Žibritov

Strážna bašta, pozostatok starej protitureckej pevnôstky, je situovaná v juhovýchodnej časti Štiavnických vrchov na rozhraní Skalky, Sitnianskeho predhoria a Krupinskej planiny v obci Žibritov

strážna veža / 492 m


SK | EN


hore

Žibritov, Banskobystrický kraj

N48° 23' 30.06",  E18° 58' 50.83"


Seurdfolua, Seweret, Sebrethfolua, Žibritowce, Zsibritó

Prístup - Žibritov

Pred koncom mesta Krupina v smere do Zvolena odbočíme doľava cez Vajsov a pokračujeme po ceste až do obce Žibritov, prípadne z opačnej strany hneď po vstupe do Sv. Antone odbočíme doprava. V obci Žibritov neschádzame z cesty vedúcej cez obec a približne v strede obce, oproti miestnemu úradu sa nachádza bašta.

Tu môžeme zaparkovať, zvyšky veže a pevnôstky sú bezprostredne pri ceste na malej vyvýšenine.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Sitno - 7 km, Nový zámok - 9.5 km, Starý zámok - 10.1 km, Bzovík - 11.7 km, Dobrá Niva - 15.3 km, Čabraď - 18.9 km, Pukanec - 19.5 km

Interiér a exteriér

Zachovala sa zvonica, pôvodne bašta opevneného stredovekého kostola, z ktorého sa dochovali len nevýrazné ruiny. Jedná sa o murovanú kruhovú stavbu s drevenou nadstavbou.

Kostol bol opevnený v roku 1582 v súvislosti s dobovým tureckým nebezpečenstvom. Súčasťou zvonice bol až do roku 2009 aj historický zvon z roku 1680.Žibritov - pôdorys

Pôdorys - Žibritov


Fotogaléria

2018

 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt
 • Žibritov-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Fotografie návštevníkov

 • Žibritov-2020 Poslal: Martin
 • Žibritov-2020 Poslal: Martin

Pošlite nám vaše fotografie - Žibritov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Prvá písomná zmienka o obci, ktorá leží na najkratšej ceste medzi dvoma významnými banskými mestami Krupinou a Banskou Štiavnicou, je už z roku 1266. V tomto období patrila členom rodu Hunt-Poznanovcov. Kostolík na miernej vyvýšenine pri hlavnej ceste postavili ako neveľké jednolodie s polygonálnym presbytériom. Vzhľadom na skutočnosť, že tu dosiaľ nerealizovali podrobnejší výskum, odborníci len všeobecne hovoria o 14. či 15. storočí ako čase vzniku stavby.

Obdobie reformácie prinieslo zmeny v cirkevnom živote aj v Žibritove, keď tunajší kostolík prevzali protestanti. Turecká hrozba, ktorá sa naplno prejavila v roku 1576 vypálením obce, viedla k rozhodnutiu opevniť kostolík a premeniť ho tak aj na pevnôstku. K tomu došlo v roku 1582 (uvádza sa aj rok 1586). Toto opevnenie, zrejme aj v súvislosti s nedostatkom finančných prostriedkov, sa vymyká bežnej praxi, kedy postavili múr okolo kostola a doplnili baštou či baštami. V Žibritove využili na severnej strane priamo objekt kostola a pevnostný múr napojili priamo na východnú stenu presbytéria a západnú stenu lode. V juhovýchodnej časti opevnenie zosilnili dodnes zachovanou valcovou baštou. Tá v neskoršom období slúžila ako zvonica.

Až do roku 2009 v nej visel zvon z roku 1680, ktorý bol vyrobený v známej viedenskej dielni zvonolejára Baltazára Herolda. Ten dali podľa všetkého zhotoviť majitelia panstva Koháryovci, a to zrejme v súvislosti s opätovným prevzatím kostola katolíkmi. Okrem tohto zvona sa tu nachádzal aj jeden starší, ešte z roku 1595.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: apsida.sk/c/1267/zibritov, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Žibritov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu