hrad Dobrá Niva

Zrúcanina gotického hradu na kužeľovitom kopci, týčiacom sa na styku Javoria a Pliešovskej kotliny nad severným okrajom obce Podzámčok.

zrúcanina hradu / 347 m


SK | EN


hore

Podzámčok, Banskobystrický kraj

N48° 30' 11.14",  E19° 06' 12.76"


Dobruna, Dobronivá, castrum de Dobronya, Dobra, Dobronya, Dobraniva

Prístup - hrad Dobrá Niva

Hrad Dobrá Niva, či skôr zvyšok hradnej steny, badať už z hlavného ťahu Krupina-Zvolen. Nachádza sa na zaujímavom homoľovitom kopci v obci Podzámčok, asi 3-4 km od obce Dobrá Niva. K hradu sa dostaneme jednoducho - z hlavnej cesty v obci Podzámčok vojdeme odbočkou hlbšie do obce, pokračujeme rovno naprieč celou obcou a až na konci odbočíme vľavo popri kostolíku. Dostaneme sa priamo pod hrad, kde môžeme zaparkovať. Odtiaľ je to k hradu len pár minút mierneho výstupu.

Čas < 5 min Profil +34m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Pustý hrad - 5.9 km, Zvolenský hrad - 8 km, Žibritov - 15.3 km, Vígľaš - 15.6 km, Nový zámok - 16.2 km, Starý zámok - 16.4 km, Hronsek - 16.6 km, Šášov - 17.2 km, Sitno - 19.6 km, Žiar nad Hronom - 19.9 km

Interiér a exteriér

Hrad kedysi pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné. Dnes vidieť ešte zvyšky valov po takmer celom obvode hradného kopca.

Opis hradu z roku 1668 popisuje hradný palác ako kamennú stavbu, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie.hrad Dobrá Niva - pôdorys

Pôdorys - hrad Dobrá Niva


Fotogaléria

2008

 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad
 • hrad Dobrá Niva-Pohľad na hrad

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Dobrá Niva-história
 • hrad Dobrá Niva-história
 • hrad Dobrá Niva-kresba

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Dobrá Niva-Letecký pohľad - Poslal: Peter
 • hrad Dobrá Niva-2020 - Poslal: Martin

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Dobrá Niva

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

O tomto hrade vieme z histórie len málo. Strážny hrad bol postavený pravdepodobne v 2.polovici 13.storočia po tatárskom vpáde. Prvá písomná zmienka je však z rokov 1305-1306, keď sa hrad spomína ako Castrum de Dobronya. V r.1306 bol vlastníkom hradu Matúš Čák Trenčiansky, ktorý si hrad vzal od Demetera Zólyomiho a Donča. Po jeho smrti sa hrad dostal do rúk panovníka. Od r.1424 bol hrad majetkom uhorských kráľovien. V r.1427-1437 patril kráľovnej Borbále a od r.1439 kráľovnej Alžbete. V polovici 15.storočia bol jednou z opôr vojsk Jána Jiskru a bratríkov, keď im hrad prisľúbil v r.1447 Hunyadi. V r.1455 dostal hrad, ktorý bol čiastočne poškodený, Andrej Baumkirchner s tou podmienkou, že musí dať hrad do poriadku. Obnovený hrad získal od Baumkirchnera kráľ Matej Korvín v r.1463, ktorý neskôr v r.1464 hrad daroval Benedikovi Thuróczovi.

Po roku 1476 získala hrad kráľovná Beatrix, od ktorej hrad dostal do zálohu Bernát Frangepán v r.1490. Štefan Perényi si v r.1515 vzal za manželku Isottu Frangepánovú, čím sa stal majiteľom hradu. V r.1518 však hrad vymenil so Štefanom Verbőczym za iné panstvo. V r.1527 dostal hrad do daru František Révay, ale nedokázal ho ovládnuť, keďže ho obsadil Bálint Török. Onedlho potom Dobrú Nivu obsadili kráľovské vojská. V r.1531 ho zabral župan Thurn pre kráľovnú Máriu, ktorá sa hradu vzdala v mene kráľa v r.1548.

Význam hradu sa zvýšil počas tureckých nájazdov koncom 16.storočia. Najvážnejšie nebezpečenstvo hrad zažil počas útoku sečianskeho a fiľakovského bega v roku 1583. Hrad sa podarilo ubrániť najmä vďaka včasnej pomoci zvolenského kapitána Juraja Barbariča. Vtedy bol hrad v takom zlom stave, že sa Dobronivské panstvo muselo presťahovať do novej budovy, ktorú postavili v podhradí v r.1609. Na hrade zostala len vojenská posádka. Hrad mal viacerých majiteľov, avšak najdlhšie, od roku 1614 do 1804, ho vlastnil rod Eszterházyovcov. V r.1805 kráľovská kancelária odkúpila hrad pre potreby banskej komory a odvtedy začal hrad pustnúť. Už beztak zrúcanému hradu napomohli aj dedinčania, ktorí niektoré časti hradu použili ako stavebný materiál pre svoje obydlia. V r.1996 zrúcanina (zachovaná stena hradu) prešla rekonštrukciou a konzerváciou.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Hrad stojí na kopci, ktorý mala v košíku nanosiť Rózka, aby zachránila svojho milého pred šibenicou. Úlohu jej pomohli splniť víly, čo sa jej prisnili v spánku.

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, MEDŇANSKÝ A., Malebná cesta dolu Váhom. Vydavateľstvo SSS, 2007 WEB: www.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Dobrá Niva


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu