvon z roku 1680.

Pôdorys - Žibritov


Žibritov - pôdorys


Fotogaléria

2018

 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie


K tomuto objektu nie sú dostupné historické fotografie. Viete o nejakej? Napíšte nám

Pošlite nám vaše fotografie - Žibritov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Prvá písomná zmienka o obci, ktorá leží na najkratšej ceste medzi dvoma významnými banskými mestami Krupinou a Banskou Štiavnicou, je už z roku 1266. V tomto období patrila členom rodu Hunt-Poznanovcov. Kostolík na miernej vyvýšenine pri hlavnej ceste postavili ako neveľké jednolodie s polygonálnym presbytériom. Vzhľadom na skutočnosť, že tu dosiaľ nerealizovali podrobnejší výskum, odborníci len všeobecne hovoria o 14. či 15. storočí ako čase vzniku stavby.

Obdobie reformácie prinieslo zmeny v cirkevnom živote aj v Žibritove, keď tunajší kostolík prevzali protestanti. Turecká hrozba, ktorá sa naplno prejavila v roku 1576 vypálením obce, viedla k rozhodnutiu opevniť kostolík a premeniť ho tak aj na pevnôstku. K tomu došlo v roku 1582 (uvádza sa aj rok 1586). Toto opevnenie, zrejme aj v súvislosti s nedostatkom finančných prostriedkov, sa vymyká bežnej praxi, kedy postavili múr okolo kostola a doplnili baštou či baštami. V Žibritove využili na severnej strane priamo objekt kostola a pevnostný múr napojili priamo na východnú stenu presbytéria a západnú stenu lode. V juhovýchodnej časti opevnenie zosilnili dodnes zachovanou valcovou baštou. Tá v neskoršom období slúžila ako zvonica.

Až do roku 2009 v nej visel zvon z roku 1680, ktorý bol vyrobený v známej viedenskej dielni zvonolejára Baltazára Herolda. Ten dali podľa všetkého zhotoviť majitelia panstva Koháryovci, a to zrejme v súvislosti s opätovným prevzatím kostola katolíkmi. Okrem tohto zvona sa tu nachádzal aj jeden starší, ešte z roku 1595.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: apsida.sk/c/1267/zibritov, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Žibritov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu