kaštieľ Pruské

Kaštieľ sa nachádza v obci Pruské, ktorá leží v oblasti Bielych Karpát, na pravom brehu Váhu, 4 km od okresného mesta Ilava

kaštieľ / 260 m


SK | EN


hore

Pruské, Trenčiansky kraj

N49° 01' 42.66",  E18° 12' 33.66"


Presca, Prusca, Possessio seu villa Pruschene, Pruske, Prozka, Prwska, Possessio Prwzka, Pryska, Possessio Pruske, Prwsk, Poroszka

Prístup - kaštieľ Pruské

Obec Pruské sa nachádza blízko Ilavy. Z hlavnej cesty, ktorá vedie cez obec, odbočíme hneď za kostolom na ulicu č. 1923, kde po chvíli na pravej strane nájdeme parkovisko pri zdravotnom stredisku. Odtiaľ pokračujeme peši pár metrov rovno až ku kaštieľu.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Ilava - 3.8 km, Horovce - 4.3 km, Vršatec - 6 km, Dubnica nad Váhom - 7.9 km, Lednica - 9.1 km, Košeca - 9.2 km, Skalka - 16.1 km, Trenčín - 19.1 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je dvojtraktová budova s vstupným vestibulom, z ktorého na poschodie vedie reprezentačné schodisko. Spojovacie arkádové chodby sú zaklenuté krížovými hrebienkovými klenbami. V nárožnej miestnosti v severovýchodnom krídle kaštieľa je renesančná štuková sieťová klenba a kamenný erb zo 16. storočia. Fasáda kaštieľa je barokovo - klasistická, jeho okolie tvorí bývalý anglický park.

Na priečelí sú dve nárožné veže. Kaštieľ kedysi obklopovala priekopa, dnes čiastočne zasypaná.

Fotogaléria

2021

  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Pruské-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • kaštieľ Pruské-darabanth.com

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

  • kaštieľ Pruské-Zdroj: Facebook

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Pruské

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvodne renesančný kaštieľ s rozľahlým anglickým parkom bol postavený koncom 16. storočia ako poschodová štvorkrídlová budova s dvoma nárožnými vežami. Okolo kaštieľa bola pôvodne vodná priekopa.

V roku 1787 bol barokovo - klasicisticky upravený. Prestavbu inicioval barón Andrej Jakusics. V roku 1663 kaštieľ zničili osmanské vojská a majitelia sa presunuli na hrad Vršatec. Po smrti Imricha Jakusicsa sa panstvo dostalo do rúk Uhorskej komory a cisár Leopold I. daroval v roku 1695 panstvo Vršatec grófovi Krištofovi Sigfriedovi Breunerovi a jeho manželke. Keďže už vlastnili Ilavské panstvo, týmto došlo k spojeniu oboch panstiev.

Novým majiteľom panstva sa stal Karol Königsegg, vnuk Krištofa Breunera, ktorý neskôr odkázal panstvo svojmu synovi Františkovi Xaverovi Königseggovi.

V roku 1787 bol kaštieľ upravený v barokovom i klasicistickom štýle. Bola vybudovaná kaplnka, zamurované arkády nádvoria, zasypaná priekopa a okolo vznikol anglický park. Ďalšie úpravy prebehli v rokoch 1843-1845.

Posledný majiteľ rodu Königseggov, gróf František, musel po prvej svetovej vojne v dôsledku pozemkovej reformy časť panstva odovzdať štátu, ďalšou splatil dlh a ostatný majetok nakoniec získali banky.

V rokoch 1946 - 1952 kaštieľ využívala Kongregácia sestier Najväčšieho Spasiteľa. V roku 1954 bola v kaštieli zriadená záhradnícka škola, v súčastnosti v priestoroch objektu sídli Stredná odborná škola.

V roku 2012 prebehol architektonicko-historický, umelecko-historický a archívny výskum.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ nie je prístupný verejnosti, je v ňom škola


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.turistika.cz, www.obecpruske.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Pruské


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu