hrad Košeca

Neveľké zvyšky múrov hradu sa nachádzajú na návrší nad Košeckým Podhradím, východne od Ilavy

zrúcanina hradu / 445 m


SK | EN


hore

Košecké Podhradie, Trenčiansky kraj

N48° 58' 32.80",  E18° 18' 26.42"


Košatec, Kaza, Kosycz, Kassa, Kazcha, Coscha, Kossatecz, Kaszanagyváralja

Prístup - hrad Košeca

Na juh od Košeckého Podhradia je časť obce Malé Košecké Podhradie, kde sa dostaneme k zvonici. Pred ňou je menší priestor popri ceste, kde môžeme zaparkovať. Odtiaľ sa vyberieme peši a po chvíli odbočíme vpravo. Pokračujeme miernym stúpaním popri oddychovom mieste cez les až k zvyškom múru.

Čas 15 min Profil +96m/-6m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Ilava - 6 km, Horovce - 8.9 km, Pruské - 9.2 km, Dubnica nad Váhom - 10.2 km, Vršatec - 15.2 km, Lednica - 16.5 km, Skalka - 18.4 km

Interiér a exteriér

Z hradu sa zachovali už len zemné hrádze, ktoré boli pravdepodobne obvodovými múrmi s hrúbkou až 2 m a náznak oblúku, ktorý je pravdepodobne zvyškom delovej bašty. Pred múrmi sa nenachádza žiadna priekopa ani val, pretože strmý kopec to jednak ani neumožnil, ale bol zároveň aj výhodou pri obrane pred útočníkmi.

Stopy na južnej strane poukazujú pravdepodobne na existenciu hradnej brány.hrad Košeca - pôdorys

Pôdorys - hrad Košeca


Legenda k pôdorysu:
1 - chodník na hrad, 2 - val trosiek na mieste západnej hradby, 3 - južná plošina so zvyškami múrov, 4 - južná priehlbina, 5 - menší val na mieste východnej hradby, 6 - odkopaný múr, 7 - severná priehlbina, 8 - severný múr

Zdroj: https://www.facebook.com/bunkrehrady/

Fotogaléria

2021

 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt
 • hrad Košeca-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Košeca

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Historici usudzujú, že hrad pravdepodobne stál už v roku 1272, no prvá istá zmienka je až z roku 1312, keď patril k panstvu Matúša Čáka. Aj napriek tomu, že kastelánom bol kráľovský úradník Lóránd a ako kráľovský majetok ho určuje listina Karola Róberta. Prvým jeho majiteľom bol podľa povesti gróf Smaragdus a v roku 1323 hrad vlastnil Demeter de Nechte a po ňom Tomas Kazima.

V roku 1397 získal košecké panstvo Mikuláš, brat Stibora zo Stiboríc. Od roku 1407 hrad vlastnil rod Košeckých z Lieskova, avšak v roku 1462 im za ich spojenectvo s bratríkmi hrad odobral Matej Korvín a dal ho Blažejovi Magyarovi. O hrad však museli bojovať a nakoniec ho získali vojensky.

Po smrti Blažeja hrad pripadol do rúk Zápoľských. Hrad ešte neskôr patril Rožňovcom a po smrti Ľudovíta Jagelovského v roku 1526 hrad dobyl generál Katzianer a získal ho Pavol Petrőczy, ktorý sa ale dlho súdil o hrad s potomkami predchádzajúceho vlastníka.

Pavlov nasledovník, Štefan Petrőczy, sa zúčastnil Wesselényiho povstania a preto cisárske vojsko na čele s Pavlom Eszterházym v roku 1670 hrad obsadilo a vyhodilo do povetria.

O jeho ďalšom osude nie sú zmienky, až v roku 1676 hrad Košeca pripadol Lipajovcom, potom Illésházyovcom a neskôr Motešickým. Spomínaní majitelia však hrad už neobývali, lebo po jeho zničení nebol obnovený. Ako posledný z majiteľov sa koncom 19. storočia uvádza bankár Schenk.

Dnes sú viditeľné už len nepatrné zvyšky múrov.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Zvyšky hradu sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007 WEB: www.slovago.sk, www.trencinregion.sk, www.turistika.cz, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Košeca


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu