hrad Lednica

Zrúcanina hradu v Bielych Karpatoch, na vápencovom bradle, priamo nad obcou Lednica

zrúcanina hradu / 433 m


SK | EN


hore

Lednica, Trenčiansky kraj

N49° 06' 37.34",  E18° 12' 41.29"


Lednicz, Lednica, Lednyche, Lednitz, Lednicz, Lednic

Prístup - hrad Lednica

Trasa 1: Prejdeme obcou Lednica až kým na ľavej strane neuvidíme kostol. Tesne pred ním odbočíme do úzkej uličky vľavo a po chvíli prídeme k hostincu, kde môžeme zaparkovať. Odtiaľ rovno cez pole skratkou a napojíme sa na cestu na hrad vpravo.

Čas 5-10 min Profil +47m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 2: Od hostinca pokračujeme po asfaltovej ceste (modrá TZT) ďalej, až po úsek, kde začína poľná cesta. Tu odstavíme auto a pokračujeme po ceste, na ktorú nás navedie aj trasa č.1.

Čas 10 min Profil +34m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko


Trasa 3: Táto trasa vedie popri Katarínkinom prameni. Zaparkovať môžeme pri starom dome pred odbočkou na hradnú cestu, prípadne kdekoľvek inde v obci. Peši pôjdeme cestou popri prameni, za prameňom odbočíme vľavo na chodník, ktorý vedie mierne do svahu a po miernom stúpaní sa napojíme vpravo na cestu na hrad.

Čas 10 min Profil +28m/0m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Vršatec - 6.6 km, Horovce - 7.7 km, Pruské - 9.1 km, Ilava - 12.6 km, Hatné - 14.9 km, Košeca - 16.5 km, Dubnica nad Váhom - 16.7 km, Považský hrad - Bystrica - 18.4 km, Jasenica - 18.7 km

Interiér a exteriér

Hrad bol postavený na strmom brale a pozostával z troch úrovní. Na najvyššom bode brala stála pozorovateľňa, ktorá bola spojená v brale vytesanými úzkymi schodmi so stredným hradom, kde stál palác, obytné budovy a veža. V najnižšej časti, v predhradí, bol vstup, ktorý chránil barbakan. Predhradie so stredným hradom spájal tunel vysekaný v skale.

V roku 1999 sa zrútila časť severného múru. V roku 2011 sa z prednej palácovej časti zrúcaniny odtrhla asi 300-kilogramová kamenná masa. O hrad sa od roku 2004 stará a o jeho záchranu sa pokúša Historicko-astronomická spoločnosť v spolupráci s obcou Lednica.hrad Lednica - pôdorys

Pôdorys - hrad Lednica


Legenda k pôdorysu:
1 - nádvorie stredného hradu, 2 - obytné a prevádzkové objekty, 3 - úzke schodisko vysekané v skale, 4 - pozorovateľňa, 5 - vstupný tunel, 6 - barbakan, 7 - predhradie
Zdroj: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press

Fotogaléria

2020

 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Pohľad na objekt
 • hrad Lednica-Rekonštrukcia 2020
 • hrad Lednica-Rekonštrukcia 2020
 • hrad Lednica-Rekonštrukcia 2020
 • hrad Lednica-Výstup na bradlo
 • hrad Lednica-Pohľad na bradlo

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Lednica-1903 Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • hrad Lednica-Zdroj: puchovodedicstvo.sk
 • hrad Lednica-Zdroj: puchovodedicstvo.sk
 • hrad Lednica-1909 Zdroj: varak.hu
 • hrad Lednica-Zdroj: puchovodedicstvo.sk
 • hrad Lednica-cca.1977 Zdroj: Pisoň Š., Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku
 • hrad Lednica-pol.19.stor. Zdroj: FIALOVÁ H.,FIALA A., Hrady na Slovensku
 • hrad Lednica-Rekonštrukcia podoby v 17.stor. Zdroj: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Lednica-2021 Marian Ďurček

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Lednica

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Lednický hrad bol pravdepodobne postavený v polovici 13. storočia a jeho funkcia spočívala predovšetkým v ochrane severozápadnej hranice Uhorska. V súpise provincií stredného Považia z roku 1316 sa hrad už spomína, avšak predpokladá sa, že v rokoch 1259 – 1269 ho už mal v držbe Marek, župan z Lednica (Mark de Lednyche). Na základe písomnosti z r. 1259 však nie je úplne zrejmé, či sa dané meno viazalo na hrad alebo na dedinu. Začiatkom 14. storočia sa hradu zmocnil Matúš Čák a po jeho smrti v r. 1321 sa hrad vrátil do rúk panovníka.

Od roku 1347 hrad vlastnila rodina Pakšiovcov, ktorá ho v roku 1392 dala do záložnej držby Henkovi, šľachticovi českého pôvodu. Lednický hrad bol často sídlom lúpežných rytierov. V 14. storočí sa na hrade vystriedalo viacero majiteľov z rodu Kaplonovcov. Na začiatku 15. storočia dal hrad kráľ Žigmund do rúk bratom Sobkovi a Matejovi Bielikovcom zo sliezskej Kornice. Hrad v roku 1432 nakrátko obsadili husitské vojská, no ich panstvo to neohrozilo.

V r.1466 prešlo zálohové právo na Blažeja Podmanického, avšak Matej Korvín udelil toto právo v roku 1475 svojmu prívržencovi Petrovi Nehézovi, kvôli čomu sa rod Podmanických márne súdil. Preto príslušníci rodu, lúpežní rytieri Ján a Rafael, hrad v r.1533 násilím obsadili. Súčasne uzavreli dohodu s cisárskym vojenským veliteľom Katzianerom, ktorý uznal ich nároky. Lednica zostala v rukách Podmanickovcov až do roku 1558. Po smrti Rafaela v roku 1558 hrad a panstvo získal panovník, keďže Rafael nemal žiadneho potomka. Kráľ hrad vzápätí predal Imrichovi Telekesymu (Thelekessi). Imrich však onedlho, v roku 1560, zomrel a hrad zdedil jeho syn Štefan. Ich jediný syn Michal nemal ešte ani štyri roky, keď mu zomrela matka, a mal iba desať rokov keď stratil otca. Vyrastal bez výchovy pri drsných dráboch, čo sa odrazilo na jeho živote. Stal sa lúpežným rytierom, páchal rôzne priestupky a okrádal ľudí, čo sa mu vypomstilo, keď okradol cisársku karavánu. Preto sa v roku 1600 uskutočnil vojenský zásah proti Lednickému hradu pod Thurzovým vedením. Michalovi bol zabavený majetok a v roku 1601 bol popravený, čím rod Telekesy vymrel po meči. V ten istý rok lednické panstvo odkúpil tekovský župan František Dobó, ktorý však v nasledujúcom roku zomrel bez potomkov a dedičské právo na panstvo sa prenieslo na jeho príbuzných.

V roku 1616 získal lednické panstvo sedmohradské knieža Juraj I. Rákóczi, ktorý sa oženil so Zuzanou Lorantfiovou, avšak kvôli jeho spojenectvu so Švédmi dal cisár v r.1648 hrad zradou obsadiť. Po bitke pri Trenčíne v roku 1708 Lednica podobne ako ostatné okolité hrady pripadla cisárskemu vojsku. V poslednom protihabsburskom povstaní obsadili hrad kuruci Františka Rákócziho II. a po potlačení povstania cisárske vojsko roku 1710 hrad vypálilo.

V roku 1746 boli vlastníkmi hradu už biskup Ladislav Maťašovský a jeho brat Mikuláš, ktorí tu spravili posledné opravy. Bývali však viacmenej v zámku v Lednických Rovniach. Po vymretí rodu v roku 1754 lednické majetky prevzala opäť kráľovská komora. O niekoľko rokov neskôr dostal panstvo do držby syn Juliany Rákócziovej a Ferdinanda Goberta Aspremonta, Ján Gobert Aspremont. V roku 1798 došlo k otvorenej vzbure, keď Aspremont odobral Ledničanom pozemky. Aspremontovci sa o hrad už nestarali. Vymreli po meči v roku 1819 a ich majetok zdedila dcéra Mária Anna. Jej syn Filip v roku 1890 lednický majetok predal továrnikovi Jozefovi Schreiberovi, ktorý naďalej nechal hrad pustnúť.

Od roku 2004 sa stará o záchranu hradu Historicko-astronomická spoločnosť v spolupráci s obcou Lednica.

Povesti a legendy

Povráva sa

Na jednom zo zubov hradného útesu sa týči kríž. Je tam vraj na pamäť nešťastnej obete lednického pána, ktorý právom prvej noci nevestu rovno od oltára dal došikovať na hrad. Katarínka, milému verná po hrob, ubzikla chlipníkovi skokom do hlbiny.

Lúpežní bratia a krásna Hedviga

Bratia Ján a Rafael Podmanickovci sa zasa raz vybrali na zboj. Jeden šiel na Moravu kupcov okrádať, druhý striehol pri sliezskej ceste. Tu naďabil na poklad. Rafael zajal krásnu Poľku, pannu Hedvigu a mienil ju s Jánom vymeniť za celú truhlicu nalúpených dukátov. Kým sa bratia jednali, špehúni prišli so správou, že budatínski páni Szunyogovci sa zberajú do Trenčína. Keďže s nimi mali nevyrovnané účty, vybrali sa im oproti. Sadli však na lep Hedviginmu bratovi, ktorý im túto správu šikovne podstrčil a počas ich neprítomnosti so svojimi ľuďmi vyplienil Lednicu a sestru odviedol do bezpečia.

Užitočné informácie

Hrad je prístupný, ale prebieha rekonštrukcia.
Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: PLAČEK M., BÓNA M., Encyklopédia slovenských hradov. Bratislava : SLOVART 2007, PISOŇ Š., Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Martin : OSVETA 1977, KOLLÁR D., NEŠPOR J., Kultúrne krásy Slovenska. Hrady najkrajšie zrúcaniny. Bratislava : DAJAMA 2007 WEB: www.lednica.eu.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Lednica


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu