Nový Zámok

Nový zámok, protiturecká strážna pevnôstka, jedna z dominantných stavieb mesta Banská Štiavnica, ležiaceho v Štiavnických vrchoch.

Navštívil som Nový Zámok (12 tu boli)
hore

Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj, 637 m n.m.

N48° 27' 20.31",  E18° 53' 45.66"

Historické názvy

Panenský hrad, Dievčenský hrad, Leányvár, Újvár


Prístup a okolie

Nový zámok sa nachádza priamo v meste Banská Štiavnica, južne od centrálnej časti. K zámku sa peši dostaneme z Radničného námestia po Novozámockej ulici. Autom sa k zámku dostaneme z centra po ulici A. Sládkoviča, pričom zaparkovať môžeme na parkovisku poniže zámku.

Okolité hrady (vzdušná čiara): Starý zámok - 0.6 km, Sitno - 6.1 km, Žibritov - 9.5 km, Šášov - 13.7 km, Revište - 14.7 km, Dobrá Niva - 16.2 km, Pustý hrad - 19.3 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Pevnôstku vybudovali ako masívnu hranolovú vežu, spočiatku s dvojicou okrúhlych delových bášt na protiľahlých nárožiach, neskôr doplnenú o rovnaké bašty aj na zvýšených hranách budovy. Pôvodne bol tento objekt prístupný vo výške poschodia vyklápacou rampou a zachoval sa takmer v intaktnej podobe. Prízemie má väčší priestor zaklenutý krížovou klenbou nesenou stredovými piliermi. Ostatné podlažia, okrem zaklenutých miestnostiach v baštách, majú rovné drevené stropy. Pevnostný charakter stavby umocňuje aj masívny polkruhový vstup umiestnený na 1. poschodí. Pevnosť bola neskôr prestavaná, takže dnes má štyri poschodia so strieľňami a delovými otvormi.

Nový zámok dodnes tvorí jednu z výrazných dominánt Banskej Štiavnice. Od r.1971 v ňom sídli expozícia Slovenského banského múzea, ktorá dokumentuje obdobie protitureckých bojov na Slovensku. Zámok je zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti. Z jeho horného podlažia je pekný výhľad na Banskú Štiavnicu. Expozície zobrazujú mapu nášho územia počas tureckého obsadenia, obrazový materiál z tureckých vojen a na troch podlažiach sú ešte zbrane používané v tých časoch.

Pôdorys - Nový Zámok


Nový Zámok - pôdorys

Legenda k pôdorysu

1 - hranolová veža, 2 - pôvodné nárožné bašty, 3 - nárožné bašty dostavané v 2.pol. 17.storočia


Fotogaléria

Historické fotografie

Nový Zámok-1925
Nový Zámok-1972
Nový Zámok-1972
Nový Zámok-kresba


Fotografie z r. 2014

Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Vstup do objektu
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Pohľad na objekt
Nový Zámok-Interiér
Nový Zámok-Interiér
Nový Zámok-Interiér
Nový Zámok-Interiér
Nový Zámok-Interiér
Nový Zámok-Interiér
Nový Zámok-InteriérPošlite nám vaše fotografie - Nový Zámok


 Súhlasím so zverejnením fotografie na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Nový zámok bol postavený v rokoch 1564 až 1571 na kopci neďaleko Piargskej brány. Pevnôstka, alebo strážna veža dostala názov Nový zámok na rozdiel od Starého zámku, ktorý vytvorili z pôvodného stredovekého farského kostola. Názov Panenský (alebo aj Dievčenský) zámok súvisí s pomenovaním neskorogotického kostola Panny Márie Snežnej a kopca Frauenberg, na ktorom je zámok postavený.

Objekt plnil funkciu obrannej bašty vzhľadom na výhodnú strategickú polohu a zároveň bol súčasťou signalizačnej sústavy Jednoty stredoslovenských banských miest. Početnými strieľňami mala súčasne zabrániť vpádu Turkov do mesta. Ešte v r.1848 sa na terase okolo zámku nachádzalo okolo 21 diel. Turci dobre opevnenú Banskú Štiavnicu vážnejšie neohrozili. Po skončení tureckých vojen v Novom zámku skladovali pušný prach na banské účely. Neskôr tu sídlila protipožiarna hliadka. Od r.1971 tu sídli expozícia Slovenského banského múzea, ktorá dokumentuje obdobie protitureckých bojov na Slovensku.

Napriek tomu, že tento objekt nesie pomenovanie zámok, v histórii mal len funkciu strážnej veže, šľachta tam nikdy nebývala a bol domovom len pre vojakov, ktorí chránili Štiavnicu pred nájazdmi Turkov.


Povesti a legendy

Barborin odkaz

Barbora Rösslová osirela. Po otcovi, váženom banskoštiavnickom ťažiarovi, zdedila bohatstvo a tak si bezstarostne užívala život. Mešťania nad tým krútili hlavami, ale ona sa z napomenutí len smiala a robila si po svojom. Barboru zháčilo, až keď jej naprotiveň na vŕšku oproti Rösslovskému domu postavili šibenicu. Celé dni mala pred očami obesenca ako výčitku. Aby sa toho pohľadu zbavila, dala na mieste popraviska na vlastné trovy vybudovať zámok a ďalej žila neviazaným životom. Ani Barborino dedičstvo však nebolo nevyčerpateľné. Ako jej z bohatstva ubúdalo, tak ju opúšťali priatelia. Napokon zostala na svete sama so psom. Keď aj toho zahrabala pod zem, začali sa diať čudné veci. Zdochlina zmizla v priepadlisku, do ktorého neskôr pochovali aj žobráčku Barboru. Nebyť Dievčenského zámku, okolo ktorého vraj za tmavých nocí beháva čierne psisko s krvavými očami a vycerenými zubami, úplne by sa na ňu zabudlo.


Video - Nový ZámokUžitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Pridať komentár k objektu
Nový Zámok
Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, KOLLÁR D., NEŠPOR J., Hrady a zámky. Bratislava : DAJAMA 2008, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Partneri

Eriksoft DVD Hrady srdca Európy I. Toulky po Čechách Sereď online Webdepozit UK BA