kaštieľ Horovce

Zrekonštruovaný kaštieľ, pôvodne stavaný ako pevnosť (hrádok), sa nachádza na miernej vyvýšenine v obci Horovce medzi Dúlovom a Lednickými Rovňami v okrese Púchov

kaštieľ / 258 m


SK | EN


hore

Horovce, Trenčiansky kraj

N49° 02' 56.78",  E18° 15' 34.32"


Gowor, Goór, Horowcz, Horowecz, Horócz, Horowce, Horowze, Horóc

Prístup - kaštieľ Horovce

Kaštieľ sa nachádza priamo v obci Horovce pri Púchove. Cez Horovce prechádza cesta č.507. Ak prichádzame od Lednických Rovní, kaštieľ stojí na miernej vyvýšenine vpravo, krátko po vstupe do obce. Zaparkovať môžeme pri kaplnke pri križovatke hlavnej cesty s cestou č.1950, alebo priamo pred bránou kaštieľa, avšak vstup nie je možný, keďže kaštieľ je v súkromných rukách.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Pruské - 4.3 km, Ilava - 6 km, Lednica - 7.7 km, Vršatec - 8.2 km, Košeca - 8.9 km, Dubnica nad Váhom - 11.6 km, Považský hrad - Bystrica - 18 km, Hatné - 18.1 km, Jasenica - 19.8 km

Interiér a exteriér

Objekt kaštieľa predstavuje mohutnú blokovú stavbu s tromi nadzemnými podlažiami. Základné členenie pôdorysu predstavujú tri trakty, pričom stredná časť predstavuje rozmernú sieň a po stranách sú vstupy do miestností. Suterén je pod celým severovýchodným traktom a osobitne v západnom nároží objektu a je len čiastočne zapustený do skalného podložia. Vstup do objektu je v úrovni prvého nadzemného podlažia zo severozápadnej strany, pričom ku vchodu je vytvorený násyp so schodiskom z 20. storočia.

Pôvodne sa jednalo o renesančnú dvojpodlažnú budovu obdĺžnikového trojtraktového pôdorysu, s nárožnými arkiermi na druhom podlaží. Pri nadstavbe tretieho podlažia prestavali pôvodné schodište na dvojramenné. Miestnosti na prízemí a predsieň na druhom podlaží sú zaklenuté valenou klenbou s lunetami. Areál je tvorený objektom kaštieľa, parkom a kaplnkou.

Fotogaléria

2020

 • kaštieľ Horovce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Horovce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Horovce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Horovce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Horovce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Horovce-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Horovce-1921 - Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • kaštieľ Horovce-1930 - Zdroj: puchovodedicstvo.sk
 • kaštieľ Horovce-pol.20.storočia - Zdroj: puchovodedicstvo.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • kaštieľ Horovce-2020 Martin Pohančeník
 • kaštieľ Horovce-2020 Martin Pohančeník

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Horovce

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Podľa nápisu nad vchodom do kaštieľa ho dal s najväčšou pravdepodobnosťou postaviť v roku 1312 Juraj Póka. Pôvodne bol stavaný ako pevnosť (hrádok) až po prvé poschodie. Zvyšok nechal Juraj dostavať svojim potomkom. Podľa charakteru kamenného lomového muriva išlo o typ hrádku, ktorý prekračoval bežný charakter kamenných stredovekých dvoj- a jednopriestorových hrádkov na území Slovenska v období stredoveku. Objekt úlohu pevnosti viackrát aj splnil, keď odolal Bethlenovcom, Rákóczimu, ale aj cisárskemu vojsku.

V druhej polovici 15. storočia dostala Horovce kráľovskou donáciou rodina Podmanických, ktorí vlastnili aj hrad Lednica. Cisár Ferdinand I. daroval v roku 1549 Horovce aj s hrádkom rodine Pavla Rozona z Rozonovských Mitíc. Po jeho smrti potvrdzuje panovník donáciu pre jeho manželku Dorotu Pongráczovú a pre dve dcéry Helenu a Margitu. Helena sa vydala za Alberta Dúbravického a Margita za Pavla Madočányiho z Liptovských Madočian.

Druhé poschodie kaštieľa bolo dokončené v roku 1594 v renesančnom slohu. Za pôsobenia členov rodu Madočányi bola realizovaná veľká renesančná obnova hrádku. Noví majitelia prestavali v 17. storočí starý stredoveký hrádok pevnostného charakteru na nové šľachtické sídlo. Zachovali pritom základnú dispozíciu s trojdielnym členením. Kaštieľ bol dvojposchodový, pričom prízemie a prvé poschodie bolo murované a druhé po-schodie pravdepodobne drevené. Kamenný palác na prvom poschodí pripadol Františkovi a Gašparovi Madočányimu. Takzvaný drevený palác na druhom poschodí dostali Mikuláš II. a Ján III. Madočányi.

V rokoch 1690 – 1730 prežívali Horovce kritické obdobie počas Rákócziho povstania. V roku 1725 postihol kaštieľ požiar, pri ktorom zhoreli jeho drevené časti a objekt bol značne poškodený. Rekonštrukcia kaštieľa sa uskutočňovala postupne od polovice 18. storočia, keď sa stal jediným vlastníkom Anton I. Madočányi s manželkou Janou Motešickou. Po jeho smrti prevzali majetok Florián a Anton II., poslední potomkovia trenčianskych Madočányiovcov. Od roku 1775 pôsobil v kaštieli ako kaplán a vychovávateľ Hugolín Gavlovič, františkánsky mních, ktorý tu aj zomrel v roku 1787.

Kaštieľ bol v roku 1797 doplnený kaplnkou. V r.1805 ho od Madočányiovcov odkúpil Ladislav Vietoris a jeho syn Ladislav mladší ho v r.1840 zrekonštruoval a dal kaštieľu nový vzhľad. V roku 1895 sa majiteľom stal Ján Vietoris, ktorý bol 30 rokov županom v Trenčíne a posledným majiteľom kaštieľa bol Filip Vietoris, ktorý v roku 1917 časť majetku predal banke v Budapešti a utiahol sa do Trenčianskych Teplíc.

V roku 1934 prebehla prestavba kaštieľa. Od parku boli pristavané dva balkóny a boli vydláždené podlahy. Budova dostala honosnejší vzhľad a v prvej polovici 20. storočia vznikol pri kaštieli prírodno-krajinársky park.

V rokoch 1968 - 1999 slúžil kaštieľ ako detská ozdravovňa. V roku 2004 prešiel do súkromných rúk.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, nie je verejnosti prístupný.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: Púchovské noviny 7/2015 WEB: www.visitpuchov.sk, pamiatkynaslovensku.sk, www.horovce.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Horovce


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu