hrad Sitno

Zrúcanina hradu na andezitových bralách juhovýchodnej ostrožiny rovnomennej dominanty Štiavnických vrchov v k.ú. obce Ilija v okrese Banská Štiavnica

zrúcanina hradu / 860 m


SK | EN


hore

Ilija, Banskobystrický kraj

N48° 24' 05.33",  E18° 53' 12.96"


Cytun, Scyten, Sitniansky hrad, Szitnya, Etzelspurg

Prístup - hrad Sitno

Trasa 1: Hrad Sitno odporúčame navštíviť spolu aj s výstupom na vrchol Sitno.

V obci Počúvadlo prídeme až na parkovisko pri Počúvadlianskom jazere. Odtiaľ pokračujeme peši po zelenej trase popri chatkách cez les. Stúpanie lesom je relatívne náročné. Zhruba po pol hodine stúpania sa dostaneme na Tatársku lúku (906 m n.m.), kde zároveň začína aj náučný chodník. Odtiaľto je to na vrchol Sitno po modrej značke už len nejakých 25 minút stúpania, ktoré v konečnej fáze spestruje veľké množstvo schodov. Na vrchole Sitna sa nachádza vyhliadková veža, vysielač a v sezóne i bufet. Z vrcholu Sitna sa vyberieme južným smerom popri vysielači a po pár metroch sa napojíme na asfaltovú cestu. Asi po 15 minútach zostupu nájdeme pri ceste tabuľu s nápisom HRAD. Tu odbočíme na cestičku cez lúku a na jej konci sa nachádza skalné bralo s ruinami Sitnianskeho hradu.

Čas 1:15 h Profil +316m/-148m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Z opačnej strany, z obce Ilija po asfaltovej ceste (zelená trasa). Ak nechcete vystúpiť až na vrchol Sitna, ale navštíviť iba hrad, tak môžete využiť túto trasu. Trasa prechádza rázcestím Vlčia jama až k hradu, ktorý sa nachádza pod vrcholom Sitna. Je vhodná aj pre cyklistov.

Čas 1:30 h Profil +338m/-42m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 3: Autom sa pomerne vysoko dostaneme asfaltovou cestou blízko Svätého Antona. Nenápadnú odbočku vpravo nájdeme medzi obcou Svätý Anton a Prenčov. Po asi 4km prídeme na parkovisko pri rázcestí Haviarska. Odtiaľ peši asi za hodinku cez Vlčiu jamu až na hrad.

Čas 1:05 h Profil +229m/-43m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Nový zámok - 6.1 km, Starý zámok - 6.5 km, Žibritov - 7 km, Pukanec - 13.3 km, Rudno - 14.3 km, Žarnovica - 15.4 km, Hliník nad Hronom - 17.5 km, Bzovík - 17.8 km, Revište - 18 km, Breznický hrad - 19.3 km, Dobrá Niva - 19.6 km, Šášov - 19.8 km

Interiér a exteriér

Na vrchu Sitno stál historický kamenný hrad s opevnením ktoré obkolesovalo celú vrcholovú plošinu od hradu až po strmé neprístupné skaly na severnom a juhozápadnom okraji. Múry boli vybudované na základoch valového opevnenia hradiska, ktoré malo aj priečny val, v stredoveku nevyužívaný. Ten oddeľoval časť hradiska na akropole a mohol slúžiť ako druhá obranná línia. Z hradu zostali zvyšky obvodového muriva a základov, z ktorých možno usudzovať, že hrad sa skladal z dvoch častí. Na severne položenej hornej strane stál pravdepodobne hradný palác, ku ktorému viedlo ešte i dnes viditeľné do skaly vytesané schodište, južne bol položený dolný hrad, ako o tom nasvedčujú zvyšky jeho obvodových múrov. Zo západnej prístupnej strany sa tiahne šijová priekopa za ktorou sú náznakovo zrekonštruované časti barbakanu a vpravo je v skale vytesaná cisterna na vodu, ktorá bola na nádvorí. Vchod do hradu bol z jeho bočnej strany, chránený pred útočníkmi.

Hrad je v súčasnosti ruinou splývajúcou so skalou na ktorej je vystavaný. Začiatkom 21. storočia začali dobrovoľníci s archeologickým výskumom a konzerváciou hradných ruín. Dnes tam vidieť polohu barbakanu, cisterny na vodu, ako aj vstup do hradu.hrad Sitno - pôdorys

Pôdorys - hrad Sitno


Legenda k pôdorysu:
1 - vstupné nádvorie s cisternou, 2 - horný hrad s obytným objektom, 3 - dolný hrad zastavaný prevádzkovými budovami

Fotogaléria

2016

 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt
 • hrad Sitno-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Sitno-história
 • hrad Sitno-kresba hradu

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Sitno-Info tabuľa 2016 - Poslal: Jozef
 • hrad Sitno-vrchol Sitna 2016 - Poslal: Jozef
 • hrad Sitno-hrad Sitno 2018 - Poslal: Ľ.Hudák
 • hrad Sitno-hrad Sitno 2018 - Poslal: Ľ.Hudák
 • hrad Sitno-hrad Sitno 2021 - Ladislav Doložinski

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Sitno

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Vrchol Sitna, so strmými skalnými stenami na severe a juhozápade, bol výhodným miestom na obranu pred nepriateľom už v praveku. Z tohto obdobia pochádza mohutné opevnenie, ktoré malo priečny val oddeľujúci kultovú časť hradiska od akropoly, v stredoveku už nevyužívaný. V prvej polovici 13. storočia vzniká rozsiahle opevnené hradisko obkolesujúce vrcholovú časť Sitna až po strmé skaliská. V jeho najzraniteľnejšej časti bol postavený hrad, ktorého hlavnou úlohou bolo strážiť najľahšie prístupy a súčasne slúžil ako posledné útočisko obrancov hradiska. V 16. storočí boli dobudované a spevnené múry barbakanu, stojaceho pred hradom. Jeho úlohou bolo po prelomení obrany chrániť vchod do hradu pred priamou delostreleckou paľbou. Strely sa potom odrážali od šikmých mohutných stien budovy. Pri barbakane sa nachádza cisterna na vodu vytesaná do skalného podložia.

Po osudnej bitke pri Moháči, v období keď mnohí feudáli lúpili a hromadili svoj majetok, sa Sitno dostalo do rúk Menyhárta Balassu. V roku 1548 kráľ Ferdinand I. Habsburský vyslal proti Balassovi silné vojsko vedené generálom Nikolausom Salmom [Mikuláš Salm]. No húf obrancov proti silbej armáde nemal šancu a posádka hradu začala zmätkovať a vyjednávať. Prv než k hradu dorazila Salmova hlavná armáda, bol už hrad v kráľovských rukách. Balassa sa vtedy zdržiaval v Leviciach, po zvesti o kapitulácii Sitna ušiel do Sedmohradska. V čase tureckého nebezpečenstva hrad spravovali vojenskí kapitáni, až ho kapitánovi Jánovi Krušičovi udelili do vlastníctva. Ján Krušič dal jemu zverené pevnosti lepšie zabezpečiť. Došlo k prestavbe Sitna i naplnenie sitnianskych jarkov vodou, čím docielili prívod vody do pevnosti. V roku 1629 kráľ Ferdinand II. daroval Sitniansky hrad za zásluhy v bojoch proti Osmanom Petrovi Kohárymu. Rod Koháryovcov potom vlastnil hrad až do jeho zániku. V r.1703 sa hradu zmocnili kurucké vojská Františka II. Rákócziho, ktoré ho na konci protihabsburských povstaní pri opustení v roku 1710 úplne zničili. Hrad aj opevnenie sa stali zdrojom stavebného materiálu pre rozhľadňu na Sitne a kaštieľ vo Svätom Antone. Po vymretí rodu Koháryovcov prešiel s celým panstvom do vlastníctva Coburgovcov. Strediskom sitnianskeho panstva bol vtedy už koháryovský kaštieľ vo Svätom Antone.

Povesti a legendy

Povráva sa

Keď ešte víly priadli nite z mesačného svitu a mámivé čudá mali moc na krížnych cestách, robotný ľud opriadol sitniansku skalu múrmi utešeného hradu. Hradný pán, aby sa stal hrad nedobytným, dal do veže potajomky zamurovať pannu v rozpuku. Jeden rytier sa o tom dozvedel. Uľútostilo sa mu chudery a v noci kamennú hrobku ticho odmuroval. Úbohú dievčinu, ktorej vyplakaným očiam sa už ani sĺz nedostávalo, šťastlivo vyslobodil. Prekĺzli z hradu von, ale stráže ich zbadali. Utečencov dostihli na okraji skalnej priepasti. Rytier s pannou im unikli len skokom do večnosti. Zbytočne veľkomožný besnel, zúril, vyčíňal. Hrad bez divotvornej sily zostal zraniteľný. Obzvlášť citlivý na strach slabochov, vierolomnosť podliakov a neschopnosť horenosov.

Sitnianski rytieri

Kedysi dávno žil pri Sitne jeden kováč. Bol šikovný, ale nemal veľa práce, pretože sa nebojovalo a nemal čo do úst vložiť. Mal blízko seba potok, odkiaľ získaval pstruhy a vodu čistú, pramenistú. Deti však nemal začo obliekať, boli ešte malé, ale pomaly rástli. Chcel predať kováčsku dielňu a žiť pokojným životom. Až do doby, kým neprišiel akýsi rytier. Mal zvláštne brnenie a najprv si mysleli, že je kupcom. Čo od neho môže chcieť? Pýtali sa ľudia jeden druhého. Kováč s ním odišiel kdesi do lesa, nikto ho odvtedy nevidel. Prišli až k Sitnu a kováč začal mať výčitky svedomia. Bál sa, že ho rytier ho zabije a už chcel unikať. Vrch sa otvoril.

Bolo tam mnoho rytierov, nepredstaviteľné množstvo a všetci spali. Jediný bol hore, sprievodca kováča. Kováč musel ukuť mnoho mečov, brnení, len to tak rinčalo. V dedine sa naňho zabudlo a ľudia si mysleli, že ho rytier už dávno skántril. Deti už dávno vyrástli a žena si našla milého.

Za pár rokov sa s poriadnym mešcom vrátil. Našťastie práce mal stále dosť, lebo každý niečo potreboval opraviť. Kde bol? Bol medzi sitnianskymi rytiermi. Tak aj ľuďom hovoril. A vraj, keď bude Slovákom najhoršie, prídu a pomôžu im. Málokto vedel, že meče a brnenia rytierov sú čarovné...

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, NEŠPOR J., Zrúcaniny Stredného Slovenska. Bratislava : Gu100 2006, WEB: www.hiking.sk, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Sitno


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu