hrad Dobrá Niva

Zrúcanina gotického hradu na kužeľovitom kopci, týčiacom sa na styku Javoria a Pliešovskej kotliny nad severným okrajom obce Podzámčok.

Počasie Podzámčok

hore

Podzámčok, Banskobystrický kraj, 347 m n.m.

N48° 30' 11.14",  E19° 06' 12.76"


Dobruna, Dobronivá, castrum de Dobronya, Dobra, Dobronya, Dobraniva

Prístup a okolie

Hrad Dobrá Niva, či skôr zvyšok hradnej steny, badať už z hlavného ťahu Krupina-Zvolen. Nachádza sa na zaujímavom homoľovitom kopci v obci Podzámčok, asi 3-4 km od obce Dobrá Niva. K hradu sa dostaneme jednoducho - z hlavnej cesty v obci Podzámčok vojdeme odbočkou hlbšie do obce, pokračujeme rovno naprieč celou obcou a až na konci odbočíme vľavo popri kostolíku. Dostaneme sa priamo pod hrad, kde môžeme zaparkovať. Odtiaľ je to k hradu len pár minút mierneho výstupu.

Ďalší možný prístup (peši) je hneď z prvej uličky na ľavej strane v obci, kde sa napojíme na poľnú cestu vedúcu aj cez okolitú lúku, ktorou sa asi za 20 minút dostaneme k hradu.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Pustý hrad - 5.9 km, Zvolenský hrad - 8 km, Žibritov - 15.3 km, Vígľaš - 15.6 km, Nový zámok - 16.2 km, Starý zámok - 16.4 km, Hronsek - 16.6 km, Šášov - 17.2 km, Sitno - 19.6 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Hrad kedysi pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné. Dnes vidieť ešte zvyšky valov po takmer celom obvode hradného kopca.

Opis hradu z roku 1668 popisuje hradný palác ako kamennú stavbu, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie.

Pôdorys - hrad Dobrá Niva


hrad Dobrá Niva - pôdorys


Fotogaléria

2008

 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Dobrá Niva-história
 • hrad Dobrá Niva-história
 • hrad Dobrá Niva-kresba

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Dobrá Niva-Letecký pohľad - Poslal: Peter

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Dobrá Niva

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O tomto hrade vieme z histórie len málo. Strážny hrad bol postavený pravdepodobne v 2.polovici 13.storočia po tatárskom vpáde. Prvá písomná zmienka je však z rokov 1305-1306, keď sa hrad spomína ako Castrum de Dobronya. V r.1306 bol vlastníkom hradu Matúš Čák Trenčiansky, ktorý si hrad vzal od Demetera Zólyomiho a Donča. Po jeho smrti sa hrad dostal do rúk panovníka. Od r.1424 bol hrad majetkom uhorských kráľovien. V r.1427-1437 patril kráľovnej Borbále a od r.1439 kráľovnej Alžbete. V polovici 15.storočia bol jednou z opôr vojsk Jána Jiskru a bratríkov, keď im hrad prisľúbil v r.1447 Hunyadi. V r.1455 dostal hrad, ktorý bol čiastočne poškodený, Andrej Baumkirchner s tou podmienkou, že musí dať hrad do poriadku. Obnovený hrad získal od Baumkirchnera kráľ Matej Korvín v r.1463, ktorý neskôr v r.1464 hrad daroval Benedikovi Thuróczovi.

Po roku 1476 získala hrad kráľovná Beatrix, od ktorej hrad dostal do zálohu Bernát Frangepán v r.1490. Štefan Perényi si v r.1515 vzal za manželku Isottu Frangepánovú, čím sa stal majiteľom hradu. V r.1518 však hrad vymenil so Štefanom Verbőczym za iné panstvo. V r.1527 dostal hrad do daru František Révay, ale nedokázal ho ovládnuť, keďže ho obsadil Bálint Török. Onedlho potom Dobrú Nivu obsadili kráľovské vojská. V r.1531 ho zabral župan Thurn pre kráľovnú Máriu, ktorá sa hradu vzdala v mene kráľa v r.1548.

Význam hradu sa zvýšil počas tureckých nájazdov koncom 16.storočia. Najvážnejšie nebezpečenstvo hrad zažil počas útoku sečianskeho a fiľakovského bega v roku 1583. Hrad sa podarilo ubrániť najmä vďaka včasnej pomoci zvolenského kapitána Juraja Barbariča. Vtedy bol hrad v takom zlom stave, že sa Dobronivské panstvo muselo presťahovať do novej budovy, ktorú postavili v podhradí v r.1609. Na hrade zostala len vojenská posádka. Hrad mal viacerých majiteľov, avšak najdlhšie, od roku 1614 do 1804, ho vlastnil rod Eszterházyovcov. V r.1805 kráľovská kancelária odkúpila hrad pre potreby banskej komory a odvtedy začal hrad pustnúť. Už beztak zrúcanému hradu napomohli aj dedinčania, ktorí niektoré časti hradu použili ako stavebný materiál pre svoje obydlia. V r.1996 zrúcanina (zachovaná stena hradu) prešla rekonštrukciou a konzerváciou.


Povesti a legendy

Povesť o hrade

Hrad stojí na kopci, ktorý mala v košíku nanosiť Rózka, aby zachránila svojho milého pred šibenicou. Úlohu jej pomohli splniť víly, čo sa jej prisnili v spánku.


Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, MEDŇANSKÝ A., Malebná cesta dolu Váhom. Vydavateľstvo SSS, 2007 WEB: www.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Dobrá Niva


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu